Utanmasalar ‘Tanrı Ekber’ Diyecekler..

Utanmasalar ‘Tanrı Ekber!’ diyecekler..

 

Allah (c.c.)’ın 99 ismi vardır. Bilmeyenlere söyleriz, öğretiriz olur biter.

 

Bu isimlere de: Esma-ül Hüsna denir.

 

Bu öylesine ve sıradan isimler değildir. Allah (c.c.)’ın sonsuz ismi vardır lakin ana hatları ile toplanmış hali 99 olarak belirlenmiştir. Yani kısaca özetlenmiş, gruplaşmış hallerdir.

 

İsimlerine dikkatlice bakarsak ortaya sırlar çıkmaktadır. Her bir isim aslında bir özelliği simgeler. Bir sıfatı.

 

‘Allah’ ismi ise tümünün adına verilir. Yani kısaca ‘Allah’ deyince dışarıda bir şey kalmaz. Eğer külliyen düşünmek, görmek, akılda şekle sokmak istersek; gözümüzün aldığı, alamadığı her şey ama her şey, yani dışarıda bir şey kalmadığı anda ki, haline: ‘ALLAH’ denir.

 

Onca ismi var iken ve bizlere öğrenilmesi elzem olarak gösterilen 99 ismi yerine başka isimler türetmek ancak kasıtlı akılların işidir. Günümüzün trajik sorunu olan TANRI ismi zaten bazı uyanık kesimlerin ortaya attığı isimdir.

 

Tanrı kelimesi nasıl türemiştir ve ne demek ister konusunu özel bir yazı halinde yazmıştık. Meraklı olan araştırır, bulur ve okur. Ancak bizim söylemek istediğimiz şudur ki,

 

Örneğin: Yunus Emre filmi çekiliyor. Çok hoş kareler var lakin ALLAH dememek için çok çaba sarfedilmiş gibi duruyor. Bir de üzerine tam Allah diyeceğine Tanrı deyince işte o an işin rengi ortaya çıkıyor.

 

Kardeşlerim. Allah (c.c.) 99 ismi vardır. Haşa ve Kella; Tanrı kelimesi ALLAH manasında değildir. Aksine yaratan, yaratıcı yok demektir. Eski Türklerin söylemiş olduğu TENGRİ ile TANRI apayrıdır. Türkçemize sonradan empoze edilen bu kelimeyi lütfen kullanmaktan vazgeçin. Ve kullanıldığı anlarda uyarı yapın. Ağız alışkanlığından ve papağanlığında tez zamanda kurtulun.

 

Birilerinin Allah inancını akıllarımızdan ırak etme çabası takdire şayandır. Dikkatimizden kaçmamaktadır. Muhakkak ki, gönüllere el edemeyenler; akıllar üzerinde bu oyunu haklı görmüş ve nice akıl ters köşeye yatırılmıştır. Lütfen ama lütfen TANRI demekten vazgeçin. Nice ismi var iken yabancı uşakların bizlere empoze ettiği kelimelerden ırak olun.

 

Hadi canım sende! Ne var ki! O da isim o da isim! Tanrı deyince benim aklıma Allah geliyor.! İkiside aynı!

 

Gibi sözler söylemeyin. Hiç bir alakası yoktur. Eğer Tanrı kelimesi olsa idi 99 ismi arasında olurdu. Bu kadar basit ve net bir durum bu. Sırf Allah dememek için yapılan onca çabaya rağmen bizler inantla ALLAH demeye ve bununla da gurur duymaya devam edeceğiz.

 

Allah demekten imtina edenler elbet bir gun düştükleri gafleti görecek ve pişman olacaklardır. Lakin süresi geçmiş pişmanlığın ne çaresi vardır nede geri dönüşü…

 

Ancak şu da unutulmamalıdır ki, sözüm ona İslamı temsil eden, önderlerin halleri öyle içler acısıdır ki, onların ağızlarında sakız olan ALLAH kelimesi elbette uyanık akılların elinde değersizleşmektedir. Eğer bazıları Allah dememek için TANRI diyor ise bu tümümüzün ayıbıdır. Özellikle kendine alim, evliya, hacı hoca diyenlerin gafletidir. Bu da unutulmaması gereken önemli bir haldir. Vesselam.

 

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.