Unutmak! Ne İster?

Aslında En Büyük, En Can Alıcı Kusurumuz. İnsanoğlunun Mevcudiyetinde Varolan Bu Kusur Sayesinde Onca Aldanmaları Mütamadiyen Tekrar Ediyor. Hemde Hiç Durmak Bilmeyen Hız İle. Nedir Peki Unuttuğuz Şey? Bizi Bizden Eden Nedir?

Kur-an’ı Kerim’im En’am Süresi 44. Ayet-i Keriminde Şöyle Buyurulmaktadır;

Vakta Ki, onlar kendilerine ne ile öğüt verildiğini unutttular, onların üzerine herşeyin kapılarını açıverdik, nihayet kendilerine verilen şeyler ile ferahlandıklarını vakit onları ansızın tuttuk. Artık onlar o an da bütün umduklarından mahrum kaldılar.

Ne Güzel, Ne Açık Dile Gelmiş Ademoğlunun Bu Genel Kusuru. Yaratılışından Beri Gelen Yani Kısaca Mevcudiyetiyle Varolan Bu Kusuru Ayet-i Kerimede Dile Gelmiştir. Gelme Amacı Aslında Bir Uyarı Niteliğindedir. Yani İnsan Unutma Diyor! Ne Geçmişini Ne De, Ne İçin Yaratıldığını. Her Şeyin Üzerinde Tutulduğunu Unutma, Unutma Ki Adil Bir Şekilde Dünya Üzerinde Hakimiyet Kur. Kur Ki, Her Şey Seninle Tefekküre Girsin.

Peki Nedir Bizi Unutturan, Her Şeyden Uzak Eden? Ya Da Ne Yapılmalıdır Ki, Unutmamak İçin? Esas Can Alıcı Kısmı Bu Olsa Gerek. Evet Unutmamak Zor, Heleki Bizleri Bu Kadar Oyalayan Dünyevi Zevkler, Heyecanlar, Keyifler, vs. Var İken. Zor Değil Mi? Hadi Canım Sende Deyişlerimiz Bile Ansızın Çıkıveriyor Dudaklarımızdan. Arsızca.

Unutmamanın Sırrı ve Yolu, An’dan Geçmektedir. Yani. Zamanın En Küçük Birimi Olan An. Bir An. Yani Anın İle Yaşamak, Bir An Olup Dahi Uzaklaşmamaktır Tüm Mesele. Peki Nasıl Yapılacak Bu Anı İle Yaşamak? Nasıl Becerilecek? O Da Kolay Lakin, İncelik İsteyen Bir Meseledir. Eğitim İle. Hangi Eğitim? Nefs Yani Kendini Eğitmekle Başlanıyor. Ama Nasıl? Nasıl Ki, Bir Sporcu Müsabakalara Hazırlanırken Her Gün, Her An Antreman Yapıyorsa ve Bu Çalışmaları Sadece Bedensel Değil, Aklını Da Temiz, Duru Tutmasını Biliyorsa, İşte İnsanın Da İnsan Olabilmek, Anı İle Bir Yaşamak, Kendi Değerini Ortaya Koymak İçin Kendi Eğitimini Her An, Her Dakika, Her Saat, Vs.. Uygulamalıdır. Tembellik İse, Ciddiyetsizliğin Asi Çocuğudur. Onu Saldığı Vakit Unutmak Peşi Sıra Kovalar Onu. Sonrası İse Aldanmalar, Gafletler, Yanılgılar, vs..

Nasıl Ki, İnsan Karşı Cinsine İyi Görünmek İçin Üstüne Başına Dikkat Ediyorsa, Sağlıklı Yaşamak İçin Nasıl Ki, Bedenine İyi Bakıyorsa İçsel Sağlığı İçin De Bu Çalışmayı Sürdürmek Durumundadır. Bu Elzemdir. Eğer İnsan Olmak ve Daim Kalabilmek İstiyorsa. Aksi Takdirde, Dünyevi Alem İnsanı Alıp Götürür Çok Uzaklara. Hatta Kendinden Bile Uzaklara.

İnsan Olmak Kolay Lakin Meziyet İster, İncelik İster. Adap, Edep İster, Yol İster, Yordam İster, Ar İster, Sebep İster, Aşk İster, Sevgi İster, Ancak ve Ancak Önce Bunları Kendinde Bulmak İster!

Anı İle Yaşaması, Ciddiyet İster. İnsan Olmak İçin Gayret İster. Kararlılık İster. Ne Zaman Ki Bunlar Varolur İşte O Zaman Dünya Önünde Eğilmek İster. Hakimiyeti Teslim Etmek İster.

Zor Değil Sadece İncelik İSTER!

Vesselam. Saygılar Sevgiler. (KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.