Türk – Kürt Kimdir? Nedir?

Senelerdir Belki De, Asırlardır Süre Gelen Bir Yanlışı, Kendimce Düzeltmeye, Onarmaya Çalışayım. Belki Bu Yanıltmacalı Tarih Bilgisi İçerisinde Kaybolan Değerlerimiz Tekrardan Değer Kazanır Ve Özünde Kardeş Olan Bu İnsanlar Bir Araya Gelir.

Sözüm Ona Kürt – Türk Kavgası, Kargaşası Adı Altında Yürütülen Siyaset Birçok Can Almış, Bir Değeri Yıkıp Geçmiştir. Oysa Ki, Gerçek Tarih Yazılmış Olsa Bu Tip Kargaşaların Birer Aldatmaca Hatta Trajik-Komedi Olduğunu Anlarsınız. Sorunu Anlayabilmek Ve Çözüm Yolunu Bulabilmek İçin Tarihte Biraz Geriye Gitmekte Yarar Görüyorum. Sanırım Cümlelerimin Sonunda, Sizlerde Yıllardır Ne Kadar Yanlış Bilgiler İçerisinde Nefes Aldığınızı Hatta Kardeşinizi Yıprattığınızı Anlayacaksınız. Herşeye Rağmen Yorumu, Değerlendirmeyi Sizlerin İnsiyatifinize, Değerli Yüreğinize Bırakıyorum.

‘’Anayurttan Anadolu’ya Kadar Hepimizin İki Lisanı Vardı. Farsça Ve Türkçe. Çoğumuz Bu Yeni Yapılanma İçerisinde Kanunlara ve Bir Disiplin Altında Yaşamaya Uygu Göstermeyi Seçtik. Şehirlerde ve Köylerde Yaşarken Hep Türkçe Konuştuk. Peşi Sıra Yeni Gelen Nesilde Türkçe Duydu, Bildi ve Konuştu. Farsça Dilimiz Kayboldu. Bunun Yanı Sıra Disipline Girmeyenlerimiz De Oldu. Kenar Çekti. Farklılık Gösterdi. Hayvancılık İle Uğraştı. Hatta Farkını Dile Getirmek İçin Farsça Konuşmayı Tercih Etti. Zaman İçerisinde De, Farsça’yı Daha Pratikleştirip Farsça-Türkçe’den Ap Ayrı Bir Dil Biçimine Girdi. Bunlar Olurken Düşman Pusuda Bekliyordu. Yenilmez Olan Türk’lerin Bir Kısmı Ayrımcılık Göstermiş Ve Bu Onlar İçin Bir Fırsat Olmuştu. İngiliz, Fransız, Rus Gibi Bizlere Düşman Olup Dost Görünenler De, Misyonlerlerini Onların Arasına Yollamış ve Ayrımcılığın İlk Tohumları Atılmıştı. Misyonerler, Siz Kürt’sünüz, Ayrı Bir Devletsiniz Dediler. Farkınız Var. Daha Üstün Olansınız Dediler. Yıllarca Bu Misyonerler Ayrımcılık Yapanların Altından Girdi Üstünden Çıktı Ve Sonunda Bizlere Ait Olmayan Bir İsim Türettiler. KÜRT. İsim Çok Kurnazca Seçildi. Çünkü T-Ü-R-K Harflerinden İnşa Edildi.’’

Özünde Kardeş Olan Yani Bir Olan Türk’ler Bölündü. Asiler, Başkaldıranlar Yabancıların Oyununa Gelerek Kürt Kimliğini Seçti. Kurallara Uyanlar İse Türk Kaldı. Sonrasın Zaten Hepinizin Bildiği Gerçekler. Düşman Yıllar Boyunca Misyonerleri Tarafından Sürekli Olarak Kargaşa Çıkarıldı, Kavga Ayrımcılık Desteklendi. Amaç Belli İdi. Güçlü Olanı Güçsüz Hale Getirmek.

Sonuç; Özünde, Sözünde Kardeş Olan Bu İki Topluluğun Tekrardan Bir Araya Gelmesi İçin Her Türk-Kürt İnsanının Taşın Altına Elini Sokup Bir Mücadele İçerisine Girmesi Elzemdir. Düşmanın Seneler Önceki Oyununu Bozmak Bizlere Nasiptir. Elele Verip Düşmanlığı Kaldırıp Kardeşliğe Çevirelim.Kürt, Türk’ün Asi Yüzüdür. Başkaldıran Yüzüdür.

Sizlerin Bildiği Tarih, Birilerin Bilmesini İstediği Tarihtir. Yanılgılara Son Vermek İse Bizlerin Elindedir.

Kürt – Türk’tür. Türk Kürt’tür.

(KBÇ)

Türk – Kürt Kimdir? Nedir?” için 16 yorum

 1. Merhaba, çok yapıcı bir yazı olmuş tebrik ederim. Ancak tarihten bahsediyorsanız kaynak göstermelisiniz ki size inanabilelim. Bu anlattığınızı birinden mi duydunuz? Bir kitaptan mı okudunuz? yoksa uyduruyor musunuz?

  Beğen

  1. Sayın Kağan Üstün!

   Uzun araştırmalardan sonra çok önemli bir gerçeğe vakıf oldum. Tarih dediğimiz geçmiş anların bir bütünü olan olayların anlatımları, hep birilerinin bizlere empoze ettiği ya da bilimsel kaynak adı altında yazılan yazılar olduğunu öğrendim. Ben dahil birçok insan okullarda veyahut eş dost sohbetlerinde geçmiş hakkında bilgi edindik yarım yamalak. Çok geçmişe gitmeye gerek yok, daha dün yaşanan bir olayı başka bir kişiye anlatırken bile kendimizce neler kattığımızı umarım sizlerde kendinizce tecrübe etmişsinizdir. Demem odur ki, aslında tarih hep birilerinin bilmesini istediği tarih olmuş. Bu sebeple neyin doğru neyin yanlış olduğunu kestirmek heleki bu at izinin it izine karıştığı bir dönemde çok zor oluyor. Sizde takdir edersiniz ki, her şey karmancorman.
   O zaman ortaya başka bir şey çıkıyor. Her birey inanmak istediği ya da yakın olduğu bilgiyi DOĞRU kabul ediyor. Her hangi bir konuda yazılan bir eser dahi okuyana sıcak geliyorsa insan hemen onu DOĞRU kabul ediveriyor. Kaynak sormasına dahi gerek duymuyor. Üçüncü şahıslara da bunu sanki kendi görmüş, etmiş gibi anlatabiliyor. Hal böyle iken hangi kitap hangi konu sizce müsbet.
   Açıkcası uzun bir süre bu kafamı kurcaladı. Yani neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmek gerçekten incelik istiyor. Bir de üstüne KASITLI olarak Yazar kimliğinde zatların eserleri ekleniyor. Bu kişiler sırf ayrımcılık yapmak, sırf kardeşi kardeşe kırdırmak için birçok oyun tezgahlıyor.
   Biz müslümanlara göre KARDEŞ demek, aynı ana babadan doğan insanlar demek değildir. Bize göre KARDEŞ, özünden bir olan, aynı imanı, aynı fikre, zikre sahip olan insanlar demektir. Biz böyle bildik böyle gördük böylede uyguluyoruz. Yazımda özellikle Kürt yoktur demiyorum. Aksine Kürt-Türk bir ailenin bireyleridir. Kardeşlerdir diyorum. Ancak sığ kafalar bunu hala kürt yoktur diyor. Sanki biz onları yok sayıyoruz gibi algı çıkartıyorlar akıllarınca. Gene yapmak istedikleri gene geçmişteki oyuna devam edebilmek Kürt kardeşlerimizle aramıza açmak istiyorlar.

   Elbet yazılarımız müsbettir. Elbet bir kaynak mevcuttur. Sizlerde bu konuyu gerçekten araştırır, gerçekten bu ilme vakıf olmak arzusunda iseniz inanın bana çok geçmeden bu bilgilere sizlerde vakıf olacaksınız. Aksi takdirde inanmak istemeyen verilecek kaynak dahi yetersiz kalacaktır. Önemli olan neye inanmak istediğinizdir. Yoksa onlarca binlerce kaynakda olsa insan ne ise zikri fikri de odur.

   İnşallah anlatmak istediğim anlatıldı.

   Sevgiler Saygılar.

   Beğen

   1. Pardon yukarıdaki soruya cevap yazmışsınız ama cevap vermemişsiniz. Arkadaş nerden öğrendiniz demiş siz nerelerden öğrenmediğiniz yazmışsınız bir de üstüne tarihin kişilerin ağızında çarpıtıldığını söylerken hiç bir kaynak göstermeden “bilgiye vakıf olmak” gibi mistik terimler kullanarak kendizi doğrulamaya çalışmışsınız. Olmamış sanki.

    Beğen

   2. Selamlar,

    İlmimiz Hz. Ebubekir Sıddık (RA) ‘dan gelen Ledun İlmidir. Sinsile gelir. Her yüzyılda bir dünyaya İnsan-ı Kamil gelir. Bozulan, yozlaşan düzeni bir nebze olsun çeki düzen verir. Yanlışları doğru eder. En son bilinen Abdulkadir Duru Efendidir. Bizler onların öğrencisiyiz. Eğer İnsan-ı Kamil nedir biliyorsanız sorun zaten çözülmüş olur. Ancak insan-ı kamil nedir bilmiyorsanız veyahut biliyorda inanmıyorsanız sözlerimiz havada kalacaktır. Bu yüzden insan neye inanmak istersen ona inanır dedik ya. İşte bu yüzden.

    Özden Yayınlarını takip edebilirsiniz. Birçok konuda fikir verecek yayınlardır. Sizlerde okuyun, tartın, kendi iç muhasebenizde hesaba çekin sonrasında karara varırsınız.

    Saygılar Sevgiler.

    Beğen

  1. Sayın Hasan Basab,

   Her kelimenin büyük harfla başlamadığını çocuklar dahi bilir. Teşekkür ederiz yakın ilginize. Lakin yazılan konularn manası ile alakalı değilde yazış şekilne aldanıp takılmanız bazı hataları kendiliğinden göstermektedir. Her harfin büyük yazılmasında ki SIR bizlere aittir. Bunu sizlerle paylaşacak değiliz. Size tavsiyemiz, yazılarımızın özünü takip edip, irdelemenizdir.

   Saygı ve Sevgiler.

   Beğen

  1. Selamlar Hüseyin Can,

   Bizler Türk Oğlu Türk’üz. Milliyetçiliğimizden şüpheniz ve rahatsızlığınız mı var? Hayırdır? Burası Türkiye Cumhuriyeti! Türk Beylerinin kurduğu ve yönettiği bir ülke. Tabiki her Türk gibi bizlerinde Milliyetçi hatta Ciddi Milliyetçi olduğumuzu herkesin bilmesi gerekir. Siz hangi ülkenin evladı ve dinine mensupsunuz?

   Saygılar Selamlar

   Beğen

 2. irkcilik yapan bizden değildir demiştir peygamberimiz s.a.s
  milliyetçilik kürt türk ayırımı yapan cahil ve kendinden aciz insan bozuntulari hepimizin dili dini irki bir olmaya bilir ama hepimizin göz yaşı aynidir yeter artık askerlerimiz şehit olmasın gerillalar ölmesin ne mutlu müslümanım diyene

  Beğen

 3. hanfibey rumuzlu şahıs,

  Bu şekilde hitap etme zorunluluğunu yarattığınız için sizden özür dilemeyeceğim. Kürşat Bey’in Türk-Kürt ayrımı yaptığı imasını neye dayanarak ortaya attığınızı fazlasıyla merak ettim. Yazıyı tekrar okumanızı tavsiye edeceğim. Yahut yazının sonundaki son iki cümleyi… Anlamak isteyene bu dahi yeterlidir diye düşünüyorum.
  Merak uyandıran bir diğer bir husus ise, “gerillalar ölmesin” ifadenizle ilgilidir. Sizin “gerilla” şeklinde tabir ve ima ettikleriniz, milletimizin bütünlüğünü, huzurunu, varlık ve birliğini yok etmek için harekete geçmiş ve geçmekte olan ve sözde “Kürt halkının temsilcileri ve kurtarıcıları” şeklinde kabul ettirilmeye çalışılan ve bizlerin “terörist” olarak tanımladığımız kişiler midir? Eğer öyle ise, bunun sebebine dair bir açıklama getireceğinizi umuyorum.

  Selamlar,

  Esra Özdemir

  Beğen

 4. Böyle bilgi mi olur? Bunun neresi araştırma? Masal gibi, Kürtlerin doğuşunu açıklamış. Bilime biraz saygın olsaydı, yüzün kızarabilseydi, böyle mesnetsiz idialar ortaya atmzadın. Senin yazdıkların saçmalıktan başka nedir? Bilimsellik adı altında gülünçlük var. Kimbilir belki de maksatlı yapıyorsun.

  Beğen

  1. Sayın Murat Bey,

   Siz tebessüm edeceğinize, aşağılayıp, yargılayacağınıza o kadar güvendiğiniz araştırmalarınızı yazmış olsaydınız biz cahillerde okur bilgilenirdik. Hem diyorsunuz ki masal bunlar hemde masal gibi sözler söylüyorsunuz. Bilginiz, fikriniz varsa buyurun yazın okuyalım inceleyelim. Yoksa fazla afkurmayın, gidin kendi çöplüğünüzde beslenin.

   Saygılar Sevgiler.

   Beğen

 5. Beş kişiyiz.Arabamız yolda bozuldu.Gereğini yapıp yol almak zorundayız.Hiç birimiz motordan anlamıyoruz.Yapacağımız şey herhalde,amaç ve fikir birliği içinde sorunu çözmektir….Birmilyonaltıüzseksenbindokuzyüzaltmış üç sayısını dünyadaki bütün Türkler aynı telaffuz eder ve anlarlar(Konuşmalar zor anlaşılsa bile).Kürtçeden başka hiçbir dilde olmayan ve telaffuz edilmeyen yukarıdaki sayı Kürtçede mevcutmu?.Kürtçenin oluşumu incelendimi?.Selçuklular benzer dili resmi dil yapmışlarmıydı?….Malazgirt savaşı öncesinde Anadoluda yaşayan kavimler incelendimi?…Malazgirt savaşından sonra hep beraber bir kısmımız doğuda kalıp,diğerlerimiz beraberce Anadolu ve Trakya’nın her tarafına dağılmadılarmı?…Her zaman içiçe yaşamayı seçmedikmi?…Bir iç savaş olsa,bu savaş Doğudaki Kürtlerle,kendilerini Kürt bilen Türklerin oluşturduğu cephe ile;Batıdaki Türklerle,kendilerini Türk bilen Kürtlerin oluşturduğu cephe arasında yaşanacaktır.Doğuda ağaların ellerindekini yeterli görmeyip,üç beş dönüm toprak için gariban köylülerin canlarına kıydıklarını televizyonda izliyoruz.Farsca bile TÜRK-HİND dili,Farslar da Orta Asya kökenli iken.Kürtler ile Türklerin gerçek kardeş oldukları neden bazılarının içine sinmiyor?…..

  Beğen

 6. YAZIM HATALARIMA KULAK ASMAYIN ONLAR İÇİN ŞİMDİDEN ÖZÜR DİLERİM.
  TARİHİM KADAR EDEBİYATIMDA KEŞKE İYİ OLSAYDI.

  Nitekim bu na katılmamaktayım şimdi neden diye soracaksınız kısacası yukarı da bunları nereden bulduğunuzu ve hangi dosya evrak yada kayıt altından çıkardığınızı bilmiyorum çünkü belirtmemişsiniz. Yalnız şunu söylemek isterim orhun kitabelerinde (Yazıtlarında) dediği gibi bir Türk yalnızca erkekten gelir bu şu demektir Türklük yalnızca erkekten geçer kadından geçmez ( kısacası burda bahsedilen şey Türklük kanıdır) söz konusu bu kitabelerdeki yazılar fransız ingiliz ve amerikalı bilim adamları arkioleji okumuş kişilerce incelenmiş ve günümüz dilince kıyasla bir kısmı çevrilmiştir.

  Şimdi gelelim kardeşlik konusuna Trük devletleri Tarihin bir çok adımına ayak atmış bir çok tarih ve asır yazmış imkansızları başarmış bir toplumu himaye altına almayı bilen ve onlara eziyet etmeden imparatorluğu yöneten bir toplumdur Türkler. Kürtlere gelince evet onlar doğu Anadolu bölgemizde yılardır yaşayan halan da kendi ülkesi hiç olmayan bir toplumdur. Kendi ülküleri yoktur ve varlığını ispatlayan bir belgede günümüzde yoktur.

  Kürt demişken şunu söyleye bilirim ingilizi fransızı amerikalısı dışında türklerin ayak bastığı fetih ettiği ve topraklarının uzandığı her kesim her köşe her icra çıkmaz sokakda türk kanı vardır. günümüzde türkleri fazla sevmeyen alman toplumlarının kanında dahi türklük vardır. bunu sizlere şöyle diye bilirimki bizim imparatorpluklarımız onlarınkiler gibi 1 yada 2 büyük imparatorluk değildir toplam 16 büyük devletimiz vardır ve bir çokta küçük devletlerimiz bunların en ufa dahi dünyada 200 sene sürmüştür ve yerini ya başka büyük devlete yada ufak ufak devletlere bırakmıştır söz konusu olan ufak devletlerde her daim türk toplulukları olmuştur günümüzde bir türk yabancı insanla evlendiğinde ismi değişmez insan hakları falan ıvır zıvır eski çağ türkleridne ve osmanlıya kadar uzanan bir kesiminde türk bir kadınla evlendiğinde ismi türkçe olur doğan çocuğa türkçe isim konnlurdu.

  Türk kimdir sorusuna gelince Türk cengaverlikleriyle 4 kıtaya nam salmış karşısında duran her zalim topluma boyun eğdirmiş ve hatta kuran-ı kerimde adı geçen toplumlardan biridir türklerin tarihine bakıldığında M.Ö. dayandığını görmekteyiz hemde fazlasıyla nitekim avrupalıların medeniyetlerine baktığımızdaysa tarih derslerinin dahi Romanın yıkılışından başladığını görmekteyiz yalnız batı ve doğu roma oluşundan başlar. batı roma yerini o zamanda bizansa bırakmıştır ve daha sonrasında kavimler göçüyle doğu roma yıkılmış ve yerini türk beylikleri almaya başlamıştır aynı şey avrupa kıtasında hun devletleri olarak başlamıştır bunlarıda günümüz kütüp haneleridne eski püskü kitaplarda dahi bula bilirsiniz.

  Kuran-ı kerim demişken bilirsiniz kuran-ı kerim okuyanlar çok çası bilirler ve hadisi şerifleri okuyanlar.

  Kuran-ı kerimde bir çok milet ve toplum el alınmamıştır genel olarak israil oğulları türkler ve bir kaç hanedanlık vardır. İsrail oğullarının peygamber soyundan geldiği kuran-ı kerimde açıkçası vardır. Türklerinse hadisi şerif de ise şöyle söylenmektedir..

  • Kostantiyye (İstanbul) mutlaka feth olunacaktır.
  Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır
  ve o asker ne güzel askerdir.
  Buhari (et-Trah-ul Kebir, cilt 1, kısım 2, sayfa: 81)
  Ahmed bin Hanbel (Müsned IV/42, kahire 1313) El-Hakim
  (el-Müstedrek IV/42-422, Haydarabat 1335)

  • Türk dilini öğreniniz,
  çünkü Türlerin çok uzun sürecek bir hâkimiyetleri vardır.
  (Kaşgarlı Mahmut, Divanı Lügat-it Türk,
  C.1.,s:3 –1333 İst basımı)

  •Benim ümmetimi öyle bir kavim sürüp, kovalayacaktır ki;
  onların yüzleri (yuvarlak ve) enli, gözleri (çekik ve) küçük,
  çehreleri sanki üzeri derilerle kaplanmış kalkanlar gibidirler.
  Onlar üç defa Arabistan yarımadasına kadar ilerleyeceklerdir.
  İlk istilada onların önlerinden kaçanlar kurtulacaktır.
  İkinci istilada hücuma uğrayanlardan bazıları helak olacak ve
  bazıları da canlarını kurtaracaklardır.
  Üçüncü istilada ise onların kökleri kesilecektir
  (Artık istilalar son bulacaktır) işte onlar Türkler’dir.
  Nefsim yed-i kudretinde olan ALLAH’a yemin ederim ki,
  Türkler (çok yakın bir gelecekte) atlarını
  Müslüman mescidlerinin direklerine bağlayacaklardır.
  Ebu Davud (Nuseym b. Hammad, Kitabü’l Fiten, Atıf Ktp. No:602,V.121122)

  • Türkler size ilişmedikçe sizde onlara ilişmeyiniz.
  Çünkü milletimin mülkünü ve ALLAH’ın ona olan ihsanını
  en evvel Kantura (Türk) nesli alacaktır.
  İmam Taberani (Mu’cem’ül-Kebir ve Mu’cem’ül Evsat isimli eserinde)

  ŞİMDİ SİZE GELELİM KÜRŞAT BEY SİZ NEKADAR TÜRKSÜNÜZ TÜRKLÜĞÜN 10 EMRİNİ SAYACAK KADARMI ?

  SİZLERE DEMEK İSTENİLEN ŞU KÜRŞAT BEY YUKARDAKİ YORUMLARCA ŞUNU ANLADIM İNSANLAR İSPAT VE KANIT İSTER SADECE SİZİN YAZINIZLA DEĞİL AÇIP BAKIP ARAŞTIRIP ÖĞRENECEKLERİ BİR BAKIŞ AÇISI İSTERLER ÇÜNKÜ DEVİR YALAN YALNIŞ DEVRİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN DEVRİMİYLE TÜRK ORDUSU UYUMAKTADIR YERİNİZDE OLSAYDIM UYANDIĞINDA DA BU ŞEKİLDE SÖZLER YAZMAZ AÇIKLAMAZDIM TÜRKÜN KARDEŞİ TÜRKTEN BAŞKASI DEĞİLDİR VE HER ZAMAN ÖYLE KALACAKTIR ÖRNEĞİ GÜNÜMÜZDE AYNI VATANI PAYLAŞTIĞIMIZ HYPLİ VE PKKLI KÜRTLERDİR. IŞIDA GELİNCE IŞID ŞUANDA TÜRKİYENİN YAPAMADIĞI DEĞİL YAPMAKTA ZORLANDIĞI BİR ŞEYİ YAPIYOR MECLİS EĞER DERSEKİ ASKER GİDECEK KOMABİE GİRECEK GÖZ GÖRE GÖRE 30 YILDAN FAZLADIR MEHMETÇİĞİN CANINI ALAN VATAN HAİNLERİYLE BERABER SAVAŞMIŞ OLACAK ASKER AYRICA PKK NIN BİR KOLU OLAN HYP NİN PKKDAN BİR BARKI YOKTUR KOBANİYİ BAHANE EDEN BU ÖRGÜT TOPLUMLARI KCK GÜN GELİNCE HESAP VEREKTİR.

  BİLMEM ANLATA BİLDİMMİ.

  SEVGİ VE SAYGILARLA

  MAVİŞ UĞUR FIRAT

  Beğen

 7. Ne kadar sacmaladin öyle bize gösterdiğiniz saçma sapan tarih yani senin yalan dediğin tarihi anlatıyosun bize. Çok kurnaz olduğunu düşünüyorsun resmen Kürt yoktur Türk vardır diyosun kendini hep üstün kiliyosun, sen bizi yok sayacagina götunu kurtar bu Faşizmi sona erdirecegiz yalan tarihini duzeltecegiz Moğol torunu.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.