Sıradan Farkındalık

Hani Bazıları Vardır Ya, Sıradan Doğar, Sıradan Bir Yaşam Sürer. Sıradan Bir Çocukluk, Sıradan Bir Gençlik Yaşar. Ete, Süte Karışmaz. Sesi Soluğu Pek Çıkmaz. Sıradandır İşte. Hiç Söze Gelmez. Zaman Geçer  Büyür, Gelişir Sıradan Bir İş Bulur, Çalışır, Didinir, Yaşam Mücadelesi İçerisinde Nefes Alır. Sonra Bir Gün, Kendi Gibi Sıradan Bir Eş Seçer Kendine. Nefesler İki Olur. Olur Ama Büyük Sözleri Yoktur İkisininde. Ağızları Dolu Dolu Küfür Dahi Edemez, Bilemezler. Hedefleri Asla Ulaşılmaz Değildir. İdealleri Sıradandır, Herkes Gibi.  Aslında Onların Ki, Hayat Mücadelesi De, Değildir. Çünkü Normal, Sıradan Bir Hayat İçerisinde, Sıradan Bir Mutluluk Yaşarlar. Heyecanları Bile Birkaç Dakika Sürer. Sonra Sessizlik: Ağını Üstlerine Atar. Avlar İkisinide. Zaman Akıp, Gider Öylesine.

Sıradan Arkadaşlıkları Vardır. Eş- Dostları Da, Keza Öyledir. Zaruri Olmadıkça Görüşmezler Kimse İle. Hayat Onlar İçin Çalışıp, Para Kazanıp Evlerini Geçindirmektir. Böyle Görmüş, Böyle Yetiştirmiş Büyükleri. Suçları Yok Gibi Gözükür. Çünkü Sıradanlardır İşte. Öylesine. Sanki Öylesine Nefes Alırlar. Almasa Bile Olurmuş Gibi Davranırlar. Emanet Bir Beden Taşırlar. Bıraktı Bırakacak Gibidirler Bir Köşeye. Belki De, Günah Olmasa Çoktan Yaşamlarına Son Bile Verirler. Gene De, Yaşamaya Devam Ederler.

Sonunda Zamana Yenik Düşer, Yaşlanırlar. Nefesleri Yorulur. Onlar Bile İsyan Eder. Terk Etmek İster Bu Canı. Sonunda Da, Olan Olur. Önce Erkek Ölür, Kadın Yas Tutar Birkaç Gün. Gözyaşı Bile Sıradan Düşer Halının Üzerine. Siyah Beyaz İzler Gibidir Hayatı. Artık Gözü Bile Tek Görür. Biraz Daha Yaşar. Sonra Evet Sonra O Da, Son Verir Hayatına Ağır Adımlarla. Nefesler Tükenir Bir Ocakta Daha. Sessizce. Usulca. Birkaç Kişi Katılır Cenaze Namazına. Çocukları Yoktur. Çünkü Hiç Olmamıştır. Böylesi Sıradan Bir Hayata Farklı Bir Nefes Katmak Onlar İçin Heyecan Uyandırmamıştır. Soyları Tükenmiştir Her Sıradan Şey Gibi. Cemaat Bile Sanki Bu Sıradanlığın İçinde Hapsolmuş Gibi Büyülenir. Sesleri Az Çıkar İmamın Çağrısına..

Toprak Sessizce Üstlerine Örtülür. Usulca. Kazma-Kürek Sesi Dahi Çıkmaz. Ses Etmezler. Mezar Taşları Bile Sıradan Yapılır, Konulur Başlarının Üstüne.  Sıradan Birkaç Kelime. Ruhuna El-Fatiha İle Biter Sonu. Sıradan İşte. Sıradan Yaşamlar. Sıradan Nefesler. Mezarlığın Bile En Sıradan Yerine Gömülmüşlerdir. Az İnsanın Geçtiği Bir Yere. Geçenlerin Bile Ümütlerinin Tükendiği Yere. Varlık İçerisinde Yokluk Çekercesine. Sıradan İşte Herşey Bir O Kadar Sıradan.

Yıllar Geçer, Arada Sırada Hatırlanır, Akla Gelirler. Gelirler Ama Sıradan Cümleler İçerisinde. Öylesine. Arada Sırada Tebessüm Eden Sıradan Gülüşlerde. Bir Son Bulur Hatıralar, Sıradanlık İçerisinde. Bu Son Bile Öylesine. Öylesine İşte.

***


Ya Ben! Öyle Miydim? Haşa! İsmim Bile Önceden Müjdelendi. Ne Sıradan Doğdum, Ne De, Nefes Aldım Bu Hayatta. Öylesine İnat. Her Anımla. Zaman Geçti. Büyüdüm. Ama Çocuktum Hala. Çevremin İnadına Ben Hiç Katılmadım Onlara. Aldanmadım. Aldatmadım. Benim Aşklarım Bile Farklı İdi. Adam Gibi Sever Adam Gibi Değer Verirdim. Dostluklarım Keza Öyle İdi. Can Gibi Görür, Can Gibi Korurdum. Aşk Şiirlerim Bile Vardı. Sıradanlığın İnadına Sayfalar Dolusu Yazardım. İki Kelimeyi Bir Araya Getiremeyenlere İnat, Kem Kümlerim Bile Olmadı Hiç.  Sözü Senet, Eylemi Hak Gördüm.  Aldanmadım, Aldatmadım. Hedeflerim Büyüktü. Ufku Değil Ötesini Merak Ettim. Geçmek İçin Can Attım. Sırları Deştim. Mezar Ettim Kendime Gerçekleri. Ama O Gün Öyle İdi. Şimdi Farklı. Sıradan Yaşamın İnadına Tüm İnsanlığın Yükünü Omuzlarımda Hissettim. Ağır Geldi Çoğu Zaman. Çünkü Toydum. Küçüktüm. Daha Büyümemiştim. Bazen Buruk Bir Sevinç Bazense Ucsuz Bucaksız Bir Çöl Gibiydi Yaşamım. Çoğu Zaman Kurak Geçerdi Anılarım. Üzüntü Duyardım. Ama O Gün Öyle İdi. Şimdi Farklı. Öylesine İnat Nefes Aldım Durdum.

Ancak Bu Farkındalık Zamanla Yabancılaştı İçimde. Sorun Aradım Durdum Kendimde. Neden Sıradan Değilim, Onlar Gibi Değilim Dedim. Yanıtı Bulamadım Uzun Bir Süre.  Çaresiz Kaldım. Üzüldüm. Yıprandım Kendimce. Farkındalığımın Ağırlığında Ezildim. Adını Koyamadım.  Dost Yoktu Ki Yanımda. Dile Gelse İdi Tüm Bu Azınlık Fark. Belkide Huzur Bulurdum Kendi Farkındalığımda.

Zaman Geçti. Dile Gelmeden Sözün Eşiğinde. Hiçbirşeyim Sıradan Değildi. Ne Zevklerim Ne De, Heveslerim. Aslında Heveslerim Bile Yok Denilecek Kadar Azdı. Çünkü Heves Ettiğim Herşeye Sahip Oldum. İnandım. İnandırdım. Gözyaşlarım Farkındalığın Çukurunda Göle Döndü. İçinde Yüzmeye Başladım. Bazen Keyif Bazende Huzur Verdi. Ama Çoğu Zaman Acı Çektim, Farklılığımda. Ben İstemedim Çünkü. Böyle Yaratıldım. Baktım Olmadı. Sordum Olmadı. Başım Öne Eğik Adımlar Attım. Gurur Duyulması Gereken Yerde Utandım. Yüzlere Bakamadım. Kaçtım Durdum.

İlk Kaçış Durağımda Kendimden Büyük Birine Aşk Duydum. Adı O Gün Öyle İdi Çünkü. Şimdi Farklı. Onunla Öğrendim Bir Çok Şeyi. Aslında Hiçbirşeyi. Ama O Gün Öyle İdi. Şimdi Farklı. Babamın Sözü Aklıma Geldi. Kucağımda Ki, Misketlerin Hepsini Bir Anda Verirsen Elinde Bir Şey Kalmaz Derdi. Yanlış Bir Cümle İdi Benim İçin. Ama O Gün Öyle İdi. Şimdi Doğru. Zamanla Anladım Doğruyu Yanlışı. Meğerse Farkındalık Bu İmiş. Önce Yanlışı Sonra Doğruyu Bilmeyi. Herşeyin Zıttı İle Hareket Ettiğini. Gerisinin Yalan Dolan Olduğunu.

Zaman Geçti Büyüdüm. Farkındalığım Değişti. Şekillendi. Önce Öyle İdi. Şimdi Farklı. Hatalar Yaptım. Üzüldüm. Ama Devam Ettim. Bile Bile Lades Oynadım. Aldandım. Aldattım. Herkes Gibi Olmayı Seçtim. Çünkü Farkındalığım Zarar Verdi. Ama O Gün Öyle İdi. Şimdi Farklı. Çünkü Yalnız Kaldım. Konuşamadım. Bende Sıradanlığı Seçtim Herkes Gibi. Uzunca Bir Zaman Geçirdim Sıradanlığın İçerisinde. Nefes Aldım. Aldırdım. Gönül Aldım, Kırdım. Ama Herseferinde Aldandım. Burkuldum. Her Sıradanlığım İçerisinde Acı Çeker Oldum. Meğerse Keyifler Sıradanlığın Huzur İse Farkındalığın Eseriymiş Bugün Anladım. Ama O gün Öyle İdi. Şimdi Farklı.

Artık Sıradanlığı, Farkı Bırakıp Bu Anı Yaşamaya Baktım. Huzuru O Zaman Buldum. Hatırlayabildiğimiz Yirmi Otuz Senenin Keyfi Sefasını Değil Cefasını Çekmeye And İçtim. O Günler Öyle Değildi. Ama Şimdi Farklı. Meğerse Fark Kendini Farketmekten Geçiyormuş Şimdi Farkettim.

Selamlar (KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.