Laf Olsun!

Adeta Koca Karılar Gibi Pencereden Sarkıp (facebook) Veryansın Ediyor, Dedikodu Yapıyoruz. En Kültürlüsünden En Cahiline Kadar. İsyan Ediyor, Çevremize Söyleniyoruz Delicesine, Sanki Bir Şeyler Haykırınca Düzelir Gibi. Bu Bağırış, Çağırışlar Belki De Askerden Kalma Bir Özelliktir. Çünkü Orada Sesin Ne Kadar Yüksek Çıkarsa O Kadar Değerli Olup, Kaale Alınıyordun. Lakin Kadınlarımıza Neler Oldu? Onlar; Bizleri (erkekleri) Dizginleyen, Patırtılar Çıkmadan Önce Her İki Tarafı Da Sakinleştiren, Dünyanın Adeta Sessiz Kahramanları Değiller Miydi?  Ayrıca Onlar Askerlikte Yapmadı! Ama Şu Son Zamanlarda Görülüyor Ki, Erkekleri De Geçtiler. Sanırım Onlar Da Eski Usülleri Özlemiş Uygulama Yoluna Koyuldular. Sanki Genlerimizde Olan Mahalle Kültürü Çağımızın İnternet Ağına Takılıp Kaldı. Herneyse Bunlar İşin Biraz Tebessüm Edilecek Kısmı Ancak Tehlike Arz Eden Hali İse Ne Acı Ki, Halen Gözükmüyor. Gözükse De Birkaç Gerçek Tarih Bilen Objektif İnsanların İnsiyatifinde Çırpınıyor.

Tarih: Çoğumuzu Sıkmış, İlgi Alanımızdan Fırlayıp Kaçıvermişti. Ancak Zaman Geçtikce ve İnsan Büyüdükçe Ülkesinin Sorunları İle Yüzyüze Gelmeye Başladığında Geçmiş Kaçışlarının Sıkıntısını Çekmiyor Değil. Keşkeler Bir Anda Sıralanıveriyor Önünüzde. Keşke Doğru Tarih Anlatılsa İdi? Keşke Daha Sahip Çıksa İdik Derslerimize! Keşke Ama Keşke Yalan Da Olsa Tarihimizi Okusaydık, Anlasaydık, Kazısaydık Aklımıza Demek İstiyor İnsan. Sonradan Öğrenilen Tarih İse İnsanda Önce Bir Bocalama, Sonra İsyan, Sonra Da Kafa Karışıklığına Sebep Oluyor. Hadi Canım Sende Olabiliyorsun!  Çünkü Gerçek Tarihi Öğrendikçe Daha Doğrusu Yazılı Tarihin Ne Kadar Aldatmacalar İçerisinde Yazıldığını Keşfetmeye Başladıkça İsyanlarımız Da O Kadar Hızlı Bir Şekilde Ayyuka Çıkıyor. Bu Kadar Da Olmaz Canım Deyip, Ya Konuyu Kapatıyor, Unutuyoruz Gerçekleri Duymayı Ya Da Daha Titiz Çalışmaya Koyuluyoruz.

Aslında Tarihi Yazanlar Değil Yaşayanlar Bilir Sözü Her Daim Doğruluğunu Koruyor. İşte Bu İlkeli Söz Aslında Bir Çok Değerli Bilgiyi Beraberinde Getiriyor. Yaşayanların Sesi Neden Gür Çıkmıyor O Zaman Diye Sorulabilir. Bunun İse Yanıtı Bir O Kadar Basit Gelir. Ancak Gerçektir. Çünkü Yazılı ve Görsel Basın Sesi Yüksek Çıkanların Elindedir. Toplum İçerisinde Onlara CAZGIRLAR Diyoruz. Hmm Sanmayın Bu Bedensel Bir Güç Aksine Çirkefliğin Getirdiği, Yüzsüzlükle Seviştiği, Ar Damarının Çatladığı Andır. Bağırır Gibi Görünürler Oysa Sesi Yüksek Çıkan Kalemleri Satın Almışlardır. Çünkü Onlar Asla ve Asla Düşmanının Karşısına Çıkacak Kadar Yürekli Değillerdir. Piyonlarını Öne Sürmeyi Arkadan Tebessüm Etmeyi Bir Strateji Kabul Etmişler ve Uzun Yıllar Bu Metod İşe Yaramıştır.

Görülüyor Ki, Bu Amansız Düşmanlık Son Sürat Devam Etmektedir. Burada Önemli Olan ve En Can Alıcı Noktadan Bahsetmek İsterim. Düşmanın Asırlardır Süregelen Bu Stratejisi ve Bitmek Bilmeyen Hesaplar, Kitaplar, Onca Mesai Karşısında Bizlerin Müspet Olarak Ne Yaptığı Sorusudur. İşte Eğer Her Birey Bu Soruyu Kendisine Sorduğunda Tatminkar Bir Yanıt Alıyorsa Ne Ala, Ancak Alamıyorsa İşte Sorun Burada Kilitleniyor. Cenk Edilen Dönemler Geride Kaldı, Bunu Anlamamak Zor Değil. Dünyada Gerilla Savaşları Dışında Ciddi Manada Bir Savaş Yoktur. Zaten Çoğu Ülkenin Buna Cesareti De Yoktur. Çünkü Yakın Tarihde Savaşların İnsanlara Ne Çok Şey Kaybettirdiği Unutulmamıştır. Bu Durumda İnsanlarımızın Aldanmamaya Önem Vermesi, Ve Her Konuda Ülkesi İçin Mücadele Etmesi Elzemdir. Bilgisayar Başında Yakınlarımızın Değerli Günleri Kutlama İle Başlayan, Sonrasında Anlamadığımız ve Özellikle Uzmanlık Alanımız Dışında Olan Bir Çok Konuda Ahkam Kesişlerimiz Bunu İzlemektedir. İşin Ehline Bırakmak Sanırım En Zor Yapabildiğimiz İştir.

Kanımızdan Gelen Ve Bizleri Sürekli Olarak Fişekleyen Milli Duygulara Sözüm Yok. Lakin, Bunların Bir Şekil Alması, Bilir Kişiler Tarafından Yoğrulması Ve Böyle Hizmete Sunulmasında Yarar Görüyorum. Aksi Takdirde Her Kafadan Farklı Bir Ses Çıkması Kimse İçin Yararlı Olmayacaktır, Olmuyorda. İşte Bu Temel Bilgi Doğrultusunda Ciddi Çalışmalar Yapılmalıdır. Sen Sus! Sen Konuşma! Denmemeli. Her Konuşmak İsteyen Değil De, Her Fikri Olanın Sözü Alınmalıdır. Boş Konuşmanın Da Önüne Geçilmelidir. Fikir Dediğimiz Şey Müspet Olan, Tartışmaya İmkanı Olmayan, Kanıtlanan Olgular Bütünlüğüdür. Bu Sebeple Eğer Bir Düşüncemiz Var İse Bunu Temelden Destekleyen Kanıtlar, Düşüncelerle Süsleyip Söze Böyle Başlanmalıdır. Yoksa Spot Cümlelerle Hayata Yön Vermek Ancak Aldatıcı Olacaktır. Az Okuyan Bizlerin Ülkemiz İçin Ciddi Tehlike Arz Ettiği Dönemde Okunma Oranının Yükseltilmesi Ancak Ne Olursa Olsun Değil, Değerli Eserler Hatim Edilmelidir. Kalıplaşmış, Klişe Olmuş Sözlerin Bir An Önce Defedilmesi Çok Önem Arz Etmektedir. Bununla Somut Adımlar Atılması İçin Herkesin Üstüne Düşen Görevide Yapması Lazımdır. Eğer Gerçekten Vatanını, Milletini, Toprağını Seven Bireyler İse Bunu Yapmaktan Çekinmemeli, Tembelliğimizi Üstümüden Atmalıyız. Bana Dokunmayan Yılan Bin Yıl Yaşasın Fikri Nasıl Ki, Düşmanlar Tarafından Bizlere Empoze Edildi İse Bizler Tarafından Da Sökülüp Atılmalıdır.  Velhasıl, Hak Ettiğiniz Yaşam Ancak Hak Etmek İle Ulaşılacağını Anlamamız Gerekir. Vesselam.

Saygılar Sevgiler.

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.