Kurban Bayramı

İnsan O Kadar Aziz, O Kadar Hassas Yaratılmıştır Ki, Kendisine İkram Olarak Sunulan Kurban Hayvanları İçin Bile Gözyaşı Döker, Yüreği Altüst Olur. Oysa İnce Bakıldığında Bu Acıma Duygusunun Altında Aşk Vardır. Tüm Mahlukatların Bir Olduğu ve Tek Vücudda Rücu Ettiği İnsan Bedeni İşte Bu Hassasiyeti İle Her Daim Nefes Alır.

 

Lakin Daha İnsanın Ne Olduğunu Bil(e)meyenlerin Bu Hassasiyeti; Farkına Varması ve Anlaması Elbette Zordur. Bu Yüzden Kurban Edilenlerin Birer Vahşet Olduğu İddiası Dillenir. Karşı Çıkılan Aslında Kesilen Hayvanlar Değildir. Çünkü Kurban Bayramı Adı Üstünde Olan Kurban Edilen Yani Terk Edilen, Arınılan Gündür. Yani İnsanın Bedenine Ait Olan Tüm Arzu Ve İsteklerinden Feragat Ettiği ve Yaratıcısına Rücu Ettiği Andır.

 

Nasıl Ki, Hz. İsmail: Allah’ın Emrine Karşın Babasına; Gereğinin Yapılmasını Söylemesi İle Tam Bir Sadakat ve Teslimiyet Göstermiş, Babası Da Aynı Şekilde Kendi Öz Evladını Bile Feda Edebilecek İmana Sahiptir. İşte Bu Teslimiyetin Simgesidir Kurban Edilenler. İkramıdır.

 

Lakin Kurban Bayramında Değerli Olan Kesilen Hayvanlar Değildir. Aksine O Sadece Birer İkramdır. Mükafattır. O Halde Neyin İkram Olduğunu İyi İdrak Etmek, Anlamak Değerlidir. Yoksa Dini Bir Görev Düşüncesi İle Kesilen Hayvanların Bir Kıymeti Yoktur ve Olamaz Da.

 

Yapılması Gereken; Kurban Bayramına Kadar Yıl Boyunca İnsanın Dünyevi Zevklerden Arınması, Feda Etmesi ve O Güne Hazırlanmasıdır. Kurban Bayramı Gününe Kadar Yapılması Farz Olan Nice Sorumlulukların ve Fedakarlığın İkramı Olarak Hayvanlar Kesilir ve Sunulur.

 

Tabiki Her Konuda Olduğu Gibi Kurban Bayramınıda Adam Akıllı İdrak Edemeyen Bizler, Bir Taraftan Vahşet Olarak Algılarken Bir Taraftanda Sırf Gösteriş Olsun Diye Büyük Baş Hayvanlar Keserek, Gücümüzü Göstermek İsteriz. Aslını Yaşatamayan ve Üstüne Üstün Feda Edilmesi Gerekenlerin Yerine Egoların Şiştiği Şu Aziz Günler Heba Edilmektedir.

 

Muhakkak Ki, İnsanın Kendi Mahluksal Yapısına Dahi Sözü Geçmiyorken, Kesilen Hayvanlar İçin Ayrı Bir Mücadele Verilir. Kısaca Kendi Arzu Ve İsteklerini Terk ve Kurban Edemeyenlerin Elbette Kurban Edilen Hayvanları Anlaması Ve İdrak Etmesi De Düşünülemez. Yani Daha Kendi Mahlukatını İslah ve Kurban Edemeyenlerin Dışarıda Ki, Hayvanların Kurban Etmesi İmkansızdır.

 

Son Olarak Şu Söylenebilir Ki, Kurban Bayramı: İnsanın Yıl Boyunca Feda Etmesi Gerekenleri Büyük Bir Ciddiyetle Sürdürmesi Ve Sonrasında Ona İkram Olarak Sunulan Kurban Etlerini Yemesi Ve Pay Etmesidir. İnşallah Bu İdrak ve İnançla Günlerimiz Geçer ve Aklımız Gönlümüz İle Bayram Eder. Vesselam.

 

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.