İnsan Deyip Geçme!

İnsan Deyip Geçme!

 

Hele Ki, Şekline Aldanıp, Değersiz Görme. Bil Ki, Şu Hayatta Tek Dert İnsan ve İnsanın Ortaya Koyduğu Hallerdir.

 

Suçlu, Hatalı Arama!

 

Çünkü Yoktur.

 

Sadece Bilmediği İçin Yanlış Yollara Sapan ve Kurtulmak İstedikçe Daha Çok Kaybolan ve Yanlışlar Yapan Vardır.

 

Yoksa Kimse Bile Bile Cehennem Azabına Koşar Adım Gitmez. Kimse Ferah Bir Yol Varken Karanlık Bir Yola Sapmaz.

 

Bilmez Ademoğlu Bilmez. Bilse Yapar Mı? O Yüzden Hesap Günü Tam Bilecek ve ‘Aman Allah’ım! Ne Olur Beni Geri Yolla Sana Layık Bir Kul Olayım’ Diyecektir.

 

Bilmek Öyle Garip Bir Alemdir Ki, İnsan Bildiği Vakit Anlar, Anladıkça Takdir Eder, Takdir Ettikçe Yaşar. Aslına Uygun Yaşar. Kendi Tahtına Oturarak Hem De Sultan Gibi Yaşar.

 

İnsanı Anlamak İçin Etrafı Gözlemlemek Kafidir. En Basit Şeyden Bile İnsan Halleri Ortaya Çıkar. Yeter Ki, Bakmasını ve Görmesini Bilelim.

 

İnsan En Sevdiği Meyvaları Yer. Neden Sever ve Yer? Çünkü Sevdiği Şeyin TADI Vardır. Ve Bu Yüzden Tadını Aldığı ve Hoşuna Gittiği Her Şeyi Yer. Ya Tadı Olmasa İdi? Yer Miydi? ASLA! Demek Ki, Karşılıklı Bir Alışveriş Mevcut. Bir Meyvanın Şekli ve Rengi Hoşuna Gitmese Lakin Tadı Eşsiz Gelse Gene Yemez Mi? Yer! O Halde İçi Dışı Hoşuna Giden Bir Şey Olsa Ne Olur? Tadından Bile Yenmez, Mest Olur.

 

İşin Sırrı TAD’dır. Tad Alacak Ki, İnsan Sürekli De Olmasa Onun Peşinde Koşacak ve Yemek İsteyecek. Yoksa Saman Gibi Olan Bir Şeyin Peşinden Gider Mi? ASLA!

 

Hasta İken Tad Alamadığımız İçin En Sevdiğimiz Şeyleri Bile Yemek İstemeyiz Değil Mi? Görülüyor Ki, Tad Her Şeydir. O Halde Şimdi Maddeler İçin Geçerli Olan Tad Manen Yani İnsan’da Nasıldır?

 

Tüm İnsanlığın Gönlü Birdir. Tek Bir Yürek İle Atar. Lakin Akıllar Farklıdır. Bakış Açıları ve Tüm Sorunlar Aslında Bu Farklı Bakış Açılarından Kaynaklanır. Yani Aslında Herkes Birbirini Sever Lakin İşin İçine Akıl Yani Şekil Girince De Zevkler Ortaya Çıkar. O Yüzden Biri Mavi Rengi Severken Bir Diğeri Kırmızı Sever. Doğal Olarak İnsan Hoşuna Gideni Sever.

 

Hoşuna Gitme İse Sonradan Öğrenilen Değil Aksine Derinliklerinden Gelen İç Güdüsel İsteklerdir.

 

Örnek Vermek Gerekirse İnsan Birini Görür ve Çok Beğenir. Lakin Onu Tanıdıkça Eğer Hal ve Hareketleri Hoşuna Gitmez İse Ondan Uzaklaşmak İster. Tad Alamaz. İşte Gene Bir Alışveriş Vardır.

 

İnsanın Şahsiyeti, Karakteri, Namusu, Sözü, Duruşu, Ahlakı, Adabı, vs.. Onun TADI’dır. Dıştan Güzel, Cazibeli, Yakışıklı, Karizmatik Olabilir Ancak İçinde Ki, Bu Hassasiyetler, Tadlar Olmadığı Vakit İse Can Sıkar, İştah Bırakmaz İnsanda. Keyfi Dahi Kaçar. Hasta Gibi Olur. İşte Hasta İken Sevdiğimiz Şeyleri Yemek İstememek Gibi, İçi Hasta Tadı Olmayan Da Tadsız Tutsuz Gelir.

 

Lakin Her Şeye Rağmen Hem Görsel Hem De İçsel Olarak Güzel ve Tadı Olan Bir İnsan İçinse Ne Denir?

 

Tadından Yenmez! İnsan Mest Olur! Aşk Olur! Sevgi Olur! Her Şey Olur!

 

O Yüzden Çok Güzel İnsanların Yanında Olur Olmaz İnsanlar Görülür. Bizler Akıl Kattığımız İçin Hadi Canım Sende Deriz. O Buna Yakışmıyor Ki, Deriz. Sanki Pantalon Alıyormuşcasına Davranırız. Koca İnsanı Şekle Sokup Ahkam Keseriz, Şeytana Malzeme Sunarız.

 

Görsel Olarak Dışı İyi Olmayan Lakin İçi: Eşsiz Tadlar Sunan; Meyve ve İnsan Nasıl Sahiplenilirse İşte İşin Sırrı Da, Tad Bırakabilmektir İnsanda.

 

Madde: Ağızda İnsan: Akıl ve Gönülde Tad Bırakır.

 

Tad Deyip, İnsan Deyip Geçme Ki, Tadın Kaçmasın!

 

Vesselam. (KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.