İns – Cins – Şeytan Nedir?

Her temel kavram gibi bu önemli temel kavramlar üzerinden yabancı teşkilatlar oynamalar yapmış ve insanların akıllarında farklı farklı şekiller yaratarak insanları kaosa, akıl bulanıklığına itmiştir.

 

Anlatacaklarımız belki sizlerinde akıl süzgeçinden geçemeyip takılacak ve belkide sizleri küfre sokacaktır. Ancak doğru olanı anlatmak, anladığımız kadarı ile de ifade etmek bizlerin boyun borcudur.

 

Tavsiyemiz şudur ki, yazdıklarımızı daha salim bir kafa ile okumak, akli değil gönülden dinlemek şart-ı azimdir. Yoksa amacımız sizlerin değerli vaktini çalmak ve akıllarınızı bulandırmak değildir.

 

Eğer böyle bir şey olursa şimdiden affınıza sığınırız.

 

Çok kısa ve özet geçmek gerekirse;

 

İns: Yakın

Cins: Uyanık

Şeytan: Beğenmemek tir..

 

Bizlere şeytanı asırlar boyunca maddesel olarak anlattıklarından şimdi aklımızda şeytan hemen bir şekle giriyor oysaki şeytanın yaratılış sebebi ve faaliyeti yani fiili sadece ve sadece BEĞENMEMEKTİR!

 

İçimizi yoklayalım ve etrafımıza şöyle bir gözlemle bakalım. Sürekli söylenen, onu bunu beğenmeyen ve aklımızı darmadağın eden insanlar yok mu? Var! Heh işte onlar şeytani akıl ile yaşar. Yani o da farkında değildir şeytanın onu ele geçirdiğine ancak her beğenmeme duygusu şeytandan gelir. Kendi muhasebenizi de yaparsanız bunu hemen idrak edersiniz. Ashablı şeytan da buna denir. Bir arkadaşınız gelir onun bunun hakkında konuşur ileri geri ve sizi etkiler tesiri altına alır. Şüphe sokar, başka dostunuzu beğenmeme halleri olur. İşte bu şeytanın mahsuludur. Bu kadar kısa öz net. Madde değildir. Lakin insanla beeraber olduğu için şekle girer gibi olur insani gözükür.

 

Cins ise uyanıklık, sezgi, anlayış, hassassiyet demektir. Sezgisi algısı anlayışı kuvvetli olana cins denir. Gene şekil değildir bir mana alemidir. Yani Uyanık ve sezgisi güçlü olana Allah cins demiş.

 

İns: yakın demektir. Yani kainata ve her şeye dolayısı ile Allah’a en yakın olan varlık demektir.

 

Şimdi Kuranda da geçen ayetlele tasdik etmek gerekirse,

 

Allah (c.c.) Diyor Ki, biz azimüşan insleri ve cinsleri cennete sokacağız.

 

Yani demek istiyor ki, bana yakın ve uyanık olup şeytani işlerden uzak duran varlıkları insanları cennete;şeytani şeylere yakın ve uyanık olanları da cehenneme koyacağım.

 

İşte bu kadar basit.

 

Kafa bulandırmaya gerek yok. Lakin düşmanın amacı insanda korku yaratık özden bizleri uzaklaştırmak vesselam. Arife tarif ayıp olur. Sorular varsa yanıtlamaya çalışırız inşallah.

İns – Cins – Şeytan Nedir?” için 9 yorum

  1. Selamlar Gökalp Bey

   İns: Kur’an da geçen İns ve Cins lerdendr.Yani Rabçadır. Allah’in öz dilidir. Yani gönül dilidir. İns: inmek, yakınlaşmaktan türer. Yani Rabbil Alemin noktasına en yakın varlığın adıdır. Vesselam.

   Beğen

 1. İns ve cin hakkında bir tek ayet yoktur, ne ins ve cin nede şeytan sizin anlattığınız gibi birşeydir.

  قُلْ أُوحِيَ إِلَيَّ أَنَّهُ اسْتَمَعَ نَفَرٌ مِّنَ الْجِنِّ فَقَالُوا إِنَّا سَمِعْنَا قُرْآنًا عَجَبًا
  (Kul ûhıye ileyye ennehustemea neferun minel cinni fe kâlû innâ semi’nâ kur’ânen acebâ)
  “De ki: “Cinlerden bir topluluğun (Kur’ân) dinlediği, sonra: “Biz gerçekten harika, güzel bir Kur’ân işittik.” dedikleri bana vahyedildi.” (Cin suresi,1.Ayet)

  Bu sadece bir tek ayet, niceleri örneklendirilir…

  Burada cin topluluğu diyor rabbimiz, size göre manevi kavram olan bir şeyi bakın Rabbimiz bir topluluğu adlandırırken kullanıyor.

  Bir başka ayette Rabbimiz “İblis cinlerden di” buyurur. yani görünmeyen varlıklardan dı.

  İns görünen, cin görünmeyen varlıkların tümünün ismidir.

  “Ben görünen görünmeyen tüm varlıkları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyurur Rabbimiz.

  Es-Selamı Aleyküm…

  Beğen

  1. Oradaki cin diye kast edilen, Medine bölgesinden gelip isminin açıklanması uygun olmayan gruptur. Sonraki dönemde Hicret’e yardımcı olacaklardı. Ecnebi de aynı kökten geliyor..yani yabancı..ajan da öyle..cn kökü..

   Beğen

   1. Aynen dediğiniz gibi sözlük anlamına uygundur, sözcüğün sözlük anlamı yerine anlamını başka yerlere bükmek Allah’ın yaetinde müteşabih olarak anlam bükme olarak belirtilerek yasaklanmıştır…Yani kafadan anlam üretmek dini böler, fırkalar gruplar tarikatlar türer de türer…

    Beğen

  2. aslinda yukaridaki torumada katilir gibiyim seytani fikirlerler donatilmis bircok insan var bunlarda bir topluluk olusturyr

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.