Hayat Bir Sınav Mı?

Selamlar Cümleten,

 

Genel Hatları İle Topluma Baktığımızda Hangi Haller İçerisinde Olduğumuz Açık Seçik Görülüyor. İnsanoğlunun Yaşı Gün Geçtikçe Yaşlanmakta Olduğu Halde Sanki İlk Defa Doğmuş Gibi Hatalar Üzerine Hatalar Yapıyor. O Halde Akıla Elbet Nice Soru Takılıyor.

 

Tarih Denen Şey Neden İcat Edildi? Veyahut Tecrübe Dediğimiz Kavramın Gerçek Manası Nedir?

 

Tarih Eğer Tecrübe Denen Halleri Kağıda Döküyorsa O Halde Neden Sürekli Olarak Aynı Konulardan İnsanoğlu Aldanmaya Devam Ediyor. O Zaman Bu Hayat Dediğimiz Şey; Sınav Olmaktan Çıkıyor. Çünkü Tecrübelerle Sabit Olan Durumları Bile Bile Üstüne Gidercesine Yaşamak Ahmaklığın Yani Aklın Yerinde Kullanılmaması Oluyor.

 

Acaba Bizleri Hayat Bir Sınav Diyerek Mi Kandırdılar?

 

Çünkü Bilindiği Üzere Sınav Dediğimiz Şeyi Oluşturan Birkaç Madde Vardır.Yani Bir Şeye Sınav Diyebilmek İçin Aşağıdakilerin Oluşması Gerekmektedir.

 

-Soru

-Süre

-Öğrenci

-Öğretmen

-Mükafat

 

Öğretmen Öğrencinin Seviyesini Anlamak İçin Önceden Öğrettiği Şeylerin Sorusunu Sorar ve Neticesinde Öğrencisini Derecelendirir. O Halde Şu Halleri İnsan Yaşantısına Entegre Etmeye Çalışalım.

 

Evet Yaşamın Kendi İçerisinde Nice Soruları Vardır. Ve Bu Soruları Soranın Da Kainatı Yaratan Olarak Görelim. Öğrenciyi De İnsan Kabul Edelim. Demek Ki, Şuraya Kadar Her Şey Normal. Öğretmen: Yaratan, Öğrenci: İnsan, Sorular: Yaşam Mükafat ise Cennet Diyelim Ya Da Huzurlu Yaşam. Süre Olarak Da İnsan Yaşamı, Ömrü Diyelim. Buraya Kadar Gene Bir Sorun Yok.

 

Lakin Bu Tarih ve Tecrübe Dediğimiz Şeylerin Aslında Tüm Sorunların Yanıtı Olmuyor Mu? İncelik ve Ciddiyetle Bu Konu İrdelenirse İnsanların Başına Gelenler Hep Geçmişte Yani Tarihte Tekerrür Eden Hallerdir. Yani Soru Var Lakin Yanıtıda Var. Aslında Bunu Biraz İlmi Açıdan Da Ele Alırsak Aslında Kainatın Kullanma Kılavuzu Olan Kur-an’ı Kerim Zaten Tüm Soruların Yanıtını Vermektedir. Yani Sınavı Yapan Yaratan Öğrencisi Olan İnsana Sorular Soruyor Lakin Yanına Da Bir De Cevap Anahtarını Veriyor.

 

Mümkün Mü? Yoksa Aksi Olabilir Mi? Kutsal Kitaplar Zaten Yapılması Gerekenleri Söylemiyor Mu?

 

Ha O Halde Akıla Şu Gelebilir.

 

-Ama Kardeşim! Herkesin Yolu Farklıdır. Herkes Doğruya Farklı Yoldan Gider.

 

Eyvallah Lakin Derdimiz Yol Değil Ki, Cevaplar. Yani Netice. Bir Matematik Problemini Farklı Yollarda İnsan Çözebilir. Ancak Biz Yolları Değil Sonuca Bakıyoruz. Örnek Vermek Gerekirse ve Aklınızı Daha Fazla Karıştırmamak İçin Bir Örnek Verelim.

 

Yalan Söylemek!

 

Yalanın Doğru Olduğunu Kim Savunabilir! Kim? Dünyanın Neresine Gidersen Git Kiminle Yaşarsan Yaşa; Yalana Karşı Herkes Sıkıntı Duyar. Bunu Uzaklarda Değil Kendimizde Sorgulayalım. Yalan Söylense Bize ve Aldatılmaya Çalışılsak Ne Hissederiz?

 

Yanıtı Elbet Aşikar. Kızgınlık, Hiddet, Sıkıntı, Hoşnutsuzluk, vs..

 

Demek Ki, Yalan Heryerde Kötü ve Olmaması Gereken Bir Hal Diyelim. O Haldeeee Neden Yalan Söyler Ademoğlu.

 

İşte Bam Teli! İşte Kırılma Noktası! Soru Var. Neden Yalan Söyler? Yanıtı Da Var. Yalan Söylerse Sıkıntı Doğar. O Halde Bile Bile Neden Cevap Anahtarında Farklı Olanı Seçer. Yalnış Olduğunu Bildiği Halde?

 

İşte Esas Cevaplanması Gereken Soru Budur!!!!!

 

Demek Ki, İnsan Garip Bir Şekilde Sınav Diye Nitelendirdiği Hayatının Cevaplarını Görmezden Gelir! Neden Mi?

 

Çünkü Ona Bu Hayatın Bir Sınav Olduğu Küçüklüğünden Beri Aşılanır. Oysa Sınav Olmadığı Söylense Belkide Yanıtları Görecek Ve Kendini Zorlamadan Doğruyu Seçecek. Kim Bilir? Denemek Lazım…

 

Şimdi İse Şu An Ki, Hallerimize Bakalım. İçtenlikle Ama. Riyakarlık Gözetmeden. Ayrımcılık Etmeden. Sen Ben Demeden. Önce Kendimizden Başlayarak. Neyiz? Ne Yapıyoruz? Nasıl Bir Yaşantımız Mevcut? Memnun Muyuz Halimizden? Huzur Var Mı? Yoksa? Nice Sorular…

 

Pek Güncel ve Siyasi Konuları Ele Almayı Sevmiyoruz Lakin Konumuz Gereği Hallerimizi Ortaya Koymak Adına Gündemi Biraz Takip Edelim. Edelim Ki, Ne Durumda Olduğumuzu Biraz Görelim.

 

Malum Ülkemizi İdare Eden Bir Hükümet Mevcut. Seveni Var, Sevmeyeni. Hatta Nefret Edeni Dahi Mevcut. Taraf Olmadan Halleri İdrak Etme Adına Objektif Bakış Açısı İle Yorum Yapalım İstedik. Bu Millet Nice Kahraman Yetiştirmişken Nice De Hainliğe Ev Sahipliği Etmiştir. Bizim Prensibimiz De Bu Vatanın Kendi Toprağından Çıkana Sahip Çıkmasıdır. Kötü Veyahut İyi. Bizim Malımız, Bizim Canımızdır. Eğer Bu Millet Yek Vücud İse Bizdendir. Hal Böyle İken, İhanet İçerisinde Olsa Bile İnsanlar Bunu Dünyaya Duyurmak, İfşa Etmek, Şahsımızca Ne Bir İnsana Yakışır Ne De Bu Aziz Millete. Çünkü Komik Durumlar Ortaya Çıkıyor. Becereksiz İnsanların Elinden Emziğini Almak Gibi Avrupaya Dönerek Şikayet Etmek. Ne Acizlik!

 

Lakin Tartışmak İstediğimiz Konu Bu Değil. Her Bireyin Yaşantısı O Kadar Suni, O Kadar Riyakar Bir Hal Almıştır Ki, Dedikodusuz Bir Anımız, Gıybet Etmeden Nefes Almamız Dahi Kalmamıştır. Birbirlerimizin Kuyusunu Kazmak, Başarısızlığımıza Ortak Etme Çabasıdır. İnsanların Açığını Sanki En Önemli İşimiz Gibi Aramak, Bulmak, İfşa Etmek Adeta Bir Hobi Haline Gelmiştir. Sonu Belli Olan Bir Yola Girildiği De Aşikardır. Zaten Millet Olamadığımız Bİlinir. İşte Olamadığımızın Acısıdır Bunlar.

 

Her Gün Aman Kasedi Çıksa Da Dinlesek, Pornografik Yaşantımızın Örneği Olsunda İçimiz Rahat Etsin Diye Değerli İnsanların Açıklarını Aramak, Kollamak. Herneyse Yazarken Bile Sıkıldık. Yazmak İstemiyoruz Artık. Sadece Son Söz Olarak İnsan Aslına Dönmediğinde Neye Döndüğü Anlaşılıyor.. Vesselam. (KBÇ)

Hayat Bir Sınav Mı?” için bir yorum

  1. Hayat bir sınav mı? Sınavsa neden cevapları verilmiş? Cevabını bildiğimiz soruları neden hep cevaplayamıyoruz? İnsanlık tarih boyunca düşünüş içerisindedir. Koca hayatlarını üç kelimeye sığdırmayı başaran insan, küçücük bedenlerini büsbütün kainata sığdıramaz. Anlama, anlamlandırma ve sınıflandırma. Bu üç aşama tarih açısından hep büyük bir yer tutmuş insanoğlu için. Ama insan oğlu o yerde kendine bir yer tutamamış. Sonsuzluk için savaşıyoruz hep. İsmin sonsuzluğu (ün), ruhun sonsuzluğu (tin) ve düşüncenin sonsuzluğu (zihin). Sonsuzluk hep bir başlangıç olarak görülmüş. Sonsuzluk hep sonu olmayan bir mecra olarak düşünülmüş. Ama sonsuzluk sonun ta kendisidir. Sonsuzluk sonun bir başlangıcıdır. Çünkü ötesi yoktur, bir tık daha ilerisi yoktur. Son bir başlangıçtır ve sonsuzluk bir bitiştir, asgari bir safhadır. Yüreğinize sağlık saygılarımla

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.