Hakimiyet

Allah (c.c.) İnsanları Cüz-i İradesinden Hakimiyet Sıfatı İle Onurlandırmış Lakin Birebir Muhatab Olmamıştır. Bunu Bir Kibir Veyahut Ego Olarak Görmek Yerine Farklı Bir Bakış Açısı İle İrdelenirse Mutlak Gerçeğe Ulaşılabilir Kanaatindeyim. Araya Bir Mesafe Koyması Aslında Görünenin Tam Tersine İnsanın Hayrınadır. Nasıl Ki, Kainatın Tüm Varlıkları Tekamül Edip İnsana Secde Ediyorsa İşte Bu Güç Karşısında İnsanın; Kibir ve Ego Çukuruna Düşmemesi Karşın Kendi Cinsinden Alimlerle Terbiye Edilmesi Uygun Görülmüştür. Her Şeyi Var-eden Allah (c.c.) İnsanı Her Ne Kadar Kainata Kaim Kıldı İse De, Büyük Kainat Olarak İns’i (anı ile yaşayan İns-an) Bir Beden İçerisine Yerleştirdi. İşte İns’in Ev Sahipliği Ettiği Bedeni; Büyük Kainat Olarak Aslında Mücadele Etmesi Gereken Yeri İdi. Lakin Zaman İçerisinde İnsan Aklı; Farklı Şeylerle Uğraşmaya Başladığından En Büyük Kainat Olan Bedenini Terk Edip Dış Dünyanın Aciz Sorunları İle İlgilenmeye Başladı. Oysa Ki, Kendi Evinde Huzur Bulamayanın Dışarıda Rahat Etmesi Mümkün Değildir. Tüm Sorunların Temeli Olan Bu Mutlak Gerçek Üzerinde Kimsecikler Durmamış Tam Aksine İnsandan Uzak Ne Varsa İrdelenmiş ve Masaya Yatırılmıştır. Kendi Evinin Derinliklerinde Gezemeyen İnsan İse Ellerin Kucağında Mutsuz, Huysuz ve Çaresizce Gününü Gün Etmiş, Çoğu Zaman İsyana Düşmüş, Çoğu Zaman Da Kısa Süreli Keyfi İşlerle Vaktini Geçirmiştir.

Bu Kadar Yüce Bir Varlığın Cehennemi Aslında Kendi Değerini Bilememesidir. Bundan Daha Gayrı Bir Bela, Sorun, Acı Düşünülemez. Adına Sınav Verilen Dünya Yaşamı Aslında Keyif Alacağı, Hakimiyetini Kullanacağı Eşsiz Bir Fırsattır. Lakin İnsanoğlu Bunun Tam Tersine Cennet Olan Dünyasını Cehenneme Çevirmekte Üstüne Yoktur. Hz. Adem ve Hz. Havva Olayını Bile Kendi Kaynağından Değil Taraf Olan Düşmanı Tarafından Okumuştur. İzah Edilene Göre Cennette Yaratılan İlk İnsan Bir Başkaldırış, Bir İsyan Sebebi İle Kovulmuş ve Dünyaya Gönderilmiştir. Bir Mekan Yaratılmıştır Kafalarda. Evet İnsan Temelinde Kainata Hakim Olacak Seviyede Yaratılmıştır Ama Ham Olarak Gönderilmiştir.  Onun İyi Ellerde Yoğrulması, Şekil Alması Elzemdir. Hazıra Konmak İsteyen İnsan İçin Bu Mücadele, Başlıbaşına Çetin Geçmektedir. İyi Ellerde Yetiştirilen Her Ürün Gibi İnsan Da Hz. İnsan Makamına Kadar Çıkabilir ve İşte O Zaman Büyük Kainat Olan Dünyasını Yönetebilir. Aksi Takdirde İki Dudağına, Uçkurumuna Bile Sahip Çıkamayan Bir Yaratık Olarak Hayvanların Bile En Altında Yer Alabilir, Alıyorda. Oysa Ki, Hz. Adem ve Hz. Havva’nın Düştüğü Durum İnsanlara Bir Örnek Değil Bir Ders Niteliğinde Yer Almalıydı. İsyanın, Nankörlüğün Temsili, Bir Kısası Vardır Hikayede. Cennet Olan Yaşamlarını Nankörlük Yüzünden Cehenneme Çevirmişlerdir. Aynı Şu An Yaşananlar Gibi. Çok Zor Değil Tüm Bunları Anlamak. Sadece Gözlerimizi Kapatıp Bir Düşünmek ve Hayatımızda Neler Olup Bittiğini Biraz Olsun Gözlemlemek Kafi Gelecektir. İçimizde Ki Hayvani Hislerin Yularını Elimize Almadığımızda O Hayvanın Bizleri Nerelere Süreklediğini Herkes Kendi Muhasebesinde Hesabını Versin. Kimsenin Kimseyi Sorgulama, Yargılama Hakkı Olmadığını Düşünerek Bu Yargıyı Herkesin Kendi İç Mahkemesinde Yargılamasını Arzu Ederim.

Farkındalığı Artan İnsanın Adımları Hep Bir Adım Öteye Gitmiştir. Aksi Takdirde Olduğu Yerde Sayıkladığı Hatta Geriye Gittiği Bile Görülmüştür. Bunu Baz Alarak Her Daim Gelişmeli Ve İleriye Dönük Planlarla Nefes Almak Zorundadır. Bu Hem Kendi Hem De Çevresi İçin Vazgeçilmez Bir Yoldur. Aksi Takdirde Kendi Büyük Kainatını Yönetemeyen, Dışındaki Küçük Kainat İçerisinde Kaybolur, Gider. İleride Ne Adı, Ne Sanı Duyulur. Her Şeye Kadir Olan İnsanın Bu Düştüğü Durum Zaten Onun Cehennemi Olur. Oysa Ki, İnsan İhtiyaçsız ve Ölümsüzdür. Evindeki Yaşamını Kendi Sandığı Sürece De, Cehenneminden Asla Çıkamayacaktır. İnşallah Farkedilebilir Hata Olur Tüm Yaptıklarımız. Ölmeden Cennetini Girmesi İnsanın Kendi Elindedir. Yaratıcısı İle Bir Olan İnsan Ancak Bu Yolla Herşeye Hakim Olur. Ama Bu Hakimiyet Önce Kendinden Başlamalıdır. Vesselam.

 

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.