Göz Zinası

Göz Zinası:

Bu Hassas Konuyu Anlatabilmek İçin Biraz Derine İnmekte Yarar Var.

Bir Göz Zinası Yetmiş Gerçek Zinaya Bedel Olduğunu Alimler Söyler. O Halde Nedir Bu İşin Sırrı Diye Sormak Lazım.

Anlatalım Efendim.

Can: Allah’ın canı değil midir? Evet! O halde tüm canlılar Allah’ın canı ile nefes alıp veriyor ve hayatını sürdürüyor. Yani hayat: hayat-i ilahi ise o halde yaşamlarımız yani hayatımızda aslında Allah’ın hayatı.

Çok sevdiğimiz ve beğendiğimiz bir kedi düşünelim. Yavru bir kedi. Miniminnacık. Etrafımızda dolanıyor. Ne Şirin ne güzel deriz değil mi? Severiz öperiz koklarız. Lakin o kedi bir şekilde ölse ve bir toprak üzerinde dursa, tiksiniriz değil mi? Üzülürüz, bakmak bile istemeyiz. Heh! Demek ki, o cazibe güzellik canı ile var. Yani kedinin içerisinde can varken severiz. Cansız sevmeyiz ürkeriz.

Şimdi çok güzel bir kadın veyahut erkek gördüğümüzde. O kişide kendi güzelliğinin farkında olarak bunu abartsa. Süslense püslense. allayıp pullasa. Dişi olsa. Seksi olsa. Canlı iken herkes ona bakar. Bazıları imrenir bazıları tahrik olur bazıları göz zinası yapar değil mi? Heh!

Ama o kadın veyahut erkek bir anda ölse hemen yanıbaşımızda. O cazibe kalır mı? O seksilik kalır mı? Acıma, ve iğrenme, bakamama hasıl olur değil mi?

Heh! Demek ki, can varken cazibe insana değer katıyor. O Halde. İnsan Allah’ın canı ile yaşadığı an boyunca cazibeli. Bu durumda cazibeli olan aslında CAN. Can da Allah’ın canı olduğuna göre. Demek ki, tüm güzelliklerin cazibesi aslında Allah’ın canı. Allah’ın cazibesi oluyor.

Arife tarif ayıp olur. Şimdi anlaşılıyor ki, iç geçirdiğimiz şeyler Allah’a karşı. Eğer insanlar Allah inancını müspete böyle dökerse zaten tabiiliğinde kimse kimseye bakmaz. Herkes kendi cazibesini korumaya çalışır efendim. Günaha sokmaz kimse kimseyi, kendisinide. Çünkü ona ait bir şey değildir.

Bakmak var bakmak var. Demek ki baktığının ne olduğunu anlayan daha bakamaz o gözle o nazarla vesselam.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.