Görücü Usulü

Çoğumuz Kendinden Bir Önceki Devri Gerici, Bağnaz, Tucucu Olarak Değerlendirir-di. Yargıları, Anlayışları, Tutumları, Hatta Örf Adetleri, Gelenek Görenekleri, Sözleri Dahi Bir Garip Gelir-di.  Bunların Başında Gelen; Kadın Erkek İlişkilerinde Ki, Üslupları Dikkat Çekici-ydi. Sözüm Ona Bir Görücü Usulü Keşfedilmiş, Evlenme Yaşına Gelen Kız ve Erkeğin Hiçbir Fikri Alınmadan, Önüne Konulan İle Hayatlar Bir Şekilde Evlilik Adı Altında Birleştiriliyordu. Evet Garip Ama Bu Gerçek Bizlere Böyle Empoze Edilmişti. Kısaca Görücü Usulü:  Gerici Olanların Tercih Sebebiydi. Sonrasında İse Bu Anlatımla Bize Gelen Eylem Son Buldu. Bulmak Zorunda Kaldı.

Aklın Hızlı Gelişmesi, Yeni Nesilin Tercihlerini Net Bir Şekilde Ortaya Koyuyordu. Kişinin Anne –Baba’ya Olan Saygısı Hafiflemiş, Kararların Artık Bireysel Olması Gerektiği Üstüne Basa Basa Savunulmuştu. Batılı Kaynakların Akıllara Enjekte Ettiği Yazılı ve Görsel Metalar Zaten Tüm Algıları Değiştiriyordu. İnsanlığın Temel Taşları Olan Kavramlar Üzerinden Ciddi Bir Operasyon Yapılıyordu. Tüm Değer Yargıları Bu Taşların Oynaması İle Yerini Daha Garip Aslında Daha Gerici Eylemlerle Süslüyordu.

Ancak Çok Geçmeden Kendi Kafasına Göre Yaşayan – Yaşamaya Çalışan ve Kazma Küreği Batıdan Alan Bizler; Kendi Kazdığımız Çukurların Avı Olduk. İşin Vahim Tarafı İse Avlandığımızın Farkına Dahi Varamadık. Nasıl Bir Oyuna Geldiğimizi Anlamak İse, Birkaç Kelam Bilen İnsanın İnsiyatifine Kaldı.

Her Yetmiş Sekiz Saniyede Bir Boşanma Davası Açılan Ülkemizde; Durumun Ne Kadar Vahim Olduğu Zaten Aşikardır. İşin Çözümü Aranacakken, Her Cinsin Karşı Cinsini Suçlaması İse Durumun Ehemniyetini ve Gafletini Gözler Önüne Sermektedir. Birbirimizi Suçlayarak Zedelediğimiz İnsanlık Tam Bir Dram Haline Gelmiştir.

Hayatın Nankör, Çilekeş, Gaddar, Hatta Kahpe Olduğunu İddia Edecek Kadar Şuursuz Olduğumuz Şu Anlarda, Kimsenin Doğruları Söylememesi Veyahut Yol Göstermemesi İse İçler Acısıdır. Onca Profesör, Psikolog, Sosyolog, Alim, Hoca, İmam, Öğretmen, Vs.. Bu Soruna Işık Tutmaktansa Adeta Ateşe Körükle Yaklaşmış, Sorunu Mechullere Atmıştır. Oysa Ki, Kahpe Olan Hayat Değil Aksine Tercih Ettiğimiz Yaşantıdır. Çünkü Hayat; Hayat-i İlahı Olan Allah (c.c.)’ın Hayatıdır. Neye Nankör, Neye Kahpe Dediğimizi İyi Düşünmemiz Gerekir. Utanç Duyulacak Eylemlerimizin Sonu Gelmelidir. Yoksa Bu Sonumuz İyi Bir Son Değildir.

Her Değerli Kavram Gibi Görücü Usulü İse Manasını Yitirmiş Şekilde Asırlarca İnsanlara Adeta Zulüm Etmiştir. Müsbet Olan Fikir Nasıl Olmuştu Da Tam Tersine Dönmüştür?  İşte Esas Sorulacak Olan Bu Soru İdi. Konuyu Çok Dağıtmadan Özetlenirse, Asırlar Öncesinden Anadolu’ya Sızan Sahte Hacı, Hoca,Öğretmenler vs. Kız Çocuklarının Okutulmaması Gerektiğini Savunmuş. Bu Gerekçeyi De, Eşlerine Kafa Tutabileceklerinden  Tutun Da, Küçümseyeceklerine Kadar Birçok Vesvese İle Donatmışlardır. Saf, İyi Niyetli İnsanların Da Bu Durumundan Yaralanan Batılı, Bir Şekilde Peygamber Efendimizin  Tam Tersine Kız Çocuklarınızı Okutun Ki, Gelecek Nesilleri En İyi Şekilde Yetişirsinler Sözünü Hiç Etmişlerdir. Bu Sayede Anadolu Fikri Yönden Bakir Kalmıştır.  İyi Yetişemeyen Kız Çocukları Zoraki Evliliklerle De, Zindan Hayatına Sokulmuş Ve Onlardan Olan Nesillerde Mechullerde Cirit Atmıştır. Şu An Ki, Durum İse Geçmiş Tablonun Açık Arttırması Gibi Abartılı Ve Gereksizdir.

İslam; Kadına Gerçek Hak Ettiği Değeri Kazandırmışken, İçimize Sızan Hainler Tarafından Değiştirilmiş ve Geçmişteki Gibi Köle, Irgat Olarak Değer Kaybettirilmiştir. Değersiz Bir Meta Haline Gelen Kadının Durumu İse İçler Acısıdır. Erkeği Cahil, Kadını İse Meta Olan Düzenin Mayısı Bozuktur. Bu Yüzden De, Tutmamıştır.

Oysa Ki; Görücü Usulü Aslında, İsminden De Anlaşıldığı Üzere, Her İki Tarafın Biribirini İYİ GÖRMESİ, Tanıması ŞART KOŞULMUŞTUR. Görmek, Yani Tanımaktan Geçen Süreç Farklı Empoze Edilmiş, Uygulanmıştır. Evlilik Çağına Gelen Kız ve Erkek Aileleri, Çevrelerinde Düzgün Ailelerin Kız ve Erkek Evlatlarını Tespit Edip, UZUN VE TİTİZ Bir Araştırmadan Geçirip, Neticeye Bağlanması İçin  Çalışma Yapmaktadır. Yani Süzgeçten Geçirilen Kumun Büyük Taşlarını Ayıklarcasına Çocuklarına Uygun Olabilecek Eşleri Seçmişler, Ancak Kararı Çocuklarına Bırakmışlardır. Bu ASLA Ve ASLA EMPOZE EDİLMEMİŞ, Aksine Evlatlarının Daha İyi Bir Seçim Yapabilmesinin Önünü Açmışlardır.

Herkes Takdir Eder Ki, Evlilik Çağına Gelen İnsanların Karar Mekanizmaları, Tam Yerine Oturmamış Olabilir, Ve Büyük Bir Gaflet İçindede Bulunabilir. İşte Tüm Bu Sorunları Öncedne Tecrübe Eden Aile Büyükleri Çocuklarınında Gegçmiş Hataları Terkrarlamaması İçin Çocuklarına Yol Açmışlardır.

Özelikle Şu Bilinmelidir Ki, Bizler BATILI DEĞİL, DOĞULUYUZ. Bizlerin Örf- Adetleri, Anlayışları, Takdirleri vs. Çok Farklıdır. Onlar Gibi Asla Olamayız- Olmamalıyız. Demokrası- Özgürlük Adı Altında Empoze Edilen Gerçekler Aslında Birer Aldatmacadır. Avrupa’nın Ve Diğer Kıtalarda Ki Ülkelerin Evlilik Kurumlarının Ve Bundan Dolayı Olarak Da Çocuklarının Durumu Zaten Ortadadır.  Teknolojik Olarak Belki Geçici Bir Süre Üstün Görünebilirler Ancak İnsanı Olarak Halen Aşamadıkları Birçok Unsur Mevcuttur. Bizlerde Ki, Batılı Hayranlığı Tamamen Görsel Ve Yazılı Basının Akıllara Enjete Ettiği Virüstendir.

Sonuç Olarak, Kız Evlatlarının Değeri Yani Kadınların Değeri Toplumda Çok Büyüktür. Tüm Nesil Onların Yetiştirmesi İle Can Bulur. Kararkter İlk Anneden Başladığı Gibi Babanın Sahipliği İle Yol Alır. Görücü Usulü Evliliğin Aslında Tamamen Evlatlarına Yol Göstermek, Kararlarında Kararsız Kalmamaları İçin Bir Ön Çalışmadır. Alternatif Yoldur. Kaldı Ki, Çoğu Evlilik, Kendi Anne- Babalarımızın Tercihleri Dahi Halen Mutlulukları Bakidir.

Beğenmediğimiz, Çamur Attığımız Atalarımızın Yolları Aslında Doğru Ve Fikri Yönden  Müsbettir. Bunu Anlamak İse, Biraz Geçmişi İrdelemekle Ortaya Çıkar. Son Söz Olarak Şu Belirtilmelidir Ki, İnsanoğlu Başı Boş Bırakılmamalıdır. Herşey Eğitime Tabii Tutulmalıdır. Bu Toplumsal Huzur İçin Herkesin Milli Mücadelesi Olmalıdır. Aksi Takdirde, Dejeneri Olan En Değerli Aile Kurumumuz Birkaç Densiz Yazarın Belirttiği Gibi Çok Eşliliğe Giden Sürecin Yolcusu Kalır. Bu Da İhanetlerin En Büyüğü Olur Ademoğlu İçin. Vesselam.

Saygılar Selamlar,

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.