Gerçekten Ne Değişti?

Dönem Öyle Bir Dönem Ki, Ne Siyah Ne Beyaz. Gri Bir Dönem. Herşeyin Bulamaç Olduğu; At İzinin İt İzine Karıştığı Bir Dönem. Hayatlarımız, Gelgitlerle Dolu Anlarımız Gibi.

 

Sorgulanması Gereken Nice Konular İçerisinde Önemli Bir Yarayı Sorgulamak İsterim. Hadi Bundan Sekiz Yıl Önceye Kadar İmandan Yoksun İnsanların Yönetimleri Geldi Geçti. Hadi Yazılı ve Görsel Basın Ahlaktan, Etik Kurallardan Uzak Eserler Ortaya Koydu. Buraya Kadar Sözümüz Yok. Çünkü Bizleri Yönetenler Bir Şekilde Herkesin Kafasına Duyarsızlık Çuvalını Geçirmişti.

 

Pekala Sekiz Yıldır Sözüm Ona İslami Kimlik Taşıyan Bir Parti Devletin Yönetimine Geldi. Hemde Ezici Bir Çoğunlukla. Yani İnsanların Geçmiş Yönetimlerden Bunalması İle Bir Kaçış, Kurtuluş Düşüncesi İle Bu Partiye Sarıldı. Buraya Kadar Da Eyvallah.

 

Ancak; Bu Hükümet Ülkeyi Nasıl Yönetiyor!? Neler Yapıldı Sorusu Hemen Akıla Geliyor. Çünkü Hafife Alınmayacak Kadar Bir Süre Geçti. Koca Sekiz Yıl. Belki De Daha Fazla. İşte Bu Soru Soruldu Aklımın Tenha Köşesinde.

 

Bazılarına Göre Bu Sorunun Yanıtı Birkaç Soru İle İrdelenmeye Başladı;

 

-Türbanlıların Altlarına Jeeplerin Çekilmesi Mi? Ya Da Türbanlı İnsanların Daha Cafcaflı Entarileri İle Sokağa, Büyük Alış Veriş Merkezlerine Rahatça Akın Etmeleri Mi? Değişen Nedir? Mutluluk!? Huzur!? Refah!? Yoksa Kapalılarla Açıkların (her ne kadar bu tabiri sevmesemde anlatım için gerekli) Yer Değiştirmesi Mi? Ne İslami Bir Sanat Eseri Ortada Mevcut. Ne De, Dinimizi, Öz Kültürümüzü Anlatan, Tanıtan Filmler. Kültür Başkenti Adı Altında Yabancı Sanatçıların Yarı Çıplak Halleri İle Konser Vermeleri Gene Bu Dönemde Yapılmadı Mı?

 

-Birkaç Özel Televizyon Kanalının El Değiştirmesi Neyi Değiştirdi? Daha Verimli, Daha Sosyal İçerikli, Kültürel ve Sanatsal Projeler Mi Yapılıyor? Yoksa İnsanlarımızı Yozlaştıran Sabah Programları Mı? Geceli Gündüzlü Devam Eden Spor Eleştirmenlerinin Sanki Ulusun En Derin, En Can Atar Sorununa Çözüm Yolu Bulurcasına En Değerli Vakitlerini Harcamaları Mı? Ne Değişti? Yeşil Sermayenin Gücü İle Neler Yapılıyor? Cehaletin Kol Gezdiği Sokaklarda Camiiler Yerine Okul Mu İnşa Ediliyor? Onca Camii Varken ve Her Cuma Camiiler Dolup Taşarken, Namaz Sonrası İşine Dönen Esnaf Çok Etik, Çok Namuslu Mu Davranıyor Artık? Yoksa Daha Köşeyi Dönmeden Açık Kadınlara İftira Atmakla, Onun Bunun Eşine, Kızına Laf Mı Atmaya Devam Ediyor? Ne Değişti Gerçekten?

 

-Dünyanın Daha Söz Sahibi Bir Ülkesi Konumuna Gelmiş Olmakla Beraber Kendi İçimizde Söz Dinlemez Mi Olduk Yoksa? Türkiye; Dünyanın Neresinde Sorusuna Artık Nokta Vuruşu Yapılabiliyorken Kendi Öz Topraklarımızı Mı Sattık? Amerika Birleşik Devtleri Gibi Güçlü Bir Ülke Olma Çabası İle Adımlar Atarken Acaba Onlar Gibi Gerçek Amerikalı Bulmakta Zorlananlardan Mı Olup, Türk Denilen Mücerret Varlığı Mumla Arayacağız? Ne Değişti Gerçekten?

 

-Eskiden Olduğu Gibi Hükümet Eli İşletilen Ama Aslında Zinhar Yasaklanan Fuhuş ve Kumar Artık Yapılmıyor Mu?

 

-Eskiden Birkaç Belirli Tenha Sokaklarımızda Görmeye Alıştığımız Hayat Kadınlarının Yerine Daha Yozlaşan İnsanlığın Resmi Olan Travestiler Mi Aldı?

 

-Zinhar Yasak Olan Banka Sistemi, Faiz, Rüşvet, Fuhuş, Kumar Artık Yok Mu?

 

-1930’larda Bile Uçak Üreten Ülkemiz Şimdi Uzay Mekiğimi Üretiyor? Yahu Gerçekten Ne Değişti?

 

Dedik Ya Eskiden İmandan, Ahlaktan, Öz Kültürden Uzak Hainler Yönetiyordu Bu Canım Vatanı. Pekala Şimdi Sekiz Koca Yıldır Oy Verdiğimiz Hükümet Nasıl Yönetiyor? İyi Mi? Kötü Mü?

 

Açıkcası Bilemedim! Bilen De Göremedim, Soramadım!

 

Gene De Dedim Ya;

 

Öyle Bir Dönem Ki Bu Ne Siyah Ne Beyaz. Gri Bir Dönem. At İzinin İt İzine Karıştığı Bir Dönem. Bulamaç. Aynı Yaşantılarımız Gibi Gelgitlerle Dolu Anlarımz Gibi. Vesselam. (KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.