Gaflet Mi? Cehalet Mi? Dalalet Mi? İhanet Mi?

Gaflet Mi? Cehalet Mi? Dalalet Mi? İhanet Mi?

Değerli Arkadaşlar;

Her Geçen Gün Ülkemiz, İnsanlarımız Ve Özellikle De Dinimiz Üzerinden Bazı Deformasyona Yönelik Hareketlenmeler Yapılıyor. Her Ne Kadar Bu Eylemler Asırlardır Devam Ediyor Olsada Bizlerin En Azından Buna Bir Set Çekmesi Elzem Olmuştur. Çağımızın En Büyük İletişim Aracı Olan Facebook Sitesinde; Bırakın İslamiyeti İnsanlık Adına Bir Çok Suç İşlenmektedir. Sayısı Belirsiz Fotoğraflar, Görüntüler, Yazılar Peşi Sıra İnsanların Zihinlerini Bulandırıyor. Olur Olmaz Şeyler Paylaşıma Açılıyor ve İnsanlar Bilinçli-Bilinçsiz Buna Alet Ediliyor.

İnsan Fıtratına Uygun Olmayan Bu Yazılar, Fotoğraflar, Videolar, vs.. Demokrası – Özgürlük Adı Altında Şuursuzca Paylaşıma Açıldı. İnsanlığa Çok Büyük Bir Hizmet Olması Gerekirken Tam Tersi Zarar Vermeye Başlayan İnternet, Eğer Ciddi Önlemler Alınmadığı Takdirde Sıkıntısı Büyük Olacaktır. ‘Aman Ne Olacak Ki!’ Diyen Zihniyetin Asırlardır Bizleri Ne Hale Getirdiği Çok İyi Biliniyor. İnsan Olmak Meziyet İster. İnsan Olma Yolunda Atılacak En Büyük Adı İse, İnsanları Kötü Yoldan, Alışkanlıktan, Zaafiyetten, Gafletten Çıkartacak Yolların Keşfedilmesi Ve Uygulanmasıdır. Bu Bireylerin En Büyük Toplumsal Görevidir. ‘Banane!’ Diyen Zihniyetine Söylenecek Söz Çoktur. Ancak Kısaca Bir Cümle Söylenmesi Gerekiyorsa O Da Şudur: Toplumu Oluşturan Bireylerdir. Toplum Aynı İnsan Bedeni Gibidir. İçeriye Sızan, Giren Bir Virüs Tüm Vücudu Nasıl Hasta Ediyorsa. İşte Banane Dediğimiz Bir Kişi De, Dönüp Dolaşıp Gene Sizi Rahatsız Edecektir. Bu Mutlak Bir Gerçektir.

Tedavi Edilmesi, Hatta Hasta Olunmadan Önleyici Korunma Hazırlanmalıdır. Bunu Da, Sadece Kendini Aydın, Vasıflı Gören Zatlar Değil Tümden Her Birey Üstüne Düşen Görevi Yapmalıdır.

Yazımın Çıkış Noktası Aslında, Facebook Sitesinde Yayınlanan Bazı Fotomontajlı Görseller Hakkında İdi. Gerçi Montaj Olsun Olmasın Ne Olursa Olsun, Bu Tarz Yayınların Yayılması İçler Acısı. Ancak Görülüyor Ki, İnsanların En Büyük Takıntısı Ya Da Kusuru Empati Yapamamadır. Önyargı Bir Veba Gibi Toplumun Her Köşesini Sarmış Ve Azgın Bir Canavar Gibi Büyümeye, Gelişmeye Devam Ediyor. Her Geçtiği Sokağı Kurutan Bir Yaradır Bu.

Özellikle Bazı Konuları İdrak Etmekte Ciddi Anlamda Zorlanıyorum. Bu Konuyu Örneklendirersem Sanırım Biraz Daha Netleşecektir Durum.

Örnek: Öğretmenlik Kutsal Bir Meslektir. Bunu Herkes Bilir Ve Onaylar. Olurda Gün Ola Bir Öğretmen Bir Yanlış Eder. Öyle Ya Da Böyle. Mesleğine İhanet Edercesine, İnsanlığını Hiç Eder Ve Yanlışa Gider. Şimdi Bu Durum Medyaya Yansısa Ya Da Birkaç Densizin Ağızında Sakız Olsa. Sonuçları Ne Olur? Çok Basit. ‘Şu Okulun Şu Öğretmeni Falanca Suçtan Hüküm Giydi vs..,’ Sonlarsında İşte Öğretmenler böyle Şöyle Diye Bir Laf Üretilir. Bu Hangi Meslek Olursa Olsun, Hangi Makam Olursa Olsun, Temelinde İnsan Olduğu İçin Her Zaman Yanlış Edebilir. Gaflete Düşebilir. Telafisi Mevcuttur. Ancak Bir Kişinin Yüzünden, Gafletinden Veyahut İhanetinden Doğan Suçun Ağırlığı Onun Kutsal Mesleğine Adanması Yanlıştır. Suç Kuruma Mal Edilmez. Bir Polis, Bir Avukat, Bir Hakim, Bir Asker, vs.. Kim Olursa Olsun Suç İşleyenindir. Tespit Edilir, Kanunlar İçerisindede Hükmü Bağlanır.

Tüm Bunlara Rağmen İçimize Sızan Densizlik Veyahut Adına Siz Ne Derseniz Deyin, Bir Şekilde Kusurun Örtülmesi Gerekirken, Ağızlarda Sakız Edilmesi İçler Acısıdır. Bunun Ne İle Alakası Olduğunu Anlamakta Ciddi Sıkıntı Çekiyorum. Ve Bu Memleketin Evladı Olarak Acı Da Çekiyorum. El-İnsaf Dedirtecek Durumlara Şahit Oluyorum.

Tüm Bu Yazımı Aslında Bir Fotoğraf Karesinden Esinlenerek Kaleme Aldım. Almayı Da, Kendime Görev Bildim. Facebook Sitesinde Bir Bayanın İslam İle Alakalı Olmadığı Aşikar Olan Bir Şekilde Giyimi Ve Pozu İle Birlikte Sadece Kafasında Başörütüsü Olması İle Alakalıdır. Müstehcen Bir Poz Ancak Kafasında Başörütüsü. Bunun Kasıtlı Olarak Yayınlandığını Ve Paylaşıldığına İnanmaya Başlıyorum. Çünkü Aklı Olan Herkes Bilir Ki, İslam Dünyaya Huzur ve Barışı Getirmiş Ve Özellikle O Dönemin En Büyük Yarasını Tedavi Etmiştir. Kadının Bir Hiç Olduğu Dönemde Hatta İsimleri Bile Rakamlarla Telafuz Edildiği, Köle Olarak Kullanıldığı, Kız Çocuklarının Gömüldüğü Dönemde Gelmiş VE Kadın Haklarını Savunmuş Ve Ortaya Koymuştur. Hal Böyle İken, Sadece ve Sadece İslamiyette Kadına Bu Kadar Değer Verilirken Nasıl Oluyorda İslam Kimliği Altında Veya Kelimesinde Veya Sembolü Olarak Gösterilen Başörtüsü Alet Ediliyor.

Fotoğrafın Altına Yazılan Yorumlar Zatne İçler Acısı. Ilımlı İslamiyetten Tutun Da, Şu An Ki Hükümete Kadar Varan Yorumlar Durumun Ne kadar Vahim Olduğunu Göstermektedir. İslamiyet Çok Açık ve Nettir. Esnemez. Kuralları Belirgindir. İslam İle Alakası Olmayan Kişilerin Bu Paylaşımlarının Altında Ne Aranması Gerektiğini Sizlerin Yorumuna Bırakıyorum. Bir İnsanın Sakalı Var Diye, Beş Vakit Namaz Kılıyor Diye Bu Kişinin İslamiyet İle Alakası Yoktur. Hatta İnsan Olması İle de Alakalı Değildir. İnsan Olmak Başka Birşeydir. Ciddiyeti, Önemi ve Sorumlulukları Çoktur. Sadece Görsel Metalarla İnsana İnsan Denemezken, Müslümanda Denilmemelidir. Kişinin Kendi Arzusuna Göre İslamı Yaşaması, Sergilemesi Ancak Onun Ciddiyeti İle Alakalıdır. Bu İslamiyete Mal Edilmemelidir. Ediliyorsa Bunun Altında Birçok Sinsi Neden Yatmaktadır.

Görmekten Sıkıldığım, Anlatmaktan Usandığım Bir Durum Ama Gün Geçtikçe Artan VE Durmak Bilmeyen Bu Gafletin İnşallah Bir Sonu Gelir. Şahsım Olarak Ancak Tebliği Edip, Bu Hassasiyetimi Satırlara Dökebiliyorum. Sizlerinde Bu Konuda Duyarlı Olması. Oynanan Oyuna Alet Olmamanızı Rica Ediyorum. Önce İnsanız. Hatalar Yapabiliriz. Ancak Hataları Kurutmak Yok Etmek Yerine Kınamak, Yermek, Yaymak En Büyük Suç Olmalıdır. Beğenmemek Şeytanidir. Biz İnsan Olarak Gördüğümüz Hataları İzale Etmekle Yükümlüyüz. Uluorta Serip, Sinsice Gaflete Düşenin Arkasından Konuşmak Bize Yakışmaz.

Sonuç Olarak İnsanlar Hata Eder. Ancak Bu Hatalar Var Oldukları Kurumları Bağlamaz. İnançlarıda. Onu Bunu Suçlamak, Yermek Yerine Kendi Kusurlarımızı Görmek En Verimlisidir.

Saygılar Selamlar Vesselam.

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.