Evlilik Ağacı

Evlilik Öyle Bir Şey Ki, Sadece Bir Sebep İçin Yaşanmaz, Yaşanmamalıdır Da. Evlilik İki Bedenin, İki Aklın Bir Olmasıdır. Bedenlerin ve Aklın Sımsıkı Birbirine Bağlanmasıdır. Gönülden Zaten Bahsedilmez Çünkü Gönüller Her Âdemin Birdir.

 

Sırf Cinsi Münasebetler, Para, Mevki, Kariyer, Görsellik ve Hatta Çocuk İçin Evlenilmez. Çünkü Sayılan Bu Değerler Ancak Bir Katkı, Bir Etki, Daha Doğru Tabir İle İki Aklın ve Bedenin Bir Olmasından Doğan Ürünlerdir.

 

Bir Ağaca Aşı Yapılması Gibidir. Koca Gövdeden Türeyen Dallar Misalidir Yaşantılar. Kök Ne Kadar Sağlam İse Dalların Da Bir O Kadar Kudretli Olacağı Mutlaktır. Çünkü Kökten Yani Özden Alır Tüm İhtiyaçlarını. Hal Böyle İken Sırf Çocuk Arzusu Yüzünden Yapılan Evliliklerin Sonu Elbette Hüsran İle Biter. Çünkü Hepimizin Takdirindedir Ki, Çocuk Bu İki Aklın Ve Gövdenin Aşı İle Tek Bir Gövdede Yaşattığı ve Ortaya Çıkardığı Meyvesidir. Hal Böyle İken, Sırf Meyvesi İçin Bir Gövdeye Tabii Olunmaz. Ayrıca Değerli Olan Meyve Değil Gövdedir. Yani İki Beden ve Aklı Bir Eden Mevcudiyettir. Eğer Bunun Aksi Düşünülüyorsa Emin Olunmalıdır Ki, O Aşı Tutmayacaktır.

 

Görülüyor Ki, Özellikle Kadınların Sırf Çocuk Arzusu Yeşerdiği İçin Aklı ve Gönlünün Yatmadığı Bedenlerle Bir Olması,  Sonucunda Çocuğa Olan Sevgi ve Aşk, Mutlak Olan Gövdeden Kopmaları Sağlar Ki, Sağlıyorda. O Halde Sorulması Gereken Bir Soru Ortaya Çıkıyor. Onca Çabalarla Aşı Yapılan Bir Bedenden Oluşan Meyveler Midir Onu Değerli Kılan Yoksa Ağacın Kendisi Mi?

 

Elbette Bunun Yanıtı Farklı Akıllarda Farklı Sonuçlar Doğuracaktır. Lakin Şu Unutulmamalıdır Ki, Bizlere Göre Değerli Olan Eşler Yani İki Aklın ve Bedenin Bir Olmasından Doğan Birleşmedir. Bu Sebeple Öncelikle Akıllarda Ki, Engelleri Kaldırmak Ve Eşlere Olan Bağlılık ve Sevginin Tekrardan Bir Ölçüye Getirilmesi Gerekir.

 

Kısaca Anlatmak İstediğimiz Şudur Ki, Her Şeyden Değerli Olan İki Farklı Beden ve Aklın Bir Olması ve Aşk Kapısının Açılmasıdır. O Açılan Kapıdan Girenlerin Etkisi ve Değeri Elbet Tartışılmaz Lakin Eşini Unutup, Çocuğa Yönelmek; Ağacın Köklerini Besleyen Dalları Unutmak Gibidir. Ağaç Yıkıldıktan Sonra Ne Takdir Edilebilir Ne De Meyve Verebilir. Ancak Ben Nasılsa Bir Mahsul Aldım Gerisi Önemsiz Diyenlerin Akıbeti De Bir O Kadar Trajik Durumdadır. Bunu Ancak O Meyve Zamanı Geldiğinde Bir Alıcı Tarafından Tüketildiğinde Anlaşılır. Elde Avuçta Kalmayacak Olan Ürün Mü Yoksa Ona Kudret Veren Ağaç Mı Değerli O Zaman Ortaya Çıkacaktır.

 

Arife Tarif Elbet Ayıp Olur. Ancak Üstünde Titizlikle Durmak İstediğimiz ve Özellikle Günümüzün En Acınası Haline Getirilen Evlilik: Adeta Bir Müessese Haline Getirilmiştir. Ticari Hesaplar, Çıkarlar, Gelir Gider Tablosu Yapılıp, Aklın Aldığı Noktalarda Bir Uzlaşma Sağlanarak, Karşılıklı Menfaatler Uğuruna Acınası Bir Yaşamı İnsanlar Kendilerine Reva Görmektedir. Dünya Hayatının Zorlu Mücadelesi Yetmiyormuş Gibi İnsanın Huzurlu Olması Gereken ve Adeta Cenneti Yaşayacağı Evlilik Hayatı Adeta Ayrı Bir Cehenneme Dönüşüyor, Dönüşmektedir.

 

Aklın Ahmak Olduğu Anlarda Alınan Nice Karar Elbette Ademi Zora Sokuyor Ve Sonrasında Yaşadığı Dramı Hayata Mal Ediyor ve Etmekten Çekinmiyor. Oysa Herkes Ektiğini Biçiyor. Yanlışlar Yanlışları Doğuruyor ve Cennet Olan Dünya Adeta Zindan Olup Önümüzdekinden De Bizi Mahrum Ediyor.

 

Son Sözlerimiz Şudur Ki, Değerli Olan Eşdir. Sonrasında Ondan Türeyen Meyvesi Olan Çocuklardır. Para, Mevki, Kariyer, Cinsi Hallerden Zaten Bahsetmeyi Gerekli Görmüyoruz. Çünkü Biliyoruz Ki, İnsan Madde Değildir Ki, Madde Üzerinde Hükmü Olsun. Özde Yaşayan Elbet Özden Nefes Alır. Maddeye Değer Veren ve Ona Göre Hayatını Tanzim Eden İse Yok Olmaya Mahkumdur. Çünkü Her Canlı Ölümü Tadacaktır. İnsanın Bedeni Onun Kıyafeti Olduğunu İDRAK Ettiğimiz Gün Belki De, Madde Aleminden Sıyrılıp, Mana Alemine Geçiş Yapabileceğiz. O Andan Sonra Da Ölümsüzlük İle Bir Kez Daha Ademoğlu Tanışacaktır. Ve Ona Bahşedilen Makama Oturacak Ve Keyfini Sürecektir. Vesselam.

 

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.