Erovizyon Şarkı Yarışması Aldatmacası!

TRAJİK DURUM!

 

Bilindiği Üzere Erovizyon Şarkı Yarışması (Eurovision Song Contest) 1956 Yılından Bu Yana Devam Eden ve Türkiye Cumhuriyeti’ninde İştirak Ettiği Yarışmanın Garip ve Bir O Kadar Da, Trajik Durumunu Şahsımca İzah Etmeye Çalışayım. Erovizyon Şarkı Yarışması’nın Yapılmasında Ki, Ana Amaç Ülke Televizyonları Arasında Ortak Canlı Yayın Yapabilme Kabiliyetini Gerçekleştirme Ve Kaliteyi Arttırmak Olarak Yayına Başlamıştır. Ancak Geçen Zaman İçerisinde Bu Yarışma Sadece ve Sadece Avrupa Ülkelerini Kapsamıştır. Burada Önemli Olan Kelime İse Avrupa’dır. Ne Garip Ne İlginç Bir Durumdur Ki, Yıllardır Sözüm Ona Avrupa Birliği İçerisinde Görülmeyen Hatta Alay Konusu Olan Ülkemiz, Bu Yarışmada Sürekli Olarak Boy Göstermiştir. Neden ve Nasıl?

 

Avrupalıların Türkiye Cumhuriyeti’ni ASLA ve ASLA Bir Avrupalı Olarak Görmemiş Hatta Bir Ortadoğu Ülkesidir Demekle Yetinmiştir. Burada Önemli Olan ve Dikkat Edilmesi Gereken Kelimeler Değil Anlamlarıdır. Çünkü Bunun Sinsi Bir Açıklaması Mevcuttur. Onlar İçin Avrupalı: Aydın – Elit Tabaka, Ortadoğulu İse Az Gelişmiş 3. Dünya Ülkeleri, Hatta Barbar Olarak Nitelendirilmiştir. Durum Bu İken Nasıl Oldu Da, Birçok Yerde Türkiye Cumhuriyeti’nin Adı Geçmiyorken Böyle Bir Yarışmada Düzenli Olarak Geçmektedir. Bunun Cevabı İse Geçen Zaman İçerisinde Anlaşılmıştır. Zaman Her Zaman Olduğu Gibi Birçok Gizemli Kapının Kilidi Olmuş Ve İnsanoğluna Gerçekleri Sunmuştur. Halk Bu Yarışmanın Artık Yetenek Değil Tam Tersine SİYASİ BİR OYUNUN OYUNCAĞI Olduğunu İdrak Etmiştir. Elde Edilen Haksız Birincilikler ve Peşi Sıra Gelen Sıralamalar Bu Yargıyı Desteklemiştir. İşin Gerçeği Anlaşılınca Da, Yarışmanın Konsepti Bir Anda Değiştirilmiştir. Bu Sefer Değerlendirilmeler EĞLENCE Adı Altında Yapılmaya Başlamıştır. Yani Kısaca Show Time Dedikleri Kim Daha Çok Eğlendirir İse Puanlar Ona Gidiyor Ve Derece Alıyordu. Ancak Sinsi Uygulama İçten İçe Devam Etmektedir. Görünen Dağ Değil Hemen Arkasındaki, Köy Önemlidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlara Tek Tek Değinmek Lazımdır. Yarışmanın Esas Gayesi Ülkelerin YEREL – ETNİK Sesini, Tarzını, İcrasını Görmektir. Ancak Görülüyor Ki, Yarışmanın Sadece İlk Yıllarında Bu Takip Edilmiş Sonrasında Siyası Rantın Pençesince Rol Almıştır. Gün Geçtikçe De, Ülkelerin Yerel Değil Global Algıları Üzerine Eserler Ortaya Çıkmıştır. Keza Türkiye Cumhuriyeti İçin De, Bu Geçerlidir. Birkaç Yıl Kendi Öz Sanatçılarımızın Eserleri Yer Almış Sonrasında Bizlere Ait Olmayan Sesler ve Son Durumda Kişiler Yer Almaya Başlamıştır. Özünden Uzaklaşan Yarışmanın Sonuçları İse İçler Acısıdır. Abuk Subuk Melodiler, Türklük İle Alakası Olmayan Nameler, Sözler İle Sözüm Ona Türk’ü Simgelemektedir. Tabiki Bu Durum Görünen Dağın Ön Cephesidir. Esas Önemli Olan Arka Cephesidir.

 

Sonuç: Yarışma Aslında Bazı Güçlerin Ülkeler Üzerindeki Sosyolojik ve Siyasi Hükmünün Göstergesi Olarak Da, Simgelenmektedir. Yani Kaba Taslak Anlatılmak İstenilirse Türkiye’nin Son Durumu Bu Vahim Tabloyu Bütün Yalınlığı İle Açıklamaktadır. Bizlere Ait Olmayan Birinin, Bizlere Ait Olmayan Tonlarında Sözlerinde Yapılan Şarkı Yeterince Açıktır. Abuk Subuk, Saçma Sapan Melodiler Sözler Ve Tarz. Fazla Söze De, Gerek Yoktur. Tüm Bunlar Birşeyi Göstermektedir. Belki Bir Savaş Yoktur. Ancak Sosyolojik, Siyasi  ve Aklınıza Gelen Her Türde İşgal Altındadır Bu Topraklar. Bizleri Nasıl Oyuna Getirdiklerinin Sembolüdür Bu Şarkılar. Sizleri Belki Savaşta Yenemeyiz Ama Onun Dışında Her Konuda Alt Ederizin Açıklamasıdır. Gençlik Bir Hiçlik İçerisinde Yok Olmaktadır. Asilime Olan Türk Gençlerini Daha Büyük Tehlikler Beklemektedir. Şimdiden Bu Duruma Son Vermek İse Gene Bizlerin Elindedir. Sözüm Ona İslami Türklüğü Savunan Hükümetin Nasıl Olurda Bu Tarz Melodilere İzin Veriyor Olması İse Ayrı Bir Araştırma Konusudur. Elemeleri Kimler ve Nasıl Yapmaktadır. Neye Göre Seçim Yapılmaktadır. Bunca Değerli Sanatçımız Nefes Alıyorken Nereden Gelir Bu Namaler. Kim Neden Düşünmez Tüm Bunları.

 

Koyun Olmaktan. Kulaktan Dolma Bilgilerle Yaşamaktan Türk Gençliği Ne Zaman Vazgeçecektir. İnşallah İdrak Edilir Hata Olur Tüm Bu Yapılanlar.

 

Selamlar.

 

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.