Dinler Yalanı

Dinler Yalanı!

 

Asırlardır Süre Gelen Bir Yalanı, Daha Doğrusu Sinsice Tezgahlanan Bu  Yanıltmayı Düzeltmek ve Karışık Olan Akıllarda Biraz Olsun Ferahlık Sağlayabilirsek Ne Mutlu Bizlere..

 

Ülkemiz Dışında Ki, Eğitim Sistemlerini Yaşayan Bilir Diyerek Kendi Eğitim Sistemimizde Ki Çarpık Düzeni Göstermek Adına Öncelikle İşin Başından Almak Elzem Olur. Nasıl Ki, İlköğretim İle Başlayan Dinler Tarihi Veyahut Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Derslerinde Bizlere Öğretilen Ve Bununla Da Kalmayıp, Herkesin Dilinde Pelesenk Olan Bazı Tabulaşmış ve Papağan Gibi Tekrarlanan Bilgiler Neticesinde İnsan Büyümeye Başlar.

 

Kısaca İnsana Ne Verirsen O Olur Diyerek Devam Etmeyi Yararlı Görüyoruz. Bu Sebepledir Ki, Kimseye Kızgınlığımız ve Yargımız Asla ve Asla Yoktur. Çünkü Öyle Gelmiş Öyle Gitmiştir. Elbet Bazen Yalanlar Karşısında Hiddetlenir ve Nefesimiz Hızlı Gidip Gelir. İşte O Curcuna Arasında Dilimizden Kaçan Yaralayıcı Kelimelerimiz İçin Şimdiden ve Geçmişten Özür Dileriz.

 

Tabulaşmış Bilgilerin İnsanın Aklından Atabilmesi Öncelikle Nefsini Terbiye Etmesi, Ego ve Kibir Yumağından Kurtulması İle Olabilecek ve Temiz, Mutlak Aklı İle Yanlız Kalabilecektir. Aksi Takdirde Duyduğunu Söyleyen Mahluksal Yapı Devam Edecektir. Ve Yanılgılarımız Her Daim Baki Kalacaktır.

 

Çocukluğumuzdan Beri Bizlere Öğretilen Dinler Kavramı İle Büyüdük. Sözüm Ona İnsanoğlu Her Dönem Bir Şeylere İnanmış ve Bu İnanç Uğruna Da Ciddi Mücadelelerde Bulunmuştur. Çok Tanrılı Dinlerden Tutunda, Putperestliğe, Tek Tanrılı Dinlere, Hatta Hiç Bir Varlığa İnanmamaya Kadar Bir Çok Kavramı Beraberinde Gördük, Öğrendik. Aslında Görmedik De, Anlattılar, Bizler De İnandık. Yani Kısaca Aslında Hep Birilerinin Öğretileri İle Büyüdük. Yani Çoğu Zaman Biliyoruz Diye Ahkam Kestiğimiz Nice Şeylere Ne Şahit Olduk Ne De Kalbimizle Tasdik Ettik. Sözüm Ona İnanmak İşte Burada Başlar ve İnsanı Ciddi Yanılgılara Sürükler.

 

Oysa Tarihi Yazanlar, Hep Birilerinin Adamı Olduğu İçin Temelde Bilinmesini Arzu Ettikleri Şeyleri İnsanlara Empoze Ettiklerini Farkettik. Yani Birebir Gelse Size Bir Şeyler Anlatsa Belki İnanmaz, Belki De Yanınızdan Dahi Kovardınız. Ancak Eğitim Sistemi ile İçimize Kadar Sızan Hainler, Topluca Yani Sürü Psikolojisini De Arkasına Alarak Kendi İdeolojilerini Bizlere Enjekte Etmişlerdir. Sonuç İşte Vahim Bir Tablo, Herkes Kafasına Göre Bir İnanç ve Şekil Belirlemiş Ve Hayatını Bir Şekilde Yürütmeye Devam Etmektedir. Yarı Topal Hallerimizin Görüntüsü Aslında Temelde Bir Şeylerin Yanlış Olduğunu Göstermekte Lakin Bizler Görmemekte ve Anlamamakta, Anlamak İstememekte Direnmekteyiz.

 

Öncelikle Bir Şeyi Açıklıya Kavuşturmak Kimsenin İnancına Saygısızlık Etmek İstemeyiz. Lakin Mutlak Doğruları Söylemek, Kendimizce Aktarmak Bizlerin Başlıca Görevidir. Kabul Eder Veyahut Etmezsiniz. O Sizlerin Bileceği Bir Durumdur. Bizlerin Buna Karışması Zorla Bir Şeyleri Empoze Etmesi Elbette Düşünülemez. Geçmişte Yapılanların Aynısını Yapacak Kadar Ne Cahil Ne Gaddarız. Amacımız Sadece Sabitlemiş Akıllarda Bir Soru İşareti Yaratabiliyorsak ve Bu Sayede İnsan; Tabularından Sıyrılıp, Acaba Diyebiliyor ve Araştırmaya Koyuluyorsa Bizler İçin Yeterli Olacaktır. Aslında Burada Değerli Olan Bizler Değil Sizlerin Halleridir.

 

Bu Yazıyı Okuyan ve Bir Çok Farklı İnancı Olanlara Saygı Duyduğumuzu Lakin Sadece İrdelenmesi Gerekenler Olduğunu Anlatmak İstiyoruz.

 

Bizlere Anlatılan Bilgiler Doğrultusunda Demin De Söylediğimiz Gibi Tarih Boyunca Bir Çok Din Hayat Bulmuştur. Bunlar Arasında İslam, Hristiyanlık, Yahudilik, Hinduzm, Budizm, Şamanizm, vs vs.. Onlarca Akım Mevcuttur.

 

Pekala Neden Sorusu Sorulmalıdır? Neden Bu Kadar Çok Din Vardır? Eğer Mutlak Bir Yani TEK DİN Varsa, Neden Diğerleri Türemiş ve Kalıplaşmıştır.

 

İşte Sorulması Gereken En Önemli Soru Budur!

 

Neden İnsanlara TEK ve MUTLAK BİR DİN VARDIR Denmemiş ve Böyle Öğretilmemiş. Neden Din Değilde Dinler Vardır Kavramı Öğretilmiştir. Tekilken Neden Çoğul Olmuştur. Çoğul Olanda Elbet Muhalefet Olacağına Göre Acaba Bilerek Mi Bu Böyle Öğretilmiş ve Tüm Savaşlar, Kırıp Dökmeler Bu Yalan Üzerinden Tezgahlanmıştır. Iyi Düşünmek, İrdelemek Lazım.

 

Çoğu Kendine Müslümanım Diyen Bile Din Değil Dinler Vardır Kavramı ile Büyümüştür. Nadir İnsan Bu Ayrıştırmadan Sıyrılmış Aslında Dinler Yoktur Tek Din Vardır; O Da İSLAM’dır Demiştir.

 

Garip Bir Oyun. Akıl Oyunu. Çünkü Dinler Vardır Derseniz, Onların Mevcudiyetine İnanmamış Olsanız Bile Varlıklarını Kabul Etmiş Olmakla Zaten İslama Göre Küfre Girmiş, Şirk Koşmuş Olursunuz.  Çünkü Bize Göre Yaratıcı Allah Diğerlerine Göre Tanrıdır. Daha Allah İle tanrı Arasında Ki Farkı Bilmeyen Cahil Bizler Nice Oyunlara Geleceğimiz Garantidir.

 

O Zaman Şunu Anlıyoruz Ki, Bizlere Yani Müslüman Kimliğinde Ki Bizlere Dinler Vardır İnancı Aşılanmış. Bu Sayede Din Değiştirme Veyahut Kendi Dinini Hakir Görme Gibi Olasılıkları Doğurmuştur. Oysa Tek Din Vardır O Da İslamdır Diğerleri İse Yoktur Dersek Tümden Sorunları Çözmüş Oluruz!

 

Pekala İkinci Soru. Tek Din varsa O Da İslam İse Diğerleri Nedir? Ve Nasıl Oluşmuştur?

 

Elbette Yanıtı Mevcut Lakin Çok Detaylıdır. Kafaları Karıştırmadan İzah Etmek Gerekirse;

 

Hz. Adem (AS)’dan Son Peygamber Mustafa Muhammed (SAV) Efendimize Kadar Tüm Ama Tüm Peygamberler İSLAMI Anlatmış ve Kuralları Tebliğ Etmiştir.

 

Ama Nasıl Olur?

 

Olur Canım Olur. Olmazı Kafanıza Soktularda Olur Olana Mı Yer Kalmadı! Hele Bir Dinle Bak Ne Güzel Olur!

 

Her Peygamber Allah’ın Dinini Yani Din-I İslamı Dönemin Zeka ve Anlayış Kapasitesine Orantılı Bir Şekilde Kendi İnsanlarından Peygamber Kılarak Yapmıştır. Uzaydan Gelmemiştir Peygamberler. Dikkat Edilmeli. Hep Oranın İnsanlarından Seçilmiştir. Seçilendir. Neden? Çünkü Onların Anlayacağı Dilden Konuşması ve O Dönemin Zekasına Göre. Dışarıdan Gelse İdrakı ve İmanı Elbet Daha Zor Olacaktır.

 

Sonra Onları Dahi İnkar Edenler Olmuştur. Bu Da Olmak Zorundadır. Çünkü Tecelliyat Böyledir. İbretlik İnsanlar Olmasa Örneklerin Değeri Kalmayacaktır. Eksi Artı Her Daim Birbiri ile Olan Zıtlaşmasından Hayat Can Bulmaktadır. Gaye Ortaya Çıkar. Amaç Çıkar. Murad Çıkar. Çıkar Da Çıkar! Bak Sen Bile Çıkmışsın İşte Bu Zıtlaşmadan!

 

O Zaman Tüm Peygamberler İslamı Anlattı İse Diğer Dinler Dediğimiz İnançları Kim ve Neden Yarattı? İşte En Önemli Sorulardan Bir Tanesi Daha!

 

Kaos! Dengesizlik! Savaş! Fesatlık! Şüphe! Ötekileştirme! Taraf Olma!

 

Tek Olsa Muhalefet Olmaz. Çok Olunca.. sonuç Ortada..

 

İşte Bizler Diyoruz Ki, Özetle Uzatmadan Kafa Yormadan;

 

Din Tekdir ve İslamdır. Gerisi İse; İnsanların Kendilerince Ortaya Attığı, Üzerinde Ciddi Çalışmalar Yaptığı İnançlar, Akımlardır. Din Değildir. Çünkü Din Allah’ındır. Kimsenin Tekelinde Değildir.  Kulu Ancak Ona Tabii Olandı.

 

Bizler Sürekli Dinler Vardır Dersek, İnanırsak Zaten İslamı Anlamamış, İdrak Etmemiş Ve Üstüne Üstüne Şirk Koşmuş Oluruz. Ahmak Olan Akılları Eğitmek Farz-ı Azimdir.

 

Diğer Akımları Kimlerin Tarih Boyunca Yarattığı, Ortaya Attığı, Olayları Kışkırttığı, İnsanların Akıllarını Bulandırdığı Bizlerce Malumdur. İnşallah Sizler De Bu Sorular ve Açıklamalarla Kafanızda İnanç Yani Din Olayına Bir Sonuç Bulabilirsiniz. Bulamıyor İnkar Ediyorsanız Zaten Sizler İçin Yapılacak Bizler Adına Pek Bir Şey Kalmıyor. Allah (c.c.) ‘a İbret Lazım. Kötü İbret Biz Olmayalım Da Kim Olursa Olsun Diyoruz!

 

Selam Selam Vesselam. (KBÇ)

Dinler Yalanı” için 78 yorum

 1. Kürşat Bey
  Yazınızı zevkle okudum. Benim kafama takılan sorular var. Eğer bu konularda bilginiz var ise cevaplarsanız sevinirim. 1. Neden dinlerin dinleri yayılmasında savaşlar hep ön planda olmuştur. 2. Bize öğretilen dinler neden Arap yarımadası, batısındaki komşusu Mısır ve bu topraklarda yaşayan Sümer, Sabii, Babiller ve Pagan topluluklarının etkisi altında oldukları. Yaptığım araştırmalarda sırası ile Sümer, Mısır, Babil, Sabii ve Pagaların dini yaşamlarından 4 dine etki çok fazla. Bir de Cebrail ve Peygamberimizin, Kuran-ı Kerim in doğruluğu için aralarında yazım kontrolleri yaptığı halde neden 4 halife zamanında kitap haline gelmiştir? Bir de arayıp da bulamadığım halde neden Kuran ın ilk yazıldığı ceylan derisi vb. Tarihi kalıntıları göremiyoruz? Araştırdığım ve gördüğüm o zaman yaşanan karışıklardan dolayı bunların dönemin halifeleri tarafından yakıldığı. Bu gerçekten doğru mu? Cevaplarınız için teşekkürler.

  Beğen

  1. Selamlar,

   1.İnsanın fıtratından gelen öziçgüdüleri vardır. Bu güdülerin içerinde taraf duygusu ağır basar. Bu sebeple herkes bir şeye inanmak tarafın adamı olmak ister. Sonrasında kendi tarafının üstünlüğü içinde mücadele eder. Önemli olan abuk subuk taraflara değil, Allah’ın gerçek muradı olan ve insandan arzu ettiği YAPICI Tarafın adamı olup mücadele etmek.

   2.Peygamber efendimiz vahy edildiği ayna hepsini özel olarak kurduğu bir grup sayesinde yazdırıyor. Kitap haline geliyor. Ve Kontrol ediyor sürekli olarak. Hem de açıklayarak. Aksi düşünülemez.

   3.İlk yazılanın nerede olduğunu bilmiyorum araştırmanız gerekiyor.

   4.Bakın, elin düşmanı fitne fesat çıkarmak için abuk subuk şeyler üretiyorlar. Siz bunu aklınızdan nasıl geçirirsiniz. Dört halife dediğiniz Efendimizin en yakınları. Onunla her daim bir olan insanlar. Akılda bile geçmesi imanınızın tekrardan irdelnemesi gerektiğini düşündürür. Haşa ve Kella. O İnsanlar evliya değerindedir. Bu asla ve asla düşünülemez. Lütfen.

   Saygılar.

   Beğen

   1. Sayin Kürsat Burak Cagil
    Sizin yapacaginiz ilk is,Türkcenin nasil yazilmasi gerektigini ögrenmenizdir.Lütfen.Ikinci olarak bir sorum olacak size.Hz.Muhammed`e neden bukadar cok inaniyor ve güveniyorsunuz.Ispatiniz veya Peygamberin ispati nedir?

    Beğen

   2. Selamlar Muammer Bey,

    İnşallah tez zamanda Türkçe öğrenir ve sizlere daha iyi hizmet veririz. Siz hem Hz. diyor hem de inanmıyorsunuz?! Ne büyük bir çelişki. Vesselam. Efendim Muhammed bir isim değil bir mevcudiyet bir mana dır. O’nu bir bedenden ibaret sanıyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesinizdir. Muhammed: Allah’ın Aşkı demektir yoksa seksen okkalık bir beden değildir.

    Tez zamanda gerçekleri sizlerde inşallah öğrenirsiniz.

    İspatına gelince .. tüm bu alem, şeriat, kanun, namaz, oruç, nizam .. hep onun eseridir..

    Biz görerek inananlardanız ..

    SAygılar.

    Beğen

  2. bunların hiçbirşeye akılları yetmiyor..kendi bulduğu doğruyu neden diyer dinler var diyerek başlattığı muhabbetinin içine etti kürşat!!!!!!yani o dinleri binyıllardır yaşıyanın günashı ne pekiii???yani sen islam olmakla çokmu şanslısın veya biyerden torpillimisin…madem islam en doğrusuydu neden taaa baştan islam kurulmadı neden taaabaştan kuran inmedi???neymişte onların içindede islamı anlatıyormşşş!!!!!! gülelimmmm bari…niye bizi tanrı samanlıkta iğne aratmak içinmi yarattı????bide bayağı bişey biliyor gibi anlatım yazmışsın yorulmadan…senin bu yalanlarına eşşekler bile güler !!!!!!

   Beğen

   1. Selamlar Fatih Bey

    Muhakkak ki, her sorunun bir yanıtı olsun. Lakin kısıtlı ortamlarda bunu ne kadar başarabiliriz açıkcası emin değilim. Çünkü akıl genellikle kendi doğrusuna inanmak ve kabullenmek ister. Bu sebeple elbette ki kimse suçlu değildir. Hatta daha ileri giderek çoğu insan günahsızdır. Yanlışlar vardır. VE doğru yapalım derken daha da büyük yanlışlar yaparız.

    Lakin şunu net olarak söylemek gerekir ki, sizin mantığınızla gidersek yani Allah (c.c.) neden en baştan her şeyi açık açık söylemedi de .. böyle işlere gerek duydu diyorsunuz. Doğru da diyorsunuz lakin şunu unutmamak gerekir ki, insan da doğduğunda olgun yaşta doğmuyor değil mi? Yani doğar doğpmaz akli melekelerimiz hemen gelmiyor. Yani bir bebeklik, çcocukluk dönemleri geçiriyoruz. Sizler de takdir edersiniz ki, her şey zaman denilen bir kavrama yayılnmıiştır. Bu sebeple tad alınır. Aksi halde sizin dediğini hal cenneti alemdir. Ancak buranın adı Dünya. O yüzden elbette zıtlar olarak. Yıkan olacak yapan olacak. İnanan olacak inanmayan olacak. Hepsi haktır.

    Sizler yaşantlılarınızla mutlu iseniz ne ala.. değil iseniz inşallah mutluluğun tadını varma yolunda gayret sarfedersiniz.

    Çünkü insan makamında mutlu ve saadetine ermektedir. Aksi halde dalından kopmuş savrulmuş yaprak gibidir efendim.

    SAygılar SEvgiler .Vesselam.

    Beğen

 2. bende seni adam sandım salak islam ın doğru olduğunu nerenden uydurdun sonuç kimse bi bok bilmiyor mal gibi konuşuyorsunuz ancak siz önce yaşadığınız evrenin sonunu bulunda ondan sonra tanrıya inanın geri zekalı mahluklar.

  Beğen

  1. Sayın Semih Bey,

   Tüm Dünya dese ki, Allah (c.c.) yok. Bizler diyeceğiz ve inanacağız ki Allah (c.c.) vardır. Hiç o değerli aklınızı yormayın böyle ince konularla. Siz nasıl arzu ediyorsanız öyle yaşayın efendim. Biz halimizden, siz halinizden memnunsunuz inşallah. Vesselam.

   Beğen

 3. Merhaba,

  Güzel yazınız için teşekkürler. Öncelikle belirtiğim ben müslümanım, ama kafamı fena halde kurcalayan sorular var, umarım cevaplarsınız.

  1.Gılgamış destanı, bu günkü bütün dinlerin çıkış kaynağı olduğu söyleniyor. Hatta anlatılanların çoğu Kuranla örtüşüyor. Bu nasıl mümkün olur? (büyük tufan vs.)
  2. Sahih hadiste insanlık tarihinin 7000 yıl olduğu yazıyor. Ama Carbon-14 tarhlendirmesinde ve diğer araştırmalarda böyle birşey olmadığı çok “net” olarak ortaya çıktı.
  3.Ay’ ın yarılması hakkında Nasanın açıklaması var, böyle birşeyin mümkün olmadığı söyleniyor. Nasa yanılıyor diyelim peki ama o zamanlarda astronomiye düşkün olan Çin ve Mısır yazıtlarında nasıl olurda böyle kayıta rastlanmaz?(Evet bunu araştırdım bununla alakalı veya dolaylı tek bir kayıt bile yok)
  4. Sünnet olmanın aslında 20000 den fazla sinir hücresini yok ettiği, ve erkeğin cinsel ilişkiden aldığı zevki azalttığı doğru mu? Dünya sağlık örgütüne göre sünnet olmak cinsel sakatlamadır biliyor musunuz?
  5.Peygamberimiz neden sünnet olmadı? Diyeceksiniz çünkü O sünnetli doğdu. Pek neden günümüzdeki sünnetli doğanlar genede sünnet ediliyor?
  6. Nisa suresindeki matemetik sorunsalını nasıl açıklıyorsunuz?
  7.Kuranda dünyanın düz tasvir edilmesi nasıl açıklanabilir?
  8.Kuranda güneşin battığı yer balçık olarak tanımlanıyor. Bu ne demektir?
  9.Kuran köleliği kaldırmamıştır. Allahın dini nasıl böyle bir zulüme izin verir?
  10. Ahzab suresinin Peygamberimizin cinsel hayatını düzenlediği doğru mu?
  bu sureden sonra Ayşe anamızın :
  “Bakıyorum da, senin Efendi Tanrın , yalnızca senin şeyinin keyfini (hevanı) yerine getirmek için koşuyor.”
  dediği doğrumudur?

  Ben maalesef bunlara yanıt bulamadım. İnanın ki kafamı çok kurcalıyor. Benim gibi bir cahili bu konuda aydınlatırsanız size çok dua ederim.

  Saygılarımla

  Beğen

  1. Sayın Mirkovijc,

   Hayli zaman önce sormuş olduğunuz soruyu ancak farkedebildik. Kusurumuza bakmayın. Lakin öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, her duyduğumuz, her okuduğumuz şeyleri kafamıza takmak veyahut yanıtlarını aramak yersizdir. Çünkü tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıktı tarzında ki yaklaşımlar ancak insanı şirke götürür. Fitne sorular vardır. İman fitnesi. Düşünce fitnesi. Muhakkak ki, her sorunun bir fikri yanıtı mevcuttur lakin hepsi biz de var mıdır bilinmez. O yüzden elimizden geleni, anladığımız ve bildiğimiz doğrultu da anlatmaya fikri olarak başlayalım.

   1. Gılgamş destanını bizler yazmadık. Lakin yazanı bulursanız muhatabı sorunun O’dur. Kendisine sormanız gerekir. En doğru yanıt sorunun muhatabıdır. Lakin fikri olarak şunu diyebiliriz ki, zaten soru kendi içerisinde çelişkiler taşıyor. Aklı biraz eren bir adamın bu yanlış düşünceyi ortaya atanların yüzüne çarpması elzemdir. Çünkü Hz. Adem (as) ‘dan en son peygambere kadar olan bütün dönemlerde insan zekasının alabildiğince bilgiler aktarılmıştır. Bir anca her şey her sır verilmemiştir doğal hali ile. Bir bebek önce büyümeli gelişmeli sonra eğitim almalıdır. Eğitim alırken bile bir dönemi vardır her şeyin. Gılgamış destanı mı eskidir yoksa Hz. Adem (as) hayatımı. Eğer o destan içerisinde dünya sırları varsa demek oluyor ki, zaman içerisinde gelen bilgiler bir destan içerisinde toplanmıştır. O dönem de gelen alim eren ermiş mürşid peygamber vs ne varsa demek oluyor ki, bu bilgileri o yazan kişiye aktarmıştır. Bunu anlamamak zor değil sanıyoruz. Kur’an la örtüşüyor diye de eklenti yapmışsınız. Lakin şunu atlıyorsunuz. Muhakkak ki, Kur’a-ı Azimşuan sırlarla doludur lakin uzaktan gelme değildir. İnsan gönlünün kağıda dökülmüş halidir. Yani bugün kalbi temiz olanın her sözü de Kur’an da mevcuttur. Bugün bilinen en büyük kitapların zaten temeli hep rahmaniyet yani iyilik ve edep ve terbiye üzerinedir. Bunda bir gariplik yoktur. O zamanda yaşamış peygamber veyahut evliyaların yazıları da olabilir. O bilgileri kullanmış olabilir. Bunu kim bilebilir? O dönem de yaşamadık ki tam yanıt verelim. Anladığımız kadarı ile o dönem de sırlara sahip kişi veya kişiler olmuş olabilir. Dünya sahipsiz değildir. Vesselam.

   2. Hadislerin ne kadar doğru olduğu açıkcası muammadır. Çok iyi irdelenmesi gerekir. Mutlak akıla bilgiye ilime fene gönüle ve Kur’ana uygun olması gerekir. Ayrıca Modern insanların sözüm ona vermiş olduğu bilgilere mutlak inanmak da bir ayrı gaflet olsa gerek. Nice aldatmacalar dönüyor dünyada. Yabancıların sırf İslamın şerefini düşürmek Allah (c.c)’ın mutlak varlığını zedelemek için nice yalanlar ortaya atılıyor. Yani her şeye inanmak insanı geri götürür ileri değil.. Bizler nice yalan biliyoruz ki, insanoğlu hala doğru sanıyor. O yüzden ortada bir soru ve bilgidir bu. Hem hadis ne kadar doğrudur hem bilimsel açıklama ne kadar samimidir bilemiyoruz. Lakin ne farkedecek onu anlayamıyoruz. Tutun ki 50.000 yıl tutun ki 1000 yıl. Ne değişecek!_???? Vesselam.

   3. Ay’ın yarılması konusu mucizevi bir konudur. En doğrusu Rabbim bilir. Lakin biz Efendimize mutlak inandığımız için var olan bir şeyi doğru biliriz. Gözümüzle görmedik lakin İslamdan uzak olanların sözleri ne kadar değerliymiş sizin için. Yani Allah (c.c.’ın ve Peygamberinin varlığını tümden yok etmek için mücadele eden onca insan o kurumlarda çalışıyor. Siz ne bekliyorsunuz ki, Nasa gelip aa evet ay ikiye ayrılmış mı diyecek. Sizce böyle samimi içten dürüst mert bir açıklama gelir mi, kimin elinde olduğu kime hizmet ettiği belli olan bir kurumun. Lakin bir gün o da olur inşallah. Samimi insanlar çıkarda mutlak doğruları insanlara ilmi ve bilimsel olarak açıklar. Çok garip olan ise Allah(c.c) veyahut Peygamberinin veyahut mutlak olan Kur’anın dediklerine değilde sonrada türeyen kurumların ortaya attığı yersiz şeylere önem vermeniz de ayrıca incelenmesi gereken bir konu. Ancak anlıyoruz ki, durum şundan ibarettir. Delinin biri bir taş atıyor kuyuya herkes de onu çıkarmaya çalışıyor. Vesselam.

   4. Sünnet hakkında nereden nasıl bilgiler aldığınız bilemiyoruz. Kimlerle sohbet ediyor, hangi eserleri okuyorsunuz gene bilemiyoruz. Lakin gezdiğiniz , nefes aldığınız ortamlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Tüm dünya biliyor ki, sünnet yararlıdır. Samimi bir çok bilim adamı da çıkıp söylemiştir ki, sünnet Adem için gereklidir. Emin olun ki biraz sağlam bir araştırmacı olsanız bir şeye vakıf olurdunuz. Bugün Yahudilerin dahi yaptığı bir şey varsa bilin ki, bir şey biliyorlar da yapıyorlardır. Yahudiler insan sağlığı için zararlı olan bir şeyi kendileri için asla yapmazlar. Zaten düz mantık buradan yola çıksanız nereden duyduğunuzu bilmediğimiz saçma sapan bilgi ile vakit kaybetmezdiniz. Vesselam.

   5.Efendimiz (sav) sünnet olmadığını nereden biliyorsunuz. Açıp gördünüz mü, kendisine mi sordunuz. Efendim lütfen deli saçması sorularla bizleri kendinizi meşgul etmeyin. Nasıl oluyor da sünnet olmuştur bilgisine inanılmıyor da, olmamıştıra inanılıyor. Bizde buna inanamıyoruz. eğer bu ceketi teslim ettiğiniz de Efedimizle karşılaşırsanız O’na sorarsınız .. olup olmadığını. en doğrusunu kendisi bilir. Vesselam.

   6. Bu sorunuzu anlamadık.

   7. Açıkcası sizin eliniz deki, kitapları kimle yazdı çok merak ediyoruz. Kur’an dünyanın düz olduğu ne söyleniyor ne biliniyor. Efendi okudğunuz kitaplara dikkat ediniz.

   8. Çok merak ettik bu sorunun yanıtını bilince sizde nasıl bir gelişme olacak?

   9. Yani bazen yuh demek istiyoruz lakin şunu tam olarak anladık ki, sanırım sizin eliniz de ki, Kur’an kasıtlı adamların yazdığı bir eser olsa gerek. Asırlardır süre gelen köleliği Efendimiz kaldırmıştır. Hatta yedi ceddi köle olan bir zat-ı muhteremi bile ordunun başına geçirmiştir. Sizler olmayan halleri olmuş gidi soru haline getiriyorsunuz. İftiradır. Ya kasıtlısınız veyahut aklınız çok karışmış. Okuduğunuz eserlere dikkat ediniz. Vesselam.

   10. Gene saçma sapan Deist ve Ateist sorularının bir tanesi daha. Sizlerin hangi sularda yetiştiği anlaşılıyor. Öncelikle sorunun sapkın olduğu aşıkardır. Bizler Tanrı demeyiz. Allah (c.c.) deriz. O yazıyı kim kaleme aldığ ise zaten cahildir kasıtlıdır işi bilmiyor sadece fitne atmak için ortaya atılan bir sapkın düşünceden ibarettir. İnsanların cinsi haller mahremdir. Sizin şeyinizle bizler ne kadar ilgilenmiyorsak sizlerinde sizden gayrı olanların şeyleri ile ilgilenmeyiniz. Akıl sağlığınız için. Vesselam.

   Son olarak sizler cahil değilsiniz ya kasıtlı yada nefes aldığınız suların yeterince kirli olduğunu sorularınızdan anlıyoruz. Sormuş olduğunuz tüm sorular fitne halleridir. Akılı bulandıran bulandırmak isteyenlerin halleridir.

   Eğer gönlünüzde samimi iseniz mutlak ki, doğrulara ulaşırsınız. Lakin biz acizene bu samimiyeti sorularınız da görmedik.

   Son olarak da biz size bir soru soralık. Siz bunun yanıtını bulun bizimle de paylaşın.

   Tavuk mu yumurtadan çıktı yoksa yumurta mı tavuktan…???!!!

   Vesselam.

   Beğen

   1. Kürşat Bey,Kur’an ‘ın Türkçesini sindire sindire okuyun. Allah’ın emri İkra yani oku olduğunu biliyorsunuz.Zaten bu kitaptan müslümanım diyen herkes sınav olacak bunu da biliyorsunuz.Eğer Türkçesini okumak sakıncalı diyorsanız Arapça bilmiyorsak okuduğumuzu anlama imkanımız olamaz Oku emrini yerine getirmiş olamayız bu durumda zaten eleştirimin gerisini okumanıza gerek yok unutun gitsin.Kutsal kitabımız arapça olarak vahiylerle oluşmuştur.ve bir Ayet_i Kerimede Allah ‘Ben size her şeyi apaçık Arapça bir Kur’an la anlattım’ diyor.Bu da kuranın herkes tarafından anlaşılabilir olduğunun ve ihtiyaç duyduğumuz her şeyin anlatıldığının kanıtıdır sanırım bu konuda da bir itirazınız olamaz.Çünkü Kur’an böyle diyor.Ben şunu anlamak istiyorum.Size sorsak; Allaha ve kitabına inandığınızı söylersiniz .Yanılıyor muyum? Ama buna rağmen Kitabımızdaki kölelik ve cariyelik gerçeğini kitaba inanmayıp hadislerle yumuşatmaya çalışıyorsunuz.Siz gerçekten Kur’ana inanıyor musunuz yoksa öyle mi görünüyorsunuz.Tavsiyen Kur’anı tekrar okuyun.Kur’an Köleliği ve Cariyeliği yasaklamaz .Sünnete gelince Sünnet Sümer geleneğidir.Bütün dinlere Sümerlerden geçmiştir.Hatta ilkel toplumların bazılarında kızların bile sünnet olduğu tarihsel bir gerçektir.Ayrıca Peygamber efendimizin sünneti hakkında kutsal kitabımızda hiç bir bilgi yoktur.İnsanları kandırmak ve bu yolla sömürmek için uydurulmuş hadisler sünnet kaynağıdır.Ol deyince olduran ve şah damarımızdan daha yakın olan Tanrı bütün insanlara ikişer Vahiy göndermiştir.Benim insanlara acizane tavsiyem lütfen bu iki Vahyi iyi okusunlar.Bu iki Vahiy: 1-AKIL
    2-VİCDAN
    Tanrı insanlar arasında ayırım yapmaz.Sana da vermiş bana da.Daha ne istiyorsunuz.Bu insanları sömürmekten vazgeçin artık.Allah tarafından gönderildiğine kesin olarak inandığınız kitapla barışın artık.Uydurmayın.Uyun.Kur’an da 5 vakit namaz yok, 3 vakit olarak anlatıyor.Nasıl kılındığı yok. Her şeyi apaçık anlattığını söyleyen Allah’ın kitabına neden inanmıyorsunuz.Namazın nasıl kılındığını Cebrail aleyhisselam Peygamber efendimize anlatmış olsaydı yüce yaratıcı bunu her şeyi apaçık anlattığını belirttiği kitabında islamın direği dediğimiz 5 vakit namazı Cebrailden öğreneceksiniz demez miydi.
    Her müslüman Kutsal kitabımız Kur’an ın Türkçesini duvardan indirip baş ucunda saklamalı ve onu sindire sindire anlaya anlaya defalarca okumalı.O bir sır değil .Apaçık her şeyi anlatılmış bir kitaptır.Okuyun ki bir an önce yanlışlarımızdan kurtulup sömürüye son verelim.Kalkınmamız ancak bu sayede olacaktır.
    Muzaffer Aykurt

    Beğen

   2. Selamlar Muzaffer Aykurt.

    Öncelikle gözümüze takılan bir yanlışı doğru edelim. Allah (c.c) 99 İsmi ve Allah le beraber 100 ismi vardır. TANRI kelimesi bizlere ait değildir ve Allah yerine geçmez. Öncelikle ok şey bildiğinizi iddia ederek başladığınız cümlelerinize bunu doğru ederek devam ediniz.

    Sonrasında nice bilgiyi birbirine karıştırıp çorba etmişsiniz. Söylerinizin çğu doğrudur lakin eksiktir veyahut tam değildir.

    İkra oku demek değildir.. Takdir Et Demekdir. Yani gözlemle irdele çözümle.. aslında bir bakıma evet okudur ama bildiğimiz okumak gibi değildir. Yani yazılı bir eseri alıp okumak değildir. Orada ki kasıt hani derlerle adam içimi okudu. Bu manadadır. MECAZDIR!

    Gelelimbir yanlışa daha. Kuran-ı Kerim ARAPÇA değildir. RAPÇAdır. Arapça olsaydı EFendimiz bir çok sefer her ayeti tekrar tekrar açıklamak zorunda kalmazdı. Ayrıca ARAPÇA olsaydı bunca muhalefet olmazdı Kuran üzerine. Herkes okuyor lakin kafanasına göre yorumluyor değilmi. Oysa ki apaçık bir eser yoruma ait midir? İyi düşünelim.

    Diger bir yanlış ise her şey ama her şey Kuranı Kerimde yoktur. Olamaz Da. Nice önemli hadise mecaz olarak tsvir edilmiş diğerleri EFendimizin yaşantısı ile tamamlanmıştır. Eğer her şey eserde olsaydı o halde Efendimize ne gerek vardı. Niye o yaratıldı o halde. İyi düşünelim.

    Diğer yanlış ise.. NAMAZ! Hz. Adem (as) dan EFendimzie hadar her peygamder döneminde kendi şeriatlarına gore namaz var idi. Oruç var idi. Lakin son gelen Efendimizde bu işler TAMAM oldu. Namaz 5 vakittir. Aman diyeyim şirke girmeyin. Bilmeden söz etmeyelim. Vebal ağır olur.. Vesselam. Daha çok sözümüz var lakin aklı karışık olana ne desek yanlış olur … vesselam.

    Beğen

   3. Merhaba Kürşat Bey,
    Siteyi yer imlerime eklemiştim, uzun bir aradan sonra ziyaret etmek istedim ve cevap verildiğini görünce mutlu oldum, teşekkür ederim.
    Sorduğum sorulara bakınca ne kadar saçma olduğunu şuan görebiliyorum. Sorduğum sorular, insanın içine fitne sokma amaçlı yazılmış kitapların etkisi altındaydı. Hiçbir zaman inancımı yitirmedim çok şükür ancak yine de insanın içine fitne girmesi kadar kötü bir şey yok. İsim vermiyeyim ancak bu tip yanıltıcı kitapları okumayın, yüzüne bile bakmayın derim.

    Herşeyin mutlaka cevabı vardır ancak bizim anlam kapasitemiz bunlara yetmeyebilir. Tek hakim ve herşeyi bilen yalnızca Allahü Teala’dır.

    Bu şüpheyi yaşayan diğer arkadaşlara naçizane önerim, Kuranı baştan sona okuyup onun Allah kelamı olduğunu hissetmeleri olacaktır. Ayrıca yalnızca Kuran değil, çevrenize, dünyaya ve herşeye samimiyetle bakınca Allah’ın ismini göreceksiniz. Siz ilk adım atıp kalbinizi açın, gerisi gelecektir. Görmek isteyen göz, mutlaka onun büyüklüğünü ve dinimizin gerçekliğini görecektir.

    Selametle..

    Beğen

   4. Merhabalar EFendim.

    Ne güzel özetlemiş cümleniz hayatı. ‘Her Şeyin Mutlaka Bir Cevabı Vardır Ancak Bizim Anlam Kapasitemiz..’ Ne hoşşş..

    İmzamı atarım sözünüze. İnanıyorum ki, nice deist, ateist kişiler durup dururken olmaz. Kötü örnekler yüzünden çoğu kararsız hatta çekimser veyahut uzak etmişlerdir kendilerini. O yüzden asla ve asla kimseyi irdelemek, suçlamak gibi bir edepsizliğimiz olamaz. Çünkü akıl halleri gariptir. Doğru söylersin lakin öyle bir zamanda söylersin ki yanlışa gider. Doğru elbet tekdir lakin yeri ve zamanı vardır. Her şeyi bu kadar inceliği ile yaratan Allah (c.c) muhakkak ki, hemen anlaşılacak bir hal değildir. Daha kendimizi tanımıyorken O’nu tanımak hayli beceri, ciddiyet ister.

    Sevgiler Saygılar Vesselam.

    Beğen

   5. Tekrar Selamlar,
    Ayrıca eklemeyi unutmuşum 2014 tarihli yazdığım iletiyi (soru sorduğum ileti) başka zihinlere fitne düşürmemek adına yayından kaldırabilirsiniz.
    Saygılarımla,

    Beğen

   6. Merhabalar efendim.

    Düşen düşsün kalkmasını bilsin.. Hayat kolay değildir lakin zor da değildir. Fitne elbet olacak lakin önemli olan mayadır. Bizler elimizden geldiğince fikri olarak ifadelerde bulunuyoruz. Muhakkak ki, en doğrusunu muhatabları bilir.

    Vesselam.

    Beğen

 4. Ortam inancı; çinde doğsan inancın teoizm budizm olur, amerika kıtasında doğsan hristiyan, orta asyada doğaan %70 müslüman , israilde doğsan musevi.

  Doğum insanın tercih edebileceği bir olay değildir herkes nasıl kendi şehrinin. Takımına destek veriyorsa, her bölgede kendi dinine destek veriyor. Din bilginleri derki çok düşünme cevap bulamazsın. İnsanoğlu inanç , sığınma ihtiyacı her dönem olmuştur. Din olmasa dağa, taşa inanırdık

  Beğen

 5. beyninizi seveyim sizin binlerce yıldır yaşayan insanları boşa sayıp son 2000 yıldır süre gelen islamı kabullenıyorsunuz bu bildiğiniz korkaklık cehenneme gitmek istemeyiş yada cennete gitmek isteyiş

  Beğen

  1. Bu topraklarda doğdumuz için çok şanslıyızi türk olduğumuz içinde çok şanslıyız nedense Diğer dinlerin Bilimi olmasa hz peygamber gibi dünyayı halen düz sanacağız. yuvarlar elips diyenleride asacağız. 🙂

   Beğen

 6. Cümleyi o denli harika anlatmıştınız ki. Sonlarda gördüklerim olmasaydı sizi filozof zannedecektim. Mazallah sorgulayamayız bile. Allah bize beynimizi süs olsun diye mi monte etmiş. Her şeyi sorgula, iş dine gelice yazarın hataları ortaya çıkar diye mazallah. Cehennem görünüverir. Millet marsta hayat arıyor.

  Beğen

 7. bana dokunmayın payıma düşen cennetinde tapusunu size vereyim. Hani.hoşgörü dini. Ya da herkes kendi dinini yasamakta özgürdür diyorsunuz ya. O zaman bize de az hoşgörü lütfen. Sözde hoşgörü değil özde hoşgörü. Babama inanmiyorum desem ertesi sabah evlatliktan red edecek. Bu nasil bir hoşgörü anlayamadim.

  Beğen

  1. Sayın Berk Aydın.

   Biz kimsenin düşünceleri ve özgür iradesine pıranga vurmuş değiliz. Amacımız biraz olsun düşüncelere tırpan atmaktır. Kimse kimseyi ne yargılayabilir ne de kınayabilir. Herkesin kendi mutlak aklı vardır. Nasıl yaşamak isterse öyle yaşar elbette.

   Yazımızı bir kez daha okumanızı tavsiye ederiz.

   Saygılar.

   Beğen

 8. Kim ne derse desin elbette herkes istediği gibi düşünmek hakkına sahip, Yazılanları okuyunca bende aklımdakileri buraya yazayım dedim. Belki birileri kızacak ama lütfen kızmayın akıl fikir özgürdür pranga vurulamaz. Din nedir,
  1 Güçlü olana (babadan oğula geçen bir yönetime yada güçlünün güçsüzü ezmesine bir nebze) engel olabilmek için uydurulmuş bir korku hikayesidir
  2 Zenginin çala çırpa hak yiye yiye namussuzca edindiği zenginliği mazlumun zulmünden korumak için uydurulmuş bir korku hikayesidir.

  Eğer bir din kitabını kendi dilinizde okursanız içindeki yüzlerce saçmalığı görürsünüz, Bu saçmalıkları doğruymuş gibi göstermek için herseferinde yaratan herşeye kadirdir denmiştir.

  Aslında içindeki bir hikayeyi 5 yaşında çocuğa okusanız masal olduğunu düşünür. Çünkü içindeki hikayenin WB çizgifilimlerinden hiçbir farkı yoktur.

  İnanç Türk’lerin yumuşak karnıdır malesef. Bu işin Tüccarları da işlerini kaybetmemek için kuran ın türkçe okunmasını istemezler çünkü türkçe okunursa bir tane bile müslüman türk kalmaz ( Aziz nesinin dediği kadar aptal bir millet olmadığımızı sanıyorum)
  Bu söylem sadece kuran için değil diğer kitaplar içinde aynıdır.
  Şimdi söyleyeceğimi sadece bir fantastik hikaye olarak düşünün lütfen
  diyelim ki bir insanoğlu cansız bir cisme can verebilmenin yoluna hatta birazda zeka verebilmenin bir yolunu bulmuş olsun. Şimdi o insan yarattığı bu canlının neler yapacağını izleyip incelermi yoksa şunu yeme yakarım bunu söyleme yıkarım bunu düşünme ezerim mi der.
  Anlayan anladı neyse
  Tanrı kainata kuralları koyandır mesela eylemsizlik kanunu mesela pi sayısı mesela yer çekimi mesela ışığın hızı.
  Bu kuralları yaratan o kitaplardaki boş hikayelerle uğraşımı iyi düşünmek lazım. Işığın hızıyla ilgili bir açıklama eklemek zorunluluğu hissediyorum çünkü bizim eğitim sistemimizin sığlığından lise mezunu birçok genç gerçekte ne olduğunu bilmiyor belki bir ilham alır. Işık saniyede 300 bin kilometre hız yapar ama asla daha hızlı gidemez. İşte bu tanrısal bir kanundur. Mesela 100 km hızla giden bir arabadan ileriye doğru 10 kilometre hızla bir taş fırlatın taşın hızı arabaya göre 10 kilometre arabanın hareket ettiği yola göre 110 kilometredir. Işıkta ise böyle değildir yüzbin kilometre hızla giden bir aracın üzerinden de bir ışık kaynağının hızı yere göre yine 300 bin kilometredir. İşte bu tanrısal bir kanundur. Bir insanın seks hayatını düzenlemekten çok daha büyük bir matematik vardır bu kanunu koyanın boş hikayelle uğraşacak durumu söz konusu değildir. Bu hikayeler genetik olarak inanma sığınma ihtiyacı duyanın kendi yazıp kendi inandığı bişeydir.

  Beğen

  1. Zeki ve verilen aklı kullanan insanların olduğunu görmek çok güzel. Murat, her kafayı çalıştıranın ulaştığı benzer ve ya aynı sonuçlara, sen de varmışsın. Ve daha fazlasını arıyorsun. Çünkü her teorin ardından başka soruları getiriyor, sanki doğru soruları sordukça açılan yeni soru kapıları gibi.. Ama ilerlediğinin de farkındasın değil mi..
   Başlangıç; doğru soruları sorabilmek. Cevaplar zaten olması gerektiği yerde duruyor. Sorularını takip etmekten yılma..

   Beğen

 9. Peki kürşat bey sizin anlattığınız gibi bir çok ateistte beni böyle bilgilendirmeye çalışmıştı ancak beni bilgilendirmeye çalışan ateistler meselelerini bilimsel dayanaklara dayatarak anlatıyordu ancak ben yazınızda hiç bilgilendirmeye dayalı bir bilgi almadım hepsi yoruma dayalıydı peki siz neye dayanarak bunları anlatıyorsunuz anlattığınız şeylerde bir gerçeklik anlayamadım ve son olarakta yazınızı okurken aklıma şu soru takıldı peki islam yokken ne vardı eğer bir din, inanç yoksa Allah o insanları cezalandırmışıydı yok eğer cezalandırmamışsa peki islam niye o insanlara gelmemişti veya diyelim İslam yerine başka bir din varsa Allah onu niye korumadı yada koruyamadı mı bu soruma cevap verirseniz sevinirim

  Beğen

  1. Sayın Muhammed Burak!

   Öncelikle şunu söylemekte yarar görüyoruz ki, nice kaynak diye nitelendirilen eserler ya değiştirilmiş ve çarptırılmış ya da yok edilmiştir. Bu sebeple bir ona buna dayanmak yerine kendi gönlümüze yani kendi esas olan teşkilatımıza inanmayı gerekli gördük. Gönül denen yani toplumca nice ismi olan ve bazıları buna vizdan, his, 6.his gibi isimler takılan Gönül Alemi başlı başına zaten Kur’andır. Bir Eserdir. Bir Kaynaktır.

   Her şeyi bir kenara bıraksak, Allah’ı, Peygamberi, Kitapları… sadece ve sadece kendi gönül alemimize yönelsek ve dinlesek .. ne duyuyoruz.. ne işitiyoruz.. hangi halleri yaşıyoruz.

   Hiç gözlem yapabildiniz mi bu konuda… Bırakalım tüm eserleri. Doğru olarak kabul de etmeyelim. Tamam. Sadece kendi kitabımızı okuyalım.

   Bugün her birey sevilmek, sayılmak, takdir edilmek için yaşamıyor mu? Kim bunun aksini ilan edebilir. Bununla beraber doğuştan gelen güdülerimiz yok mu? Dünya’da en basit bir şeyin bile bir ustası varken nasıl oluyorda nice alemleri yaratanın ustası yoktur. Bugün en basit bir kalemi bile yapan bir usta var. Bir bardağı yapan gene usta. Gözle görünen nesnelerin hepsini bir usta yapmıştır değil mi? Yani aslında yoktan var diye bir şey yoktur. Birileri var etmiştir. O halde bu kadar nizam içerisinde olan bir alemi kendi başına hareket ediyor bir ahengi var.. bunun bir ustası yok mudur efendim. Erkekce, mertçe konuşalım. İnat etmeden, akıl bulandırmadan konuşalım. Bırak Onu bunu şimdi.. yok mudur sizce?.. Ama o bunu diyor şu bunu diyor.. diye geçiştirilecek bir konu mudur bu. Ahmedin Mehmedin ne dediği değil sizin gönlünüz ne diyor.. Muhakkak ki bir usta var diyor. Her birey mutlaktır ki bir şeye inanma iç güdüsü taşır. Her canlı. Her canlı bir şeye hizmet eder. Bunu göremiyor muyuz?

   Din denilen şey ise bir yaşam şeklidir. YAni bu evrenin kainatın ustasının yaşamıdır. Ahenginin adıdır. Önce önce veyahut ondan sonra diye bir kavram yoktur ki, böyle sorular olsun. Sonsuz olan ve doğmamış olan bir gücün yaşam şekline İSLAM deniliyor. Yani din. Allah kendi ideal yaşam şeklini yarattıklarına tebliğ ettirmiş .. böyle yaşarsan hoş diğer türlü yaşarsan nahoş bir yaşamın olur demiş. Bugün islam dışında yaşayan tüm topluluklar sıkıntı içerisindedir. Arayış içerisindedir. Bunu tecrübe etmedi iseniz ediniz. Lakin sözüm ona islamı temsil eden ve müslümanım diyen insanlara da aldanmayınız. Daha İnsan nedir bilmeyenlerin islam ile şereflenmesine imkan yoktur.

   Bizler şunu net olarak biliyoruz ki, nice inanmayanın bu halleri sözüm ona inanıyorum diyenlerin hallerinden türemiştir. Çünkü örnek teşkil edecek olan tiplerin bozukluğu doğal olarak İslamın adına gölge getirmektedir. Sıkıntı burada . İnanmayan bir adam kendisini sözüm ona inanan ile karşılaştırdığı için kendi yaşamı daha değerli daha dikkatli geliyor. Bu sebeple tartışmalar çıkıyor. Oysa onu bunu değil kendi gönlümüzü yani teşkilatımızı dinlesek her şey ortalığa çıkacaktır evvel Allah..

   Arife çok söz gereksiz kalır .. sizin değerli vaktinizi de almak istemem.

   Saygılar Sevgiler Vesselam.

   Beğen

 10. Kürşat bey benim de size 2 sorum olucak yanıtlarsanız çok memnun olurum. 1 ) tabiatın bu ahengi ve evrendeki bu düzenini ustası olabileceğinden bahsetmişsiniz. Velevki var , bu kuran’ın doğruluğunu neden ispatlamış oluyor. 2) din yaşam şekli demişsiniz. Peki insanlar zaman içinde zaten mantıksal olarak yaşamlarını daha kaliteli şekilde yaşamak için doğal bir seleksiyondan geçiyorlar yani hayatları içerisinde doğruyu ve güzeli ayırt edip sonraki nesillere aktarabiliyorlar. ( yaşadığımız su anki dünyanın durumu hedef gösterilebilecek gibi olmasa da 1000 veya 1700 yıllarına oranla baktığımızda farkı görebiliriz diye düşünüyorum) Soruma gelelim ; şimdi insanlar yüzyıllarca binlerce yıl yaşayarak görerek öğrenerek ve en önemlisi geliştirerek Yaşayabilecekleri bir yaşam şekli yerine niçin 600 lü yıllarda inen kuranın kurallarına ve yaşam tarzına uysun.

  Beğen

  1. Selamlar Soner Bey,

   Öncelikle yakın lginie teşekkür ederim. Bildiğimiz ve anladığımız kadarı ile izahat veremeye çalışalım.

   Sizler de takdir edersiniz, akıl bambaşka bir alem. Herkese ayrı renk alıyor. Uyanığı var, kurnazı var, çalışkanı var, var olu var.. Bu sebeple herkes bir şekilde işine gelen veyahut inanmak istediği şekilde hayatına düen veriyor. Eskiden de böyle idi şimdide. Saf ve iyi niyetli insanların akılları pek kurnazlığa çalışmadığı için aldanabilir ve kanabilirler. Bu ebeple dünyada var olan sözüm ona akıllı tipler dönem dönem hayata yön vermişlerdir.

   Bir dönem iyiliğin bir dönem ise cahilliğn dönemi olduğu aten tarihte bellidir. Nice yüksek gönüllü insanlar dünyada var olmuş ve kendilerince ve etraflların uygun bir dille doğru olanı izahat etmiştir. Lakin bazıarına buna uymuş bazıarı ise uymamıştır. Sizlerinde bahsettiği esas olan aslında tecrübe ile sabit olan düşüncelerin fikir halidir. Sizlere sonuna kadar katılıyorum. Lakin doğru olan illa uygulnır diye de bir şey yoktur.

   Örnek vermek gerekirse, Yalan Söylemek iyi bir şey değildir lakin insanlr her şekilde yalan söyler yada söylemek zorunda kalır. Demek oluyor ki, insan başı boş bırakıldığında bzı uyank tiplerin egemenliğine girebilir ve bu tüm toplumu kötü olarak etkiler.

   İnsanoğlu kainatın efendisi olarak yani Allah (c.c.) ‘ın Sahiplik ve Takdir Etme Sıfatı ile görevlendirilmiştir. Yani tüm kainata yön veren İnsandır. Lakin unutulmaması gerekiyor ki, her iki bacaklı insan değildir.

   Hal böyle iken de insanların d ayani beşerinde üstünde baı beşerler halk edilmiş yaratlmıştır. Evliyalar ülemalar erenler.. gibi gibi..

   Bunlar ölümsüz insan daha doğrusu gerçek insanlardır. Hz. Celaleddin Rumi Mevlana (ksa) gibi. Hz. Yunus Emre gibi gibi sıralayabiliriz.

   İnsan aklı farklı çalışır. Doğru yolu bulmakta zorluk çekebilir. Bir baba bir anne dahi evladına kendince doğru yolu ifade eder. Hatta yönlendirir. Beşer hallerimizde bile anne babalarımız yada büyüklerimiz vardır bize kaybolduğumuzda yol gösteren. Pekala olurda dünyada iyiler kalmazsa sizce Allah sahipsiz mi bırakır Ademi.. iyi düşünelim. Baba oldu iseniz veyahut abi kardeşinzi oglunuzu kızınızı başı boş bırakır mısınız acaba?

   Koca Allah (c.c.) bu. Sizce boş bırakır mı? Allah (c.c.) zoru sever. O yüzden bu kadar karmaşık yapılı bir akıl inşa etmiştir. Ne gariptir ki ve ironiktir ki, kendi yarattığı bile O’nu inkar ederse ses etmez. Müsamaa gösterir. İşte incelik buradadır efendim.

   Sorunuza bilmem yanıt verebildik mi? Lakin insanların da üstünde insanlar oduğunu bilmek inanmak tecrübe etmek lazım gelir. Bir doktor ile bir çoban bilr midir? bir prof. ile bir öğrenci bir midir? Fark yok mudur? bilen ile bilmeyen bir olur mu? Her şeyin bir ustası varda Kainatın ustası yok Mudur?? Düşnelim efendim düşünelim. Siz değerli zatın ifade ettiği gibi düşünelim tecrübe edeerek nefes alalım ki bakalım nefes alan kimdir?!

   Vesselam.

   Beğen

 11. Yüce allah insana iyiyi kötüyü ayırt etme yeteneği vermiştir bu yetenek doğada hiç bi canlıda yok seçim sizin ben rabbime bizi varlığıyla mutluluk verdiği için ona şükürler olsun amin

  Beğen

 12. Tevrat ve incil kaynağını eski dinler ve efsanelerden almıştır. Az bir araştırmayla gerçekleri gorebilirsiniz. Islam da Tevrat ve Incilin kopyası. Kuranda onlarca celiski var, bilimsel yanlislar var. Kuran, Tevrat ve Incilin Arap kulturuyle harmanlanmis hali. Allah da islam oncesi araplarda inanilan en buyuk tanrinin adiydi. Allaha ortak kosulmus diger putlar da vardi yani. Dusunen ve arastiran insan dinlerin insan uydurmasi oldugunu rahatlikla gorebilir. Sadece Kurandaki celiski ve bilime aykiri bilgiler bile din yalanini ortaya cikarmaya yeterli. Dinleri reddetmek tanri kavramini reddetmek degildir. Deistlere gore evreni yaratan bir guc var fakat bu guc insanlarin uydurdugu dinlerdeki tanri degil.

  Beğen

 13. eğer insanlara doğruyu söylüyorsa dinin ismi itibarıyla ne önemi var, taki insanlar bunu kendi menfaati için değiştirmedikleri sürece ki biz insanlar zamanla kendi çıkarlarımızı ön planda tutarak ismini din değilde bazıları bu kelimeye sempati duymuyor kanun diyelim, yani var edenin kanunu değiştirdik.
  o yüzdendir ki yüce ALLAH bizleri ,bizlerin içinden seçtiği insanlar vasıtasıyla uyarmıştır.Zaten bizler bu kanunları değiştirmeseydik taşa güneşe aya ineğe tapmasaydık ve küçük kızları kurban etmeseydik zina gibi haksızlık gibi kötü alışkanlıklara meyil etmeseydik zaten ilk gelen kanun geçerliliğini korurdu,bu yüzdendir bütün kanunlar insanların iyiliğini emreder.islam kanunu yani(dini)kendisinden önceki hiç bir dini inkar etmiyor ,aynı zamanda peygamber leri doğruluyor ,sadece dinin içeriğini kendi çıkarları için değiştirdikleri için ben o dinlerin ilk geldikleri kanunların devamı ve insanlık için doğru yolu gösteren tamamlayıcı din yani müslümanlık diniyim diyor.Şu durumda dahi insanlar ALLAH ın kitabını değil de başkalarından öğrendiklerine göre yorum yapıyor.Yani demem şu ki kuran en son ne zaman tefsir edildi hangi zamana ve hangi şartlara göre. İnsanı öldürme ,hak yeme ,zina yapma,faiz yeme ve benzer insanların yararına olan kanun ları kim inkar edebilir.Eğer yokluk varsa ,varlık anlam kazanır.Kuran daki ilk ayet oku diyor ve insanlığa neden aklını kullan diyor….
  HİCR 26….42 . Ayet
  Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık.

  Cinleri de daha önce insan vücudunun gözeneklerinden geçebilen güçlü bir ateşten yarattık.

  Ey Peygamber! Rabbinin meleklere şöyle dediğini hatırla: “Ben, kuru balçıktan, şekil verilmiş kokuşmuş çamurdan bir insan yaratacağım.”

  Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın.”

  Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler.

  Yalnız İblis hariç. O secde edenlerle beraber olmaktan çekinmişti.

  Beğen

 14. Yaw yeter adamı ağlayacak şimdi.O da biliyor ne saçma bi düzen içinde olduğunu o da biliyor doğmatik bir inanca hizmet ettiğini o da biliyor sizi kandıramayacak ama yinede bu millet uyanık kerizleri seviyor 🙂

  Beğen

 15. türkçe yazmayı bilmeyen bir adam sosyoloji, antropoloji, tarih gibi birçok bilimi ilgilendiren bir konu olan dinlerin kökenini çözüvermiş, ne okudun da sen boyundan büyük konuya girdin , ben yıllardır okuyorum hala daha muhakemedeyim, gülsek mi bilemedik sana ..

  Beğen

  1. Sayın adı belirsiz şahsiyet..

   Bizler Türkçemizi öğreniriz de sizler edebi nereden nasıl öğrenirsiniz merak ettik. Ve anlıyoruz ki, İnsan kendi kitabını okumadan ne okusa kâr etmiyor! Vesselam.

   Beğen

 16. sayın zihniyeti çok belli kendine münhasır şahsiyet, senin gibi anadan öğrendik ama analardan analara fark ediyor demek ki, o edepsiz imasını sana iade ediyorum, sakal bırakıp iki arapça kelimeyle edepli mi oldun, a be zübük

  Beğen

 17. Kur-an’daki recm ayetinin keçi tarafından yenmiş olması hadisesini bir türlü aşamıyorum. Bir kardeşimize sordum. Şan-ı yüce rabbimiz(cc) kulu olan bir keçi marifetiyle sözü olan bir kanunu neshetmiştir buyurdu. Aslında aklıma yatmıyor değil ancak yine de size sormak isterim. Hatmi ahirde enfes yazınızdan dolayı sizi tebrik ederim. Aydınlanmışlığımız oldu.

  Beğen

  1. Merhabalar İbrahim Bey,

   Açıkcası yazmış olduğunuz olayı bilmiyoruz ve saçma buluyoruz sizin gibi. Başı sıkışan sözüm ona nice hacı hoca bu tür hayali olaylar yaratmıştır tarih içerisinde. Bazıları kasıtlı bazıları ise ahmak aklın ürünleridir.

   Siz gönlünüzden doğan halleri aklınız ile tartın karar verin.. gerisi boştur.. Vesselam.

   Beğen

 18. Bahsettiğim olay hz Ömer, hz Aişe ve birçok sahabe tarafından kayda geçirilmiştir. Hz Aişe şöyle buyurdu
  “Andolsun ki recm etme âyeti ve yetişkin kişiyi on defa emzirme (sebebi ile nikahlamanın haramlıgı) ayeti indi ve andolsun ki bu âyetler tahtımın altındaki bir yaprakta (yazılı) idi. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) vefat edip biz O’nun Ölümü ile meşgul olunca, evde beslenen bir koyun (veya keçi odaya) girip o yaprağı yedi.”
  Yukarıdaki cevabınız ne yazıkki bu sayfayı oluşturma nedeninize uymuyor. Bilmiyorum diyorsunuz. Araştırıp bizi aydınlatabilirsiniz. İnternette suyutiden nakil bu haber reddedilmiyor. Bir sürü laf kalabalığıyla iş geçiştiriliyor.
  Sorum şu bu haber doğruysa kur’an-ı kerim in eksiltildiği vakimidir? Eksiltilmediyse bu olay da ne oluyor. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Beğen

  1. İbrahim Bey,

   Bilmiyoruz derken, böyle saçma bir şey hayatımızda duymadık bilmiyoruz manasında idi. Yani akıl var mantık var. Allah (c.c.) işini şansa bırakır mı efendim. Bu nasıl mantık sizde ki. Nasıl böyle saçma sapan rivayetlere hayal ürünlerine değer verip aklınızı bulandırıyorsunuz.

   Tüm Kur-an’ı Kerim Efendimiz zamanında yazıldı bitti. Sayfalaştı. Ekibi tarafından. Eksik bir şey kalmadı. Koruma altına alındı ve çoğaltıldı . Nice diyarlara gönderildi.

   Saçma sapan hayali işlerle islam öğrenilmez idrak edilmez. Rivayetlerle iş mi olur lütfen…

   Vesselam.

   Beğen

  1. Sayın Ferhat Bey,

   Bizler Fetva merkezi değiliz. Sizler gibi beşeriz. Araştırıyoruz. Görüyoruz. Bilgilerimizi ancak tecrübelerimizle yazıyoruz. Oradan buradan duyduğumuz saçma sapan şeylerle vakit kaybetmiyoruz.
   Muhakkak ki, her sorunun bir fikri yanıtı vardır. Lakin tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıktı tarzında ki, gereksiz manasız sonu olmayan hallerden de uzak durmak gerekiyor. Her kulağa gelen şeyi önemsemek, her okuduğumuza inanmak kadar saçmadır. Bahsettiğiniz şahsın sorularına elbette yanıt veririz. Atlamışız, görmemişiz. Lakin az çok üstün körü baktığımızda demin anlatmaya çalıştığımız haller mevcuttur. Lakin elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışalım. Vesselam.

   Beğen

 19. İslamı yüceltmeye çalışmışsın ama becerememişsin…Bilgin yoksa ve boşsa…zekani yuregini kullanamıyosan yanaşmayacaksın böyle konulara…yorumlara bile adam akilli bi cevab verememişsin…Bırak ilim irfan bilen insanlar yapsın bu işi..
  Sen inanan insanlarin bile kafasini bulandırıyon…

  Beğen

   1. Kürşat Bey Cosmos: A Spacetime Odyssey İzlemini tavsiye ederim. Sn Hulki Cevizoğlu Der ki Keşke Şu medyadan biri şu belgeseli Satın alsada ülkemiz insanları daha bilgilense…

    Siz ne kadar anlatırsanız anlatın hayatın gerçekleri var insanoğlu bir gün bu gerçekleri görecek bu kadar geniş kainatın, matematik hesaplarının Sadece adem havva harama el uzattı diye olduğunu düşünmek inanın çok komik bir durum. Ama illa inanmak istiyorsanız dinimiz Kuran-I kerim’in bir çok mısrası düzgün bir yaşam sürme üzerine inancaksak da ona inanalım.

    Beğen

 20. Bilim geliştikçe dinlerde meydana çelen gelişkilerin açığını kapatabilmek için ve bilim karşısında tökezleyen din tüccarlarını kaybetmekte oldukları itibarlarını sürdürebilmek için başka dinlerin tamamını yok sayıp; avrupanın bize zamanında yutturduğu şeyler olarak yutturmaya çalışıyorlar. Aslında eskiden beri islamiyet var diğer hristiyanlık, musevilik gibi dinler aslında hiç yoktu onlarda islamdı fakat avrupa bize sanki farklı dinlerde varmış gibi empoze etmeye çalıştı. Bu yaşa geldim din benden hep bir şeyler aldı ama hiç bir şey vermedi. ailemin geleneklerinden kurtulmak ödümü koparıyordu çarpılacak guguklu kuş olacak, kulaklarım boynuma dolanacak, dinozor olacağım korkularını yaşattım çünkü hep korku geleneği ile büyütülmüştüm ve benim gibi olmayan hiç kimseye ne saygım ne de tahammülüm vardı. 10 yıldır deistim. ne çarpıldım, ne dinozor oldum ne de kulaklarım boynuma dolandı. Aksine daha huzurlu, çevresine daha faydalı, insanları din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan sevmeye başladım. İnsanın dini vicdanıdır. Din tüccarlarına inanıp geçici olan ömrünüzü kendinize de çevrenizede zindan etmeyin. Dinler terbiye etmez tam tersi oruç gibi acıktırır ve gördüğün şeye saldırırcasına sahip olmanı sağlar. çünkü beden bir şeyden alıkonuşdukça ihtiyaç şiddeti daha da artar ve tehlike yaratır. bu babta zararlı inaanların çoğu dindarlardan çıkar. içki içipte 30 çocuğa tecavüz edeni duymadım. ama dindarlık çatısı altında bunu yapanları çok duydum. Ballandırarak anlatan arkadaşımada şu cevabı vereyim, burada hızlı yazdım cümlelerim devrik ve anlaşılmaz olabilir ama inan sen de inandığından emin değilsin. Ve o kadar eminim ki bu konudan şüphem bile yok, kazancını dinden sağlıyorsun. aksini delilerinle ispatla sabaha şehadet getiricem. sende dine birini kazandırdın diye cennete gitmiş olursun. Barış, huzur ve sıhhat dolu nice ömürlere…

  Beğen

  1. Sayın Muhterem!

   Yazınızı Sizin Yazma Hızınızla Okuduk. Ara Ara Tebessüm Ettik. Ara Ara Kaşlarımızı Çattık. Lakin Yazınızın İçerisinde Ki, Samimiyetinizi De Görmedik Değil. Aslında En Değerli Şeyi Söylemeseydiniz Belki Şimdi Ki, Dilimiz Daha Ağır Olurdu.

   ‘İnsanın Dini: Vicdanıdır!’

   Hey Mubarek Ne Güzel Söyledin. Eğer Bunu Kendi Hallerinle İdrak Etti İseniz Ne Mutlu Size. Siz Müslüman Olmayın Efendim. Siz Başka Yöne Dönmeyin. Estagfrullah Size Bir Şey Biz Veremeyiz. Siz Zaten Almışsınız Alacağınızı.

   Biz De, Diyoruz Ki, İnsanın Gönlü Kur’an dır. Kainatı Kuranın Dilidir. Kurmaktan Gelir. İnşa Etmekten.

   Sadece Tek Bir Konu Var. Acizene Hatırlatmak İsteriz. Aslında Yaranızın Teşhisini Bulduk Da, Edep Gereği Sakin Söylemek İsteriz.

   Tüm Samimiyetimizle Söyleyebiliriz Ki, Tüm Ateişler, Deistler.. Her Ne Hal Var İse:

   SÖZÜM ONA DİNDAR GEÇİNEN, SÖZÜM ONA HACI HOCA İMAM OLAN, SÖZÜM ONA ŞEYH OLAN Gavatlar Yüzündendir.

   Siz ve Sizin Gibi DEğerli Nice Zat Ailesi, Çevresi, Hacısı, Hocası Yüzünden Sıkıntılar Çekti ve Var Olan Mutlak Halden Uzaklaştı. Ancak Gönül Bu İşte. Vicdan Dediğimiz Nedir. Açıklayın Bana. Birileri Vicdan Demiş İşin İçinden Sıyrılmış. Vicdan Hassas İnsanların Halidir. Gönül İle Aklın Bir Olmasıdır. Vicdan Gönlün Sesi, Kur’anın Dilidir. Siz Bunu Bir De, Kendi Halinizle Keşfetmişsiniz. Ne ala Ne Ala..

   Keşke Herkes Sizin Gibi Deist Olsa.

   Sorun Şu. Siz Sözüm Ona Kötü Örnekleri BAZ ALARAK Var Olan Mutlak Şeyi Eleştiriyor ve İnkar Ediyorsunuz. Aslında İnkarınız Allah Veyahut Din Değil.

   Sizin İnkar Ettiğiniz ASLINDA AİLENİZİN ÇEVRENİZİN SÖZÜM ONA DİNDARLIĞI. Çünkü İnsan Gönlü Kıbledir. Pusuladır. Herkes Yanlışa Gitse Bile Hassas İnsanlar bunun Vasıtasyıla Doğruyu Bulur. Siz Bak Bulmuşsunuz. Sizin Daha Olmanıza Gerek Yok. Olmuşsunuz.Tek Acizane Tavsiyemiz, Elin Sözü, Yaptığı İle Önemli Kavramları bir Köşeye Atmayın. Yazık Olur.

   O İnsanların İnancı Ne İse Biz De, Sizler Gibi Deistsiz. Hatta Bir Mubareğin Sözüdür Bu. Sizin Gibi Ağır Sözler Etmiş Zamanında ve Başı Gitmiş.

   Eğer Sizin İnandıklarınız, bu Saçmalıklar Allah İse, O Benim Ayaklarımın Altındadır Demiş.

   Aynen Katılıyorum. Çünkü Çoğu İnsanda Din Aslında Bir PUT!

   O Mubarek Gibi Siz De, Ben De, O Putları Ezip Geçtik Çok Şükür.

   Selam Selam Vesselam. Güzel Gönlünüze..

   Beğen

 21. Evlatlığın evlattan farklı olduğunu kanıtlamak için, evlatlığının boşamış olduğu hanımıyla evlenen bir peygamberin bir bildiği olmalı diye düşünmek çok zor. Bir kitap düşünün ki mucize olarak geçiyor, lakin peygamberin yaşadığı dönemde değil de ondan sonra kitap haline getiriliyor. Peygamber bu kadar önemli bir konuyu nasıl oldu da düşünememiş ? Ayrıca bir kitap düşünün ki peygamberin hanımlarıyla olan münasebeti gibi gereksiz detayları bile yazmış. Kitap orijinal değildir iddiasını, bir ayeti delil göstererek çürütemezsiniz. Peygamberin bunca hanımla evlenmiş olmasını himaye altına almak olarak görmek ise bambaşka bir durum. Zira insanların en üstünü olduğu düşünülen bir kişiden daha farklı çözümler beklenirdi. 1975 yılında Kabe imamı bin baaz ın dünya yuvarlaktır demenin küfür olduğunu söylediğini unutmayınız. Efendim bu kişinin kendi görüşü diyemezsiniz. Zira bu kişi fetva veriyor ve dünya yuvarlaktır demek küfürdür diyor. İnsanlık 1960 larda aya çıkmış, 1975 yılındaki imamın söylediğine bakar mısınız ve kim baş müftü. Bir din düşünün ki , Peygamberin damadı ile hanımı cemel savaşında savaşsın. 4 halifeden 3 ü katledilsin.. Bunları söylemek çok acı ama dünyada huzurlu bir tane islam ülkesi var mı ? Tüm dinler dünyaya sadece kötülük getirmiştir.

  Kürşat Bey , yazılarınızı okudum ve hitabet şekliniz çoğul. Belli ki Kuran’ın etkileyici bir hitap şekli olduğunu düşünüp kendinize tatbik etmişsiniz. Kendinizden bahsederken çoğul ifadeler kullanmanız bir kibirdir, tevazu değil. Ayrıca bir insanın ateist olması ya da deist olmasını görevini kötüye kullanan din alimlerine bağlamışsınız. Halbuki kuran ı eleştirel bir yaklaşımla okuyan çoğu insan mantıksızlıklar silsilesini fark eder. İslam köleliği yasaklamamıştır, bu nettir. Cariyelik islamda meşrudur nettir.

  Allah, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir şeklindeki ayetten de anlaşılacağı üzere, birisi yoldan sapıyorsa Allah böyle istemiş demektir. Böyle bir ifade olamaz gayet net. Burada özgür iradeden, sınavdan filan bahsedemezsiniz.

  Beğen

  1. Selamlar,

   Açıkcası Bir çok konuyu bir araya getirerek çorba etmişsiniz. Neyi nerede ne sorduğunuz veyahut ne anlatmak istediğiniz bile belirsizlik taşıyor. Lakin anlayabildiğimiz kadarı ve bildiğimiz kadarı ile bazı yanlışları doğru edelim öncelikle.

   ”Bir kitap düşünün ki mucize olarak geçiyor, lakin peygamberin yaşadığı dönemde değil de ondan sonra kitap haline getiriliyor. Peygamber bu kadar önemli bir konuyu nasıl oldu da düşünememiş ?”

   demişsiniz. Lakin böyle bir şey olmadığını size üzülerek söylemek isterim. Siz İslamı kimden öğrendiniz bilemiyoruz lakin uluorta İslam öğrenilmez. Hele ki, google a sorup islam nedir derseniz belki yalan yanlış bilgilerle aklınız bulanabilir. Kim diyor ki, size Kur’an kitaplaşmamıştır. ????

   İşte biz sürekli olarak anlatmaya çalışıyoruz ki, insanlar gerçekleri mutlak olarak öğrenebilse zaten herkes MUTLAK DOĞRUYA İNANACAK! Lakin o kadar çok kafa bulandırıcı bilgi etrafta geziyor ki, at izi it izine karışmış durumda. Sizi bu konuda suçlamak yersiz çünkü biliyoruz ki, nice Adem bu haldedir.

   Ashab-ı Suffa denilen bir birim mevcuttu. Efendimizi kendi elleri ile bu ekibi seçti ve kurdu. Ayetler belirli olduğu anda hemen bu kişilere yazdırdı ve okuttu. Anlaşılmayan kısımları ise hemen oracıkda anlattı. O yüzden sivri zekanı hemen farkediyor ki, Koca Peygamber bu konuyu nasıl atlamış diyorsunuz. Tabiki sizin gibileri önceden bildiği için bu konuyu ATLAMAMIŞ! Kitap haline tüm eser gelmiştir. Sadece Hz. Osman döneminde çoğaltılmıştır. Yoksa eserin orjinali vardır efendim Merak etmeyiniz.

   Sonrasında Cariyeliğe gelmişsiniz. Cariyelik ile kölelik arasında yakından olmayacak kadar farklar vardır. Lütfen kavramları tam kaynağından ve farklı yerlerden öğrenin. İslam gibi değerli bir ahlak yaşamı sıradan ellerle harap edilir. Biliyorum diye geçindiğiniz çoğu bilgi aslında yanlıştır. Size yalancısınız demiyorum. Çünkü sizde birilerinden okudunuz da bize satıyorsunuz.

   Dönemin şartları imkanları ve halleri üzerinde durmak lazım lakin siz ve sizin gibi sivri zekalı ademler sürekli olarak geçmişi bugünkü akıl ile terazi etmeye çalışıyorsunuz. O yüzden de tutmuyor maya. Her dönemin şartları başkadır. Moda bile değişir. Küçüklüğünüze ait fotoğraflara bakın ne kadar kro giyiniyormuşuz dersiniz gibi gibi..

   Yazılarımızda eğer bir kibir gördü iseniz o muhakkak ki, gören gözlere aittir. Yoksa kibir bizim mahallemize uğramayalı çok oldu efendim.

   Dediğimiz gibi aslında her söyleminize yanıtımız vardır elbet lakin çorba olan aklınızı demlemek lazım yoksa ne söylesek kafi gelmeyecek size..

   Selam selam vesselam.

   Beğen

 22. Herkesin aklı kendine yetiyor elbette.
  Cevap olarak yazdığınız şeylerin hiç bir değeri yok.
  Nahl suresinde köle ile özgür insanın aynı olamayacağını izah ediliyor. Bu bile yeterli…
  Kadınların savaş ganimeti olarak alınması sizce normal ise sorun yok.. Ne zaman ki bilim ilerlemiş ve dünya gelişmiş , islam bilginleri bilime ters düşmemek için sürekli çark etmeye başlamıştır.
  Kur an ne zaman kitap haline getirilmistiri biz biliyoruz. Bir kere islam dinine mensup kişilerin kendilerine ait ortak değerler farklilik gosterirken ki örneğin irandaki şii lik, nasil olurda kendi soylediginizin doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Bugun dunyada 1.5 milyar hristiyan da kendi dinlerinin doğru olduguna emin. Bazıları hala sinek kanadıyla deve sidigiyle ve kutub u sittede ki saçma sapan hadislerle ugrassin veyahut bir kısmı da kölelik ile cariyeligin farkını aciklamaya çalışsın muhim değil..
  Bir de demissiniz ki birilerinden okumusumda size satiyormusum. Aklım corbaymis, sivri zekalı ademmisiz.. Bunları hoş uslubla bana giydirmissiniz kendinizce, hani kibir dedim ya işte kibirin burda. Benim ilk yazimda size karşı böyle söylemler bulamazsiniz. Kuranin orijinali nerede ve kac yillik bunlar belli zaten boşuna ugrasmayin.. Sizin inandiginiz size benim inandigim bana.
  Hoscakalin

  Beğen

  1. Sayın Cem Serdar Akalın

   Sizin inandığınız size bizim ki,bize ise ne diye günlerdir çırpınıyor da yazılar yazıyorsunuz. Derme çatma bilgilerle İSLAM anlaşılmaz biz bunu bilir bunu söyleriz. Lakin elbet sizde suç yok ancak oradan buradan öğrendiklerinizle ithamlardan bulunmak size bir şey kazandırmaz.

   Cariye diyorsunuz, Köle diyorsunuz.. o kadar bambaşka konular ki. Asırlar öncesinde yaşanan olayları sanki dün olmuş gibi sığ aklınızla eleştiriyorsunuz. Haddiniz değil ama ne yapalım işte ağzı olan konuşuyor.

   O döneme ait örf adetler vardı. İki devlet arasında yapılan savaşta eşler ve çocuklar ortada kalıyordu. Bu sebeple sadece ve sadece SAHİPLENME adına yapılan şeyleri kalkıp şu an ki sapkın aklınızla cinsi hallere dökmek veyahut altında cinsellik aramak, köleliğe vurmak yersiz kaçıyor. Bambaşka alemler onlar. Sığ akılların anlayacağı iş değildir KURAN!

   Önyargılardan sıyrılmak lazım gelir. Siz Kuranı biliyorum sanıyorsunuz lakin sadece anlaşılabildiği kadar yapılan açıklamaları aslında okuyorsunuz. Bizlere göre de size katıldığımız nice şey var elbet. Sapkın nice akıl bin türlü fesatlıklar karıştırmıştır. Doğrudur. Bu konuda haklısınız. Lakin sapkın akılların kattıkları ile İSLAMI bir tutmak da sığ aklın işidir.

   Nahl süresini ne kadar biliyor ne kadarını anlıyorsunuz ki, size ifade edelim.

   GANİMET Olarak alınması size demek ki ne ağır bir tercüme geliyor ki İSLAM dan uzaklaşmışsınız. Efendim her şey bakış açısıdır. Sizin gibi bizlerde baksak elbette bize de yaban gelirdi. Lakin o dönemde kadınların zaten bir değeri yok. Çoğu ülkede kadınların adı dahi yok. Sayı ile anılıyorlar. Hal böyle iken evli olup da sonrasında dul kalan insanlara kötü gözle bakılırdı. Bakılmasa bile, geçinemediği için kötü yollara sapması mümkündü.

   İSLAM şiddet dini değil aksine insanları huzura refaha kavuşturmak için mücadele verir. İnsanlar arasında savaş doğaldır. Olur. Lakin ortada çocuk ve eşler kalır. İSLAM bunları da düşünmüş diğer milletlerin insanları gibi kadınlara TECAVÜZ ETMEZ, çocukları ÖLDÜRMEZ. Biraz tarih okuyalım da öğrenelim. Gerçek müslüman ise SAHİP çıkar. SAHİP ÇIKMAYI, ortada bırakmamayı sizin gibiler de aklı piş ve kirli olduğu için KÖTÜ ALGILAR. Çünkü pisliklere alışmışsınızdır ve herkesi kendiniz gibi görmek istersiniz.

   Ne desek boş gelecek biliyoruz. Lakin siz değerli vaktiniz daha fazla bizim gibilerle harcamayın. Kendi çöplüğünüzde ötmeye devam edin efendim. Elbet bir gün, her şey ortaya çıkar..

   Vesselam.

   Beğen

   1. İşte insanları bu yüzden dinden imandan soğutuyorsunuz.Hep ayrıcalıklı olmayı istersiniz,sizin gibi düşünmeyenleri dislarsiniz.Hani nerde hoşgörü yalan dolan.

    Beğen

 23. Kürşat Bey

  Yazınızdan alıntı ;

  ”Biraz tarih okuyalım da öğrenelim. Gerçek müslüman ise SAHİP çıkar. SAHİP ÇIKMAYI, ortada bırakmamayı sizin gibiler de aklı piş ve kirli olduğu için KÖTÜ ALGILAR. Çünkü pisliklere alışmışsınızdır ve herkesi kendiniz gibi görmek istersiniz.”

  El Cevap ;

  Benim pisliklere alıştığımı nereden çıkarıyorsunuz , Siz benimle tanışıyor musunuz ? Pisliklere alışık biri değilim ama Sizin sayenizde epey bir tecrübe kazandım diyebilirim.
  Hakaret etmeyi nam sayan bir yazarın hezeyanlarını görüyorum Sizde. Sanıyorsunuz ki , hakaret ettikçe haklı oluyorsunuz. Sorununuz doğruyu sadece kendinizin bildiğine inanmanız. Herkesi ahmak ve cahil , kendini ise akıllı ve bilge sayıyorsun.

  Yazınızdan Alıntı ;

  ”O döneme ait örf adetler vardı. İki devlet arasında yapılan savaşta eşler ve çocuklar ortada kalıyordu. Bu sebeple sadece ve sadece SAHİPLENME adına yapılan şeyleri kalkıp şu an ki sapkın aklınızla cinsi hallere dökmek veyahut altında cinsellik aramak, köleliğe vurmak yersiz kaçıyor. Bambaşka alemler onlar. Sığ akılların anlayacağı iş değildir KURAN! ”

  El Cevap

  Bu toplumun belkide % 50 si Kur an ı okumadı. Neden biliyor musunuz ? Sizin gibi birileri onlara Kur an ı anlayamazsınız dediler. Din tüccarlarının yöntemi budur. Sen anlayamazsın, kıt akıllısın vs. sorgulayan insanı susturdular, yaftaladılar hatta afişe ettiler ki düzenleri bozulmasın. Hatta kendi denetimleri altındaki dini hurafelere hayır diyen gerçek inananları da , tıpkı Afganistan’da Farhunde’ye yaptıkları gibi linç ettiler.
  Sözün özü şudur ki , Sizde bir din TÜCCARISINIZ. Kendinizden olmayanı pis, ahlaksız ve kirli gören bir zihniyete sahipsiniz. Ama belki bu hareketlerinle kitapların daha çok satar değil mi ? Daha çok para kazanırsınız belkide. Ya da popüler biri olursun, şimdi kazanamazsan ilerde kazanırsın , nasip kısmet diyelim.

  Yazınızdan Alıntı
  ” Ne desek boş gelecek biliyoruz. Lakin siz değerli vaktiniz daha fazla bizim gibilerle harcamayın. Kendi çöplüğünüzde ötmeye devam edin efendim. Elbet bir gün, her şey ortaya çıkar..”

  El Cevap

  Evet ne deseniz boş, çünkü boş konuşuyorsunuz. Sizin de belirttiğiniz gibi ağzı olan konuşuyor. Elbet bir gün, Sizin gibi dini istismar ederek taraftar toplamaya çalışan insanların sonu gelecek bunun farkındayım.

  Beğen

 24. Kürşat Burak Çağıl
  Düşünür – Fikir Adamı – Şair – Araştırmacı Yazar

  Siteyi inceledim. Kimseye tavsiye etmem. Blog sahibinin ise kendine taktığı etiketlerle alakası olamayacağı aşikar. Allah yardım etsin.

  Beğen

 25. Benimde bir sorum olacak ben müslümandım,fakat Kuran’ın Türkçe mealini okumaya başladıktan sonra,dini sorgulamaya başladım. Bu Evren’i bir yaratıcı sırf şeytanla insanın kini yüzünden mi yarattı diye düşünüyorum. Kuran’da peygamberin cariyelerle olan ilişkisi ve cinsel hayatı yazıyor. Evlatlığı zeydin karısı Zeynep’le olan evliliği vs vs kuranı okurken eski dönemde olan hikayeler bütünü gibi geliyor bana ve artık kurana ve hiçbir prygambere inancım kalmadı. Tanrı sonsuz bir cehennemde insanın derisini yakıp zakkum ağacı yedirtecek kadar zalim olabilir mi hiç mantıklı değil.

  Beğen

  1. Selamlar,

   Öncelikle hangi eseri okuduğunuzu bilemiyoruz. Lakin sadece bir eseri okuyup dinden çıktı iseniz açıkcası bu bize pek samimi gelmiyor. Sizin zaten çıkasınız varmış. O yüzden eseri bahane etmeyiniz. Eser diyorum çünkü Kur-an’ı Kerim de cinsel hayat anlatılmaz. Siz neyi nasıl okudunuz bilemiyoruz. Lakin koca bir İslam dinini bu kadar önyargılı bir şekilde yorumlamanız ilginç geldi. Nice insan aptal bir siz akıllısınız gibi geldi.

   Ayrıca Kuran-ı Kerimi okumuş olsaydınız TANRI DEMEZDİNİZ. İslam’da TANRI denmez. ALLAH (c.c.)denir. Veyahut geriye kalan O’nu tasvir eden 99 ismi. Kaldı ki, gene Kur-an’ı Kerimde Kainatı yaratma sebebi Şeytanla İnsan arasında ki hallerden DEĞİLDİR! Açıkcası nasıl bir sapkın eser okudunuz bizlerde şaşırıyoruz. Sanırım biz de aynı eserleri okusak ve tek hücreli yaşasak belki sizin gibi düşünebiliriz.

   Siz neye nasıl inanmak istiyorsanız inanın. Lakin sözlerinizden pek samimi olmadığınız, laf olsun diye bir inanç sisteminiz olduğu hissedilir halde. Ayrıca Koca Bir İslam dinini öğrenmek istiyorsanız biraz daha ciddi ve istekli araştırmalar yapmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde şu an ki hallerinizden kurtulmak zor olsa gerek.

   Olmayan şeyleri varolan bir sistemin üzerine oturtmak ve ben bu sisteme karşıyım demek cehaletten gelir. Tek zamanda bundan kurtulmanızı gönülden arzu ederiz.

   Siz nasıl aklınız ve gönlünüzde ALLAH’a bu basitliği yakıştırmadı iseniz ne güzel etmişsiniz. Güzel tarafından bakmak istersek de, zaten gönlünüz ve aklınız olmayan şeyleri zaten kabul etmemiş. Lakin tembelliğiniz de size oyun etmiş. Yazmış olduğunu ve sözüm ona İslamla bir araya gelen cümlelerin açıkcası İslam ile ALAKASI YOK! Bu konuda yerden göğe haklısınız.

   Selam selam vesselam.

   Beğen

 26. sayın yazar size bazı sorularım olacak
  birinci soru ALLAH IN HER ŞEYE GÜCÜ YETER Mİ !CEVABINIZ EVET İSE ALLAH KENDİSİNİ YOK EDİP VAR EDER Mİ ?(BU SORUNUN CEVABI BASİTTİR )
  ikinci soru:surenin birinde onlar bizim baskınımızı hisseder hissetmez bineklerine binip kaçmaya yeltendiler durun dedik dönün yurdunuza çünkü hesaba çekileceksiniz ! bu ayette bir yaratılmış baskını nasıl hisseder
  üçüncü soru:tüm kutsal kitaplara göre insan hangi temel özellikte yaratıldı bakara suresi 29 ayetle 36 ayet arasında belirtiliyor
  dördüncü soru:sırat nedir cihad nedir
  beşinci soru yer ve gök durdukca onlar cehennemde kalacaklar diye cevrilmiş olan ayet var sizce hangi akıla göre böyle tercüme edilmiş olabilir
  soru altı:bakara suresi 30 ayette Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin gizlediklerinizi bilirim” demişti.
  soru şu Allah da, “Ben sizin gizlediklerinizi bilirim” demişti.acaba melekler ne gizlemişti

  bir soru daha vardı ama bu kadarı cevablarmısınız tabi musaidseniz

  Beğen

  1. Selamlar Mustafa Bey,

   Öncelikle soruların muhatabı alimler, hocalardır. Öncelikle bu tip soruları yerine sormanız daha verimli olacaktır. Bizler hacı,hoca değiliz. Ancak fikri olarak elbette sorularına yanıt veremeye çalışabiliriz. Lakin cümlelerinizde bir şey basit olarak ortaya çıkıyor ki, soruları hem soruyor hem de yanııtlıyorsunuz. Yani bildiğiniz şeyleri sorma amacınız nedir?

   1. Elbette nice detayı yaratan Allah (c.c.) her şeye KADİRDİR! Arzu eder ise kendisini VAR eder arzu ederse YOK Eder. Lakin bunlar klişe Ateişt sorularıdır. Ancak gözzden kaçan sinsi bir hal vardır. Eğer Allah (c.c.) Var ediyorsa elbette YOk ettikten sonra GENE VAR EDER! Yani sanıldığı üzere veyahut sinsice sorulan bu soruda.. kendisini yok etsin de görelim o halde gibi işgüzarlık vardır.

   2.Sizler nice halden hale girerken yaptıklarınızın sonuçlarını hissetmiyor musunuz? Bir inanca sahip olmasanız bile fitrat gereği her elyemde sonra ve önce hisler vardır. Kendi iç aleminizi kontrol edinizve size o yol elbet gösterecektir.

   3.İnsanın yaratılış sırları tam olarak verilmmeiştr. Sırdır. Zaman içerisinde gelen Mubareker vasıtası ile dönemin zekasına göre izahat edilmeye çalışılmıtır Lakin kısaca şunu belirtebiliriz ki, İnsan hem ç güdüleri hem de öz içgüdüleri ile yaşar. Bir fıtrata sahiptir. Bu fıtratı gereği de, hiç bir eğiim almadığı halde yaptıkları, hisettikleridir. Bir bebeği düşünün. Doğar doğmaz annesinin memesini arar bulur emer.. Oysa kim öğretmiştir ona bunu…????

   4.Cihad 5 cepheden izahat edilir. Uzun bir konudur. Bir çok çeşit cihat vardır. Sorma amacınızı anlamadık? Lakin kısaca inandığınız uğurda yapılan bir mücadeledir.

   5.Yer ve gök durdukça demek ile Dünya hayatı devam ettiği sürece onlar sıkıntılarında bunalımlarında devam edeceklerdir manasındadır.

   6.Öyle bir şey yok. Ben sizin gizlendiklerinizi bilirm diye bir şey yok. Melekler insanın sırrını sorunca Allah (c.c) Siz Bilmezsiniz manasında demiştir. Sırlaara sahiptir Ademoğlu..

   Lakin dediğimiz gibi hem sormuş hemde kendinizce yanıtlarını bildirmişsiniz…

   Vesselam.

   Beğen

   1. 1 sorun cevabı basit demiştim bunun alim veya molla veya hoca olmakla alakası yok akıl işidir akıl
    cevab vereyim bak bakalım nasıl yapıyor önce kendisini yok ettiğine dair bir eylem yaratır ve sonrada var ettiğine dair bir eylem yaratır ve son olarakta bu iki eyleme inanmak için eylem yaratır bu şekilde herkesi isterse inandırır
    2.ci sorunun cevabı italyada yaşamış bir kavmin helakıdır yanardağ lav püskürtmesi sonucu kaçmaya çalışırlarken tekrar yanardagın patlaması sonucu önleri lav ile kesilmiştir

    3 sorunun cevabı akıl dil ve acıdır bakara 29 ayetten 36 ayet arasında anlatılan budur

    4 sorunun cevabı sırat yol demektir cihad direnmek demektir cihat savaş değildir savaş arabca kıtaldır
    5 sorunun cevabı cevir yanlıştır cennet ve cehennem durdukca onlar orada ebedi kalacaklardır tercüme yanlışlığı
    6 sorunun cevabı Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin gizlediklerinizi bilirim” demişti.

    sorunun içinde cevab meleklerin dediği şeyler ne onlar orada bozgunculuk yapacak kan dökecek birini mi yaratacaksın bu söylenen gizlenen ise hayır onlar iyi işler yapıp allah ı sevip ona bağlanacak insanlarda olacaktır

    teşekürler cevaplarınız için

    Beğen

 27. Merhaba yazılarınızı ve tüm yorumları sonuna kadar dikkatlice okudum.Benim aklımı kurcalayan sorular var,belki bu şekilde daha tatmin edici cevaplar alabilirim.
  1.Hz.muhammed in evlatlığının eşi ile evlenmesi kölelerlede evleniebilinir,bunu o cahil halka göstermek adına yapildiğını biliyoruz fakat Allah bunu sadece kölelerinde eşit olduğunu bu durumu ayetler gondererek yapamazmiydi,cariyelerin yerine bir yenisini eklemek pek mantikli gelmiyor beyin ret ediyor otomatikmen çok eşliligi.Bunu belirtmemin sebebi kuran her dönem için geçerlidir bu gunumuz muslumanlari içinde 4 eş ve en fazla 7 eşe sahip olmak fantazi boyutuna kaymıyor mu yada kaymaz mı diye sormuş olayım.
  2.Dine göre insan tarihi 7.000 yillik fakat dinazor iskeletlerinin karbon yaşı 60 milyon yillik olduğu belirtiliyor.Bir ayette dünyayi Allah yarattikdan sonra 6.gün de oluşturduğunu belirtiyor,bu durumda ortalama dine gore ilk insan 10.000 yil öncesinde oluşmuş ise bu bilimle çelişmiyor mu?
  3.Geçmişte Allah bir çok olaya mudahalede bulunmuştur.Bu duruma bir örnek vereceğim.Günümüze yakın bir örnek ,hitler yahudileri sabuna çevirdikçe,insanları köle gibi kullanip savaş makinalarının üretiminde ölümüne çaliştirdikça,avrupayi(bir kıtayi) bir boydan bir boya kan gölüne çeviren adolf hitlere neden mudahale etmedi.
  4.Islam inancına göre hepimiz birer sınavdayız farkli farkli sinavlarımız var bu durumda nasıl oluyorda dogarken ölen bir bebek daha yaşama şansı sınav şansı verilmeden cennete giderken digerleri bu sınav içinde kalıyor.Bu bi öğrencinin hiç cevap yazmadan torpille sınavdan geçmesine benziyor.
  Ve son sorum.
  5.Neden butun 4 dinde aynı coğrafyadan çıktı.Bende ister istemez acaba insanlar toplum duzenini sağlamak için birbirinden görerek birer anayasa gibi yazarak kendi toplumlarına uyarlayıp çoğaltmış olabilirler mi diye düşündürüyor eğer böyle değil ise peygamberlerden önce yaşayan insanların olaylardan haberi yok ve buda çelişki yaratmaz mı?

  Beğen

  1. Merhabalar Elvin,

   Öncelikle yazımıza bunca değer ve vakit verdiğiniz için teşekkür ederim efendim. Sorularına fikri olarak yanıt vermek isteriz. Lakin belirtmekte yarar görüyoruz ki, soruların muhatabı öncelikle Alimlerdir. En doğrusunu onlar bilir. Ancak hepimizin takdirindedir ki, güzelim İslam Dini farklı gayeler ile şekilden şekile sokulmuş, akıllar bulandırılmıştır. Sorularımızın temeli bile yanlış bilgilerden türediği için yanıt vermeye kalmak bile insanı hayli zora sokabiliyor. Aslında en büyük Kur-an gönlümüzdür. Gönlümüzle tasdik olmayandan şüphe etmek elzemdir. Sizlerinde aklını kurcalayan ve gönlünüze hitab etmeyen haller olduğu aşikardır. Lakin dediğimiz gibi aslında nice soru yanlış bilgilerden türemektedir. Aklımızın yettiğince sorularına tek tek yanıt vermek isteriz. İnşallah kendi gönül salıncağınızda huzurlu olursunuz..

   1. Efendimizin eşlerinin halleri aslında tarih içerisinde suistimal edilmiş ve bu konu farklı yönlere çekilmiştir. Bugün sizlerinde takdirindedir ki, iki müslüman bir araya gelse muhalefete düşebiliyor islam adına. Demek oluyor ki, aslında doğru bir lakin etrafa saçılan abuk subuk bilgilerle doğrunun üzeri kapatılıyor. Sizler gibi de değerli zatlar bunları irdeliyor doğal hali ile. Efendimizin evlilikleri keyfi veyahut cinsi değildir. Öyle olmuş olsa, döneminin en güvenilir en güçlü en zenginlerinden olması sebebi ile kendisi de bir harem, saltanatlık kurabilirdi. Ancak bildiğimiz üzere 55 yaşına kadar tek bir eş ile yaşamıştır. Eşinin vefatı üzerine yeniden evlenmiş lakin bu gereksimden dolayıdır. Sonuç itibari ile eşleri aslında gönül verdiği öncelikle tek eşi vardır sonrasında onun vefatı ile ikinci eşidir. Tüm bunlardan sonra olan evlilikleri nikahdır. Yani bir gaye için yapılmıştır. Sizler de biliyorsunuz ki, o dönem bambaşka bir dönem idi. Cehalet en yüksek halde idi. Ve İslamı anlatacak tek bir insan vardı. Bu sebeple savaşlarla geçen onca zaman İslamüyetin adam akıllı kadınlara duyurulması anlatılması gerekiyordu. Lakin dönem huzurlu bir dönem olmadığı için tüm erkekler zaten cihad ile meşguldüler. Bu sebeple Efendimiz kadınlara İslamı anlatmak istedi. Ancak o dönemin Yahudileri söylentiler çıkarmaya başladılar. Hani çok eşlilik yoktu hani harem yoktu ..hani zina yoktu dediler.. çünkü efendimiz tek tek kadınlarla konuşuyordu. Bu da yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiği için; Efendimiz karar verdi ve İslamı en iyi anlatabileceği ve onunda en iyi anlatabileceği kadınları seçti. Bunlarla özel sohbetleri olacağı için onlarla nikah kıydı. Toplam nikahlısı 25 kişidir. Lakin sizlerde takdir edersiniz ki bunlar cinsi keyfi değil eğitim amaçlıdır. Koynuma almadı yani. Hepsi ile anlaştı ve hatta Kadı olarak belirledi nice kadını uzak diyarlara yolladı. Evlendiği nice kadın uzaklara gitti İmam olarak.. Müftü olarak.. Sadece ve sadece bilgilerin aktarılması sebebi ile yakınlaşmaların yanlış anlaşılmasının önüne geçti. Ancak O’nun bu hallerini örnek almak isteyen oldu. Yani herkes çok eşlilik düşündü. Ancak bunun da önüne geçilmesi için Erkek için en fazla dört kadın helal kılındı. Ancak bu dört kadın arda arada alınan mal gibi değil zaruri haller için geçerli idi. Yani keyfi cinsi değildir. Eğer bir eş ölürse başka bir eş alabilir. Eğer bir eş çocuk yapamıyorsa ve kadının arzusu ve rızası var ise erkek ikinci ile evlenebilir. Yoksa öyle sen git o gelsin yok benim canım sıkıldı bir tane daha alayım değil. Ancak sizler de takdir edersiniz ki, bu konu suistimale çok açıktır. Ve sömürüldü zaman içerisinde. Şimdi nice Afrika ülkesinde sözüm ona İslam kimliği ile beşerlerin nice eşleri var. Kısaca özetlemek gerekirse dört eşin halleri şartları vardır. İlk eşin arzusu ve rızası olmadan ikinci eş alınmaz. Zaten seven gömüle ikinci biri girebilir mi efendim. giriyorsa zaten aşk yok sevgi yok saygı yok. Adamın gayesi zaten cinsi ise onu her şekilde yapar. Zaten ahmaklığından bunu sözüm ona İslama bağlar. Gönül işleri şakaya gelmez. Rızası olmadan bir kadını aldatmak veyahut kuma getirmenin bedeli ağırdır. Kadınlar İslam adına çok değerlidir. Kim aksini söylüyorsa ya kasıtlıdır veyahut ahmaktır. O dönemi hatırlarsak ölümler, hastalıklar, savaşlar. vs.. Dediğimiz üzere dört eş zaruri hallerde doğar ve elzem değildir. Aynı anda keyif yapılamaz.!!!!! Gönülün kabul etmediğini sizce Efendimiz veyahut ALLAH ister mi? Kabul eder mi? Gönül kimin elindedir. ?????? Bugün Allah’ı saymayanlar bile bunlar karşı gelir .. niye çünkü akıllarına gönüllerine uymaz… İşte Gönül Kurandır.. Allah’ın hükmündedir. Şakası olmaz efendim.

   2. Şimdi size 6 gün diye biliyorsunuz lakin acaba bu altı gün beşere göre mi yoksa Allah’a göre mi? Allah katında zaman ve mekan olmadığına göre nasıl olur da siz bunu normal beşer günü olarak hesap edersiniz. İyi düşünelim efendim. Zaman İnsan yani beşer içindir. Allah katında zaman yoktur. O halde konu geçen gün nasıl bir gündür ki, öyle ihsan edilmiştir. İyi düşünelim. Bugün bilim dediğimiz nice bilginin aslında Masonların yani Yahudilerin elinde maskara olmuştur. Sırf İslamı yok saymak adına veyahut muhalefete düşürmek için nice safsata ortalığa atılmıştır. Bu sebeple bilimin bize dayattığı şeylere pek önem vermiyoruz. Belki de Allah için 1 gün 1 milyar yıldır.. kim Bilir efendim.. İyi düşünelim..

   3. İşte kafamızda ki Allah inancı biraz sakat olduğu içindir. Eksik bilgilerle Allah’a inanmaya çalışıyoruz. Sanki Allah hepimizin emir kulu, fedaisi, polisi, jandarması da nice ona buna müdahale etmedi diyoruz .. Peki o halde size karşı soru soralım efendim. Eğer her şeyi Allah yapacaksa siz ne yapacaksınız veyahut İnsan ne yapacak????!!!!! İnsan niye yaratıldı? Amacı ne idi? Gayesi ne idi? Her şeyi Allah yapacaksa İnsan gibi muazzam bir varlığı neden halk etti. İyi düşünelim. Bizlerin yapması gereken şeyleri emir eri gibi Allah’a yönlendirirsek işte şu an ki sözüm ona Müslümanların hali bitmez. Dikkat edin düşman ne ediyor. Allah Mallah tanımıyor ve İnsanlığın üzerine kabus gibi çöküyor.. Biz ise dur ben elimi kirletmeyeyim nasılsa Allah var O yapar diyoruz dimi.. Riyakarcaaaaa.. Ayrıca acaba Hitler bağımsız Allah’tan habersiz mi hareket etti???? İyi düşünelimmmm. Bir dalın ucunda ki yaprak bile Bensiz hareket etmez diye büyük Allah… İyi düşünelim…

   4.Ne gariptir ki, çoğumuz hakim, savcı, avukat olmuşuz. Nice detayları yaratan Allah’ın nizamına kendi aklımızca yorum yapıyoruz. Hem bu hayat sınav diyorsunuz hem de bebekken nefesi biten insanın halini sorguluyorsunuz? Her şey sınav ise acaba o bebeğin neden nefesinin bittiğini düşünmek size değil başına gelenin halidir ve o düşünmelidir siz değil.. Elin derdini niye dert ettiniz? Siz önce nerede olduğunuzun ve nereye gittiğinizin ve nereye gitmekte olduğunun derdine düşün. Nice derdimiz varken elin derdi ile meşgul olmak yersizdir. Hayat nefese bağlıdır. O bebeğin nefesi yaratılmadan önce zaten verilmiştir. Yani bu sebeple zaten cennetlik olan bir bebeğin halinden kime ne? Onun bu hali nicelerine derstir. Ailesine çevresine.. Siz mücadele etmekten mi kaçınıyorsunuz yoksa hemen kolay yoldan köşeyi dönmek mi gayeniz??? Sorunu öncelikle sakat bir zihniyetin sorusudur. Aman diyeyim.. Allah işine karışılmaz. Hele ki ecel işleri.. Herkes öncelikle kendisinden sorumludur.. Eğer öyle bu hak mı o hak mı dersek işin içinden çıkamayız. Biri 100 sene yaşarken biri 40 sene yaşıyor.. O zaman bu da hak mı? Biri zenginken bedeni teslim ediyor biri fakirken.. bu hak mı? Biri uyurken can veriyor biri sevişirken.. bu hak mı???!!! bu tip sorunların sonu gelir mi????

   5. Sorunuz gene yanlış bilgilerden türediği için sakat kalıyor.. 4 din yoktur. Tek din vardır o da İSLAMDIR!. Hz. Adem (as) dan son Efendimize kadar olan tüm peygamberler İslamı tebliğ etmiştir. Sadece son kemale ermesi İslamın Efendimiz dönemindedir. Aynı bir çocuğun doğumu emeklemesi yürümesi koşması gibi.. Dönemleridir bu. Yoksa Allah yetersiz miydi yani önce bi din getirdi baktı olmadı diğerini getirdi.. oyun oynar gibi.. Allah’ın aklı kesmiyor yani öyle mi.. hangi din uygun bilmiyor kendi yarattıklarına.. Efendim iyi düşünelim.. İnsanların aklının ermesi, kemale ermesi zaman aldığı için.. her dönemin o dönemin insan zekası algısına göre şekil almıştır sadece İSLAM!! Bu sebeple Bilim denilen şeyin kasıtlı bir grup insanın elinde olduğu için şu an ki nice bilgilerimiz yanlıştır.. Ayrıca yazımızı ve yorumları tam okuduğunuzu söylediğiniz halde bu soruyu sormanız ayrı garip geldi. Yazımızın başlığı zaten TEK DİN vardır diyoruz.. siz bize 4 din varsa diye başlıyorsunuz.. Kendimize gelelim lütfen..

   İnşallah yanıtlarımız kafi gelmiştir. Aklına çengel olanları tekrar sorabilirsiniz. En doğrusunu tabiki gerçek Alimler bilir. Bizler sadece bilgilerimiz yettiği kadarı ile FİKRİ olarak izahat vermeye çalıştık acizane.

   Değerli vaktinizi verdiğiniz için teşekkür ederim tekrardan.. Saygılar sevgiler vesselam..

   Beğen

   1. 1.Tam anlayamadım Allah bilmiyormuydu bunun kötü bir uca açılacağını,neticede yaratmış olduğu canlılar biyolojik canlılar.Bunun ileride toplu bir fantazi ye dönüşüceği çok bariz açık,bunu beşeri akılla bile bulmak çok kolay aklın yolu bir.
    2.Allah neticede kuranı insanlar için yolladı neden 6.gunu göreceli olarak kendine göre yorumlasın ki bu çok mantıksızca geliyor.Neticede gece ve gunduzu yapan o neden mubala yada mecazi yol izlesin amacı kulların aklını mı karıştırmak yoksa bu durumu bulmacaya mı dönüştürmek bu durumu?
    3.Buradaki sorumda kavimleri kasdetmiştim,küçük bir köy kadar yer kaplayan kavimlere mudahale ederken koskoca bir kıtayı kan gölüne çeviren hitlere mudahale olmaması çok ironik geldi.
    4.Elin derdini dert etmedim burada eşitliği eleştirmiştim aslinda,kısa yoldan cennete gitmek değil amacım ben zaten deist biriyim sadece aklimi zorlayan bu konulari değinmek istedim mantık çerçevesinde cevap alabilmek için ki alamadım.Zaten bundan önce 5 din hocasıylada konuştum tatmin edici cevap alamadım.Alamadığım için dert oldu aslında.
    5.Tek din vardır oda Islam demiştiniz kuranda yazan ve Allah tarafınsan indirilen bu semavi dinleri beşeri din olarak adlandırmışsınız.Ben ise insanlar tarafından ilk kutsal kitabin yazıldığı,daha sonrada bunu gören toplumlarin kendi kitaplarını yazdiğı düşünüyordumki sizin bu yorumunuz farkli bi yön kattı şaşırdım.Ayrıca bilime önyargılı yaklaşmanız üzdü beni,üstelik bir çok şey evren bilimle tanımlanıp açiklanmışken.

    Beğen

   2. Merhabalar.

    1. Sizin sanırım tam olarak anlayamadığınız veyahut anlamak istemediğini konu şudur. Allah (c.c) zaten her şeyi ile tam ve kusursuzdur. Lakin arzu ve muradı ile gerçekleşen bir Dünya hayatını yaratmıştır. Zıtları ile beraber. İyi kötü, soğuk sıcak. Zıt dediğimiz şey her şeyin bir karşılığı olduğudur. İyilik ile beraber kötülüğün olması gibi. Siz buna ister sınav deyin ister bir fantazi ister bir oyun ister bir Murad. Hayat budur. Biri yapar iken birinin bozması. Klasik ateist soruları soruyorsunuz! Klişe sorular bunlar. O zaman bildiği şeyi neden yarattı dersiniz.. ve bu soru cevap böyle uzar gider.. Allah (c.c) böyle murad etmiş böyle olmuş. Siz daha iyisini yapmayı akıl ederseniz inşallah daha iyisini yaparsınız.

    2. Kur-anı Kerim mecazdır. Gönül dilidir. Eğer Kuran açık seçik olsaydı o zaman Efendimize gerek kalmazdı. Demek ki, her şeyi bir şeyi ile yapan Allah (c.c) dur. Rahmaniyet vardır tam zıttı şeytaniyettir. Madde vardır tam zıttı manevidir. Şimdi Allah (c.c) dili manevidir ve herkesin anlaması beklenemez. Alimler, arifler, evliyalar ancak varabildiği hali izahat etmeye çalışır. Bu yüzden siz daha kendinizi tanımıyorken koca Allah (c.c)’ı ve onun halk ettiklerinin sırrını anlamanız zaten beklenemez. Mantık dediğiniz akıldır. Aklın uzuvlarıdır. Allah (c.c.) akıl ile belki şekle gelebilir lakin anlaşılamaz. Gönülden yaşamanız gerekir ki, anca biraz olsun yaklaşırsınız. ZAten herkes Allah (c.c.)’ı anlamış olsaydı o zaman mücadele olmazdı. Cennet cehennem olmazdı. Zıtlar olmazdı. Biri anlamayacak ki biri izahat edecek. Sizin aklınızda Cennet var ki her şeyi tam istiyorsunuz.

    3. Sanırım cümlelerimizi iyi okumuyorsunuz. Siz öğrenmek değil bildiklerinizin tasdik edilmesini istiyorsunuz. Cümlelerimizi iyi okuyun. Hitler Allahtan habersiz mi hareket etti diyoruzzzz…???? Siz ne anlıyrosunuz bundan..

    4. Siz onu bunu değil sadece gönlünüzü dinleyin. Akıl katmayın. Akıl katarsanız anlayamazsınız. Çünkü o akıl size ait değil.

    5. Size açık bir soru sorayım. Şu an biliyorum dediğiniz nice şey aslında bir yerden duyduğunuz, okuduğunuz, vs şeylerden doğar. İyi düşünün. Kendinize ait bir şey yok ki, size anlatayım. Siz işinize geleni seçmişsiniz okuduklarınızdan. Lakin burada sorunlu siz değilsiniz. Karşınızda ki, örnekler o kadar sapkın ki bir insanın adeist veyahut ateist olması hiç şaşılacak bir şey değil. Normal şartlarda zaten şu an görünen halin Allahı Allah değil ki.. Vesselam.

    Beğen

 28. Bilemiycem bana halen mantıksız geliyor. cariye konusu bunun butun donemleri kapsaması açısından.Ayrıca sizde bilgilerinizi okuyarak araştirarak buldunuz kimseye doğuştan verilmedi…Ne yazikki öyle ayetler varki akıl duruyor.Bir ayette islama inanmayanları ve karşı gelenleri öldürün der ve edebi cehennemden bahseder Allah inanmayanlar için yarattığı bir kulu neden edebedi cehennemde yaksın bu çok mantıksız. Ayrica
  Benim mantiksiz buldugum seyler….
  adem ve çocukları ve bütün peygamberler bellidir. istediğiniz kaynaktan hayat ağaçlarına bakabilirsiniz. yaklaşık 7000 yıl önce yaratılmıştır. ancak insan şimdiki haliyle bile 250.000 senedir yaşamaktadır. 12.000 sene önceye ait tarımla uğraşan insan kalıntıları hatta daha ilkel insanlara ait 1.200.000 yıllık taştan aletler bulunmuştur.

  diğer efsanelerde olduğu gibi semavi dinler de coğrafyalarının ve zamanının dışındaki olaylardan bahsetmez. buzul çağından, dinozorlardan, mamutlardan hatta o coğrafyada bulunmayan penguen, kanguru gibi hayvanlardan bahsedilmez.

  güneş, ay ve yıldızlardan bahsedilirken, gezegenler görünürde yıldıza benzediği için gezegenlerden ayrıca bahsedilmez, onlar için şeytanın atış taneleri ifadesi kullanılır.

  biz şüpheye düşenlerin gözlerine perde çektik, kulaklarını ağırlık koyduk isteseydik iman ettirdik şeklinde bir açıklama var. kendisine kolaylık dini diyen bir dinde tanrının sadece bir kişiye görünüp herkesin kayıtsız şartsız ona inanmasını beklemesi ve hatta şüpheye düşenlerin işlerini daha da zorlaştırmak için gözlerine perde çekmesinin mantığı nedir?

  bu durumun gerçek sebebi insanları şüphelenip sorgulamaktan bile korkar duruma getirmek. çünkü sorgulayan kişi böyle bir tanrının hayal ürünü olduğunu fark edecektir. her toplumda bir uyarıcı geldiği anlatılır. japonlara kim geldi? kızılderililere kim geldi? aborjinlere kim geldi? vs

  ibrahim’in tanrı istedi diye çocuğunu kesecek olması olayında tanrı istedi diye bir insanı sorgulamadan çocuğunu dahi kesmesi övünülecek bir özellik midir yoksa insanları korkutup itaatkar hale getirmek için kullanılan bir telkin yöntemi midir?

  başka bir örnek de, bilime ve insanlığa aykırı olan ayetlerin yanlış çeviri olduğu iddia edilmesidir. apaçık olması gereken ayetler neden yanlış yorumlanmaya bu kadar müsait? ayetler mükemmel ama bizim aklımız ermiyorsa neden çoğunluğu anlayamayacağı şekilde kasıtlı olarak yazılmış? neden muhteşem bir kitabı anlamaya aklı ermeyen insanlar bu kitaptan sorumlu tutuluyor?
  -ayetlerden gizli anlam çıkarmaya çalışan kesimi zaten biliyorsunuzdur.

  birbirinden izole yaşamış farklı topluluklar, bilimsel yetersizlikler nedeniyle sadece kendi bulundukları coğrafyada, yaşadıkları olayları anlatan efsaneler üretmişlerdir.

  çocukken ölen bir insanın doğrudan cennete gideceği söylenir eğer bu hayatın amacı gerçekten bir imtihansa o zaman küçük bir çocuğun ölmemesi gerekir. imtihana gelmiş birinin sınava girmeden direk cennete gitmesi sınav kağıdı kalmadığı için bazı öğrencilerin direk sınavı geçmesi kadar büyük bir adaletsizlik ve saçmalıktır

  Butun bunlar dusundurtuyor.

  Beğen

 29. KÜRŞAT BURAK.. ÖNCE OKUMA YAZMA ÖĞRENSEN İYİ OLUR ! BU KADAR İĞRENÇ BİR METNİ HAYATIMDA GÖRMEDİM. YÜZLERCE YAZIM HATASI VE İMLÂ HATASI VAR ! NE DEDİĞİN ANLAŞILMIYOR. SAÇMA SAPAN ŞEYLERLE DOLU, CÜMLE KURMAYI ÖĞREN S
  SONRA YAZI YAZ !

  Beğen

 30. araştırmacı yazar bilir kişi bir anda sustun kaldın gerçi diyanet işleri islami site olduğunu iddia edenler hocalara aynı şeyleri gösterdiğimde sesleri kesildi cevap veremiyorlar dilleri tutuldu
  gerçek böyle can yakar

  Beğen

  1. Sayın Mustafa Bey,

   Açıkcası o kadar mesaj atmşsınız lakin çoğunu kaldırmak zorunda kaldım. Oradan buradan alınan alıntı cümlelere yer vermiyoruz. Derdinizi de, anlamış değiliz. Sırf muhalefet olmak için mi yazıyorsunuz? Kime yazıyorunuz? Çoğu cümleniz alıntı ve devrik olduğu için kime ne yadığınız ve ne amaçla ne sorduğunuz belli olmuyor. Şahsiyetinize ait cümleler, sorular var ise severek yanıtlarız. Aksi halde kafa bulanıklığına sebep verecek hallerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

   SAygılar.

   Beğen

 31. Bir insan nasıl dinlerin yalan olduğu gerçeğini fark edip de hala “ki”nin “de”nin yazımını bilmez hayret ediyorum. Eminim güzel bir yazıdır ama her kelimenin baş harfinin büyük olması ve daha en başlarda ilgi eki olan “-ki”lerin ayrı yazıldığını görünce kör oldum ve maalesef yazıyı okuyamadım.

  Beğen

  1. Sayın Mustafa Sekmen,

   İnşallah siz daha iyisini yazar, yayınlarsınız. Bizim elimizden gelen bu kadardır. Kendimizi zaman içerisinde düzeltiriz inşallah. Lakin şeytanın elinde oyuncak olan aklınıza selam olsun. Manaya değil de, surete bakışınız da, bizleri hayrete düşürdü..

   Saygılar..

   Beğen

 32. kardeş çok boş konuşuyorsun kimsenin dinini seçmek elinde olan bişey değildir şöyle örnek vereyim kuzey kutubunda doğsaydın müslüman olmayacaktın ya da hindistanda doğsaydın büyük olasalıkla hindu olacaktın veya çinde ya da japonyada doğsaydın o zamanda büyük ihtimal inaçsız birisi olacaktın amerikada doğsan hristiyan israilde doğsaydın yahudi olacaktın belkide MÜSLÜMANLARDAN nefret edecektin işte kimsenin dinini seçmek kendi elinde değil küçüklükten beynimize işlenmiş ama ne kadar doğru değil bilemediğimiz hep soru işaretleri olan bir kavramdır din denilen olgu bugün siyasilere bakın hepsi yalan dolan konuşup din arkasına sığınıyor işin özü kısacası bilimsel olarak kanıtlanmış herşey gerçektir yaratıcı var olduğu kesin buna çoğunluk olarak kimse itiraz edemez ama gelecekte bir gün örnek vereyim kafa nakli yapılırsa bir kafa bir bedenden başka bedene nakil edilirse o zaman o kafayla birlikte RUH denen olgudamı o bedene nakil olacak? işte buna ne kurun nede siz din adamları cevap verebilirsiniz he bunada bir yalan uydurursunuz 🙂 kuranı bugün türklere türkçe okutsanız emin olun yarısından fazlası dinden çıkar mantıklı olan bişey yok kadınlara bile ikinci sınıf olarak bakılıyor diğer tarafta erkeklere huri vaadinde bulunan yaratıcı KADINLARA neden NURİ vaadinde bulunmamış birde cinselliği sizler zevk olarak düşünen topluluksunuz cinselliğin amacı üreme çoğalmadır diğer tarafta hem sonsuz yaşam olacak hemde bol bol kadınlarla ilişkiye girilecek 🙂 yada şarap nehirleri akıcakmı madem şarap diğer tarafta içilcek bizde bu dünyada içelim bunlar için illah cennete gitmekmki gerekecek bu dünyada kadında var içkide şarapta var:) artık masalları bırakıp insan gibi yaşamaya bakalım ama dinler iyiki varmış cennete gidicem diye namaz kılan kesim emin olunki allah cenneti vaat etmemiş olsaydı her türlü hırsızlığı pisliği yapardı yaratıcıya sırf cennete gitmek için dua edeceğinize yaşama şansı verdiği için edin birde namaz kılanların yüzde 70 i parayı çok sever hele birde bir işte ustaysa milletin parasını alıp kandırmak için her türlü yalanı konuşur bir inşaat yaptırdım kalfa benden 15 bin tl fazla aldı oda yetmemiş gibi eksik iş bıraktı gitti bu adam 5 vakit namazını kılar cumaları kaçırmazdı işte sizin gibiler için din budur 🙂

  Beğen

  1. Sevgili Hakan Demirci,

   Yakın ilginiz için teşekkür ederim. Doğru diyorsunuz lakin gözden kaçırılan bir şey var. İnsan ailesini seçemiyor dinini değil. Nice insan bir zaman sonra sizin gibi müslüman doğup başka bir şey olabilir değil mi? Bakın şekil A da görüldüğü üzere.. siz müslüman doğdunuz ama şimdi değilsiniz diye iddia ediyorsunuz.. Demek oluyor ki, teziniz çürüktür.

   Evet ailemizi doğduğumuz yer seçemiyoruz elbet lakin nerede doğarsak doğalım kimin çocuğu olursak olalım bazı gerçeklerin üstünü kapatamayız. Bakın ne güzel diyorsunuz herşeyi bırakıp insanca yaşamay vaad ediyorsunuz. Ne doğru bir söz. Ne doğru bir yaklaşım. Lakin işin üzücü tarafı sizin çevrenizde sanırım tam adam akıllı bir müslüman olmadığı içn bu kadar tepkilisiniz. Ve bu sebeple sadece gönlünüzü dinlediğiniz için de insanca yaşamayı keşfetmişsiniz. Ne güzel bir tespit. İnsanı rahat bıraksalar aslında herkes özüne dönecekte.. ortada ki kötü örnekler yüzünden sizin irdeleyen meraklı araştırmacı şahsiyetler farklı yönlere kayıyor..

   Kötü örnekler her yerde var. Bu sebeple çğu insan aslında inançsızlaşıyor.. Burada haklısınız. Enpoze edilen şeylerin aslında yalan dolan olduğu konusunda hemfikiriz. Doğrular gelmedikçe gönül tamam demezmiş misali..

   İnşallah gerçek bir müslüan ile karşılaşırsınız da, size gerçekleri anlatır.. Lakin siz dini filan bırakın.. size gerek yok.. Siz gönlünüzce yaşayın en doğrusu odur elbet.. vesselam.

   Beğen

 33. bugün tevrat ve incile deli saçması diyen müslümanlar yarın kurana da aynısını diyecek, perşembe nin gelişi, çarşamba dan belli olurmuş…
  tanrı, dinlerle insanları ayrıştıracak, birbirine düşürecek, savaştıracak, küstürecek kadar aşağılık bir güçtür din kitaplarına göre…
  kuranın tutarsızlık, geri kalmışlık ve rant kitabı olduğunu anlamak için sadece tarafsız bilim mantığı ile okursanız bunu çok net görürsünüz…
  ben 30 yıl namaz kılmış, oruç tutmuş, istisnasız zekat vermiş, umre yapmış, türkçe meali tekrar tekrar okumuş biriyim…
  etrafımdaki insanlar hala beni dindar bilir, çok ta umurumda değil…
  muhammed sadece dönemin en güçlü siyaset adamı idi.
  günlük ihtiyaçlarını, cinsel hayatını, gücünü, iktidarını, malını, mülkünü, mutluluğunu ve siyasetini kuranı kerim üzerinden başarmış biri..
  aferin muhammede ki bunu becermiş..
  bir sürü herif bu işe soyunmuş ama canıyla ödemiş..
  ortada ne cebrail var, ne şeytan, ne melek, ne de allah var…
  abi
  canı istediğini yazmış,
  canı istediğini silmiş,
  canı istediği kadınla evlenmiş,
  canı istediği kadar ganimet almış..

  keza atatürkte muhammede özenerek ideolojik bilim dini kemalizmi kurmuş ama istediği verimi bi türlü alamamıştır..

  maçası yiyen varsa bu heriflere inat kendine bi din kursun ve saltanat sürsün..
  yiyorsa…
  gerçi boşu boşuna da teşebbüs etmeyin, rockerfeller rochchild masonluğu şu an en revaçta vakit kaybınız olur sadece..
  şunu unutmayın asla,
  çağlar boyu ortaya çıkan tüm liderler ayrıcalıklı sınıf olmak için uğraşır..
  dinler, ideolojiler, felsefeler sadece bi araç..
  uyanın be millet uyanın..

  Beğen

  1. Öncelikle Merhabalar Efendim. Efendim diyorum çünkü Bu adar cesur bir yazıyı kaleme almış lakin gerçek kimlik kullanılmamış. Bu kadar yürekli iseniz ve sözlerinizin arkasında iseniz buyurun adınızı soyadınızı belirtin. Sahte isimlerle yazılan yorumları pek önemsemiyorum. Kendince bir şeyler söylemeye çalışan tiplere karşı saygım da, yoktur.

   Yazınıza nasıl yanıt vereyim, şaşırdım. Kendi içerisinde o kadar tutarsız, o kadar çelişkiler var ki.. yanıt vermek bile saçma geldi .. ahmak aklınız gibi..

   Bir kasıt sezinliyorum sadece. Çünkü yaşadıklarınızın yarısını yapan bile bu kadar hareket etmez. Saygı duyar. Ancak sizin yazmış olduğunuz nice şeye bakıyorum da, bu kadar hakaret ya kasıtlı, yalan dolan bir hayat ya da, yazık olmuş onca geçen gününüze.

   1.İncil diye kutsal bir kitap yoktur. Bir kaç kişinin bir araya gelip ortaya koyduğu eserdir.

   2.Dinler diye bir şey yoktur. Eğer Kur’an okudu iseniz ki, sanmıyorum DİNLER diye bir şey yoktur. TEK DİN Vardır, O Da, İSLAMDIR. Lakin nerenizle nasıl okudunuz bilemem.

   3.Sözüm ona 30 yıl namaz kılmış, zekat vermiş mişşş.. Mubarek, baş eğip kuyruk dikme ile olsaydı bu işler .. herkes alim olurdu anlardı. Siz boşuna kuyruk dikmiş lakin içinizde ki, hayvan bir türlü ıslah olmamış.

   4.Tanrı diye bir şey yoktur. ALLAH (c.c.) vardır. 30 yıl namaz kılan bile TANRI diyor .. vay arkadaş..

   5.Daha Kainatın kuralını, yaşamın manasını anlayamamış kavrayamamış olabilirsiniz. Hayatı ilahi zıtların cemidir. Yani her şey zıttı ile vardır. Bu sebeple doğal halinde bir çekişme olur. Olmalıdır da, hiç bir şey hiç bir şeye benzemediği gibi, bu zıtlar sayesinde HAREKET Doğar. Yoksa sıradan, monoton bir hayat yaşanır, bu da nicesini sıkar. Yani Zıtlar sayesinde aksiyon oluşur bununla da, iyi kötü yararlı, yararsız ortaya çıkar. Din eğitimini, hayat eğitimini kimden aldı iseniz, Allah(c.c)’ı değil de, onları sorgulamanızı tavsiye ederiz.

   6.Hz.Muhammed (sav)’ı pek ağzınıza almamanızı tavsiye ederim ki, O’na hakaret ederek, sözüm ona yerden yere vurarak bir şey elde edemezsiniz. O o kadar kutsaldır ki, bir kaç soysuzun,kanı bozuğun sözü ile zedelenemez. O yüzden ancak kendinize edersiniz. En azından biraz zeki bir adamsanız, bir olasılık düşünerek ulan ben yanlışsam ve öbür tarafta bunun acısını çok ağır öderim diye düşünürsünüz. İnanmıyor olabilir lakin edebinizi korumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Yoksa aciz aklınızın ıslahı zordur..

   7.Canı istediği kadınla evlenmiş diyorsunuz. İftira atarak!!! Diyorum ya, hayatınız yalan!!! Nasıl 30 yıl namaz kılmışsınız merak ettik. Kim sizi yetiştirdi merak ettik. Çünkü ya yalan söylüyorsunuz ya da, sizi eğitenler kasıtlı tipler. Bunu da 30 yıl anlamadı iseniz sizin hıyarlığınız oluyor. O şahsiyet 55 yaşına kadar tek bir eşle yaşıyor. Önce bunu öğrenin. Sizin gibi aklı çükünde yaşamıyor. Yaşasa idi sizin gibi bir yaşam muhakkak ki, sürerdi. Ancak dediğiniz her şeyin yalan olduğun gibi bu da, yalan. Sonrasında cihad üzerine cinsi hal olmadan sadece eğitmen olarak kişilere nikah kıyıp uzak diyarlara gönderiyor imam diye. Önce gerçek dini öğrenin sonra ahkam kesin. Lakin hangi eserleri okuduğunuz tartışılır.

   8.Maçası yiyen bu heriflere demişsiniz. Sizde ne adap var ne edep. Normalde sizin türevlerinizle tartışma yapılması bile haramdır. Edepden uzak tiplere saygı bile duyulmaz. KASIT VARDIR! O başınız gövdenize ağır geliyor olmalı ki, kaşınarak, sürtünerek yaşam sürüyorsunuz. Hiç bir şeye inanmıyor olabilirsiniz lakin edepli, saygılı olmak zorundasınız. O değerlere herif diyorsanız size ne demek lazım gelir bulamadım.

   9.Uyanması gereken biri varsa ahmak aklınızdır. Tez zamanda ıslahatı için çalışın yoksa sonu harap olur.

   Neyse çok bile yazdık sizin gibilere.. lakin sözlerimiz size değil belki sizin yazınıza değer veren olursa onlara diye yazdık.. Daha edepsizlik etmeden yazı yazmayın..Vesselam.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.