Devlet-i Şahane

Selamlar Cümleten

 

Öncelikle Şu İdrak Edilmelidir Ki, Devlet Denilen Kavram Kutsaldır. Lakin Onu Kutsal Yapan Aynı Amaç ve Gaye İçin Bir Araya Gelen Bireylerdir. İşte Bu Gaye ve Amaç İçin Nefes Alan İnsanlara Da Millet Denir.

 

Bir Bakıma Milletin Daha Gelişmiş Formudur. İdare Kısmıdır Diye De Adlandırabiliriz. O Halde Devlet Dediğimiz Kurumu Oluşturan Gene Aynı Amaç ve Gaye İçin Bir Araya Gelen Bireylerdir. Kısaca Halk Ne İse Halkı Yöneten İdare Yani Devlet De Onun Yansımasıdır.

 

Tüm Bu Kısa Açıklamalara Göre Devlet Bir Mekandır. Yani Kırmızı Çizgileri Olan, Netleşmiş Bir Nesnedir. Ancak İçerisi Ne İle Dolu İse Devlet Dediğimiz Mekan Da Ondan İbarettir.

 

Demek Oluyor Ki, Aynı Amaç ve Gaye İçin Bir Araya Gelen İnsanlara Millet Deniliyor ve Bu Milletin İdaresini Yönetmek Arzusunda Olanlarda Devleti Yani Parlamentoyu, Sistemi Oluşturuyor. İdari Makamlar.

 

O Halde Devlet İdaresine Soyunan İnsanların Aslında Birer Hizmetkar Olduğu Meydana Çıkıyor. Çünkü Ciddi Bir Sorumluluk ve Mesai İstiyor. Aynı Gaye Ve Amaç İçin Bir Araya  Gelenler: Kendilerine Vekillik Edecekleri Yani Hizmet Edecekleri Adamları Seçip;

 

‘Hadi Gidin! Bizi Adam Akıllı Yönetin!’ Diyor..

 

Aslında Hayat-ı İlahinin Tüm Makamları Yüksek Gibi Gözüküyor Olsa Da Temelde İnsana Hizmet Olduğu İçin O Makamda Oturanlar Bir Şekilde HİZMETKAR Oluyor. Değerli Olan İse Millet Oluyor. Çünkü Millet Yoksa Devlet Olmaz. Lakin Devleti Olmayan Nice İnsan Bir Araya Gelip Gene Devlet Kurabiliyor.

 

Demek Oluyor Ki, Değer Millettir. Devlet Dediğimiz İse; Samimiyetine, Çalışmasına, Zekasına, Azmine, Cesaretine, Namusuna, Şerefine, Haysiyetine, vs.. Güvenilen İnsanların Seçilerek Değerli Olan Milleti Kollamasıdır. Yani Kısaca Daha Aktif Olanlar Hizmetkar Pasif Olanlar İse Efendi Oluyor.

 

Gerçektede Öyle Değil Midir? Krallar Oturdukları Yerden Emir Yağdırırlar ve Hizmetkarları Her Şeyi Yapmak İçin Canla Başla Çalışırlar. Yani Değerli Olan Kral, Onun Hizmetkarı İse Çalışanlarıdır.

 

O Halde Çalışanlar Dediğimiz Kesim Devleti Oluşturan Koltuk Sahipleridir. Yani Milletvekilleri.

 

Bir Milletvekili Halkına Hizmetkardır. Bununla Yemin Eder ve Görev Alır. Yani Hayatından Bile Daha Değerlidir Halkı. Çünkü Azimkarlığının Neticesinde Adeta Şehitlik Makamıdır. Koca Bir Milletin Ağır Yükünü Sırtlamışlardır. Dışarıdan Bakıldığı Gibi VEyahut Bu Satırların Hızlıca Okunması Gibi Rahat İşler Değildiri. Nice İnsan ve İhtiyaçlar.

 

Sistem Böyle İşler. En Azından İşlemesi Lazım. Aksi Halde Efendi Köle, Köle Efendi Haline Dönüşür. Sanki De, Uzun Bir Süredir Dünya Böyle Yönetiliyor. Devlet Başındakiler Dokunulmaz Halk İse Şamar Oğlanı. Değerler Alt Üst Olmuş. Efendilik Taslaması Gereken Halk: Ezilmiş, İki Büklüm, Konuşmaya Cesareti Yok, Yönetenler İse Bir O Kadar Pişkin ve Riyakar.

 

Ancak Burada Bir Yanlışı Dile Getirmekte De Yarar Vardır. Eğer Efendi: Efendiliğini Bilmez İse, Bir Kaç Uyanık Tip Çıkar ve Gaflet İçerisinde Olanları Yönetmeye Başlar. Hizmetkarlık Yapayım Diye Elli Takla Atar Ancak Yetki Sahibi Olunca Da İhanetten İhanete Koşar.

 

Beş Dakika Boş Vakti Olmaması Gereken Vekillerin Onlarca Mekanda Bulunması, Servetlerine Servet Katması Daha Doğrusu Zevk-i Sefa İçerisinde Yaşam Sürmesi Elbette Tezattır. Mutlak Gerçek Zedelenir. Ancak Burada Aranılan Bir Suçlu Değildir. Bir Yanlışı Düzeltme Gayesi ve Azmi Vardır.

 

Eğer Halk Kendi İradesini ve Şahsiyetini Ortaya Koymadan Yaşama Yolunu Seçerse; Muhakkak Ki, Uyanık Birileri Çıkar Gelir ve Onları Elinde Oynatır. Aklın Yolu Birdir.

 

Kısaca Şunu Anlamak Gerekir Ki, Devleti Devlet Yapan Millettir. Milletide Millet Yapan Aynı Amaç ve Gaye İçin Bir Araya Gelen Bireyler Yapar. Lakin Eğer O Bireyler Arasında Sıkıntı Var İSe, Veyahut Yeteri Kadar Özen Gösterilmiyorsa Yaşamlara Elbette Sistem Bozulur.

 

Sonuç Olarak Şunu Diyebiliriz Ki, Bireylerden Oluşan Toplum Kendi Öz Yaşantısına Değer Vermezse, Kendilerini Yönetecek Olanlar Da Gene Aynı Sürüden Çıkanlar Olacaktır. Hangi Kanun-i Esasiye Yaşanıyorsa Halk Arasında Elbette Devlette Aynı Nizamda Cenk Eder.

 

Sen Ne İsen Devlet Odur!

 

Belki Çok Söz Ettik, Israf Ettik Kelimeleri ve Zamanı. Lakin Derdimiz Bir. Anlatmaya Çalıştığımız Konu Hassas. Eğer Bir Kusur Görünüyorsa İdarede Elbette Bu Bireylerin Kendi Ahmaklığı Yani Aklını Yerinde Kullanamamasıdır. Vesselam.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.