Dar Akıl

Öncelikle İnsan Dediğimiz Mücerret Varlığın İç Dünyası; Gönlü, Zaten Geniştir. Dar Olan Aklıdır. Çünkü Akıl, Sonradan Dolma Düşüncelerle Şekil Alan, Kendince Yoğrulan Bir Hamur Gibidir. Ustasız Ellerde Yoğrulduğu Sürece De Nasıl Şekil Alabileceği Herkesin Takdirindedir. Bu Sebeple, Gönlü Tanıtılmayan İnsanın, İnsanca Yaşaması Elbette Sıkıntılıdır. Çünkü Kendini Bedeninden İbaret Sananların Düştüğü Gaflet Çükürü Şu An Yaşadığımız Toplumun En Güzel Tablosudur.

 

Kendini Geliştiren, Lakin Sadece Fiziği, Aklı İle Değil Gönlü İle De Bunu Harmanlayan İnsanların Tarih İçerisinde Ne Denli Başarılı Olduğu Aşikardır. Gerçeği Uzakta Aramaya Gerek Yoktur. Kendi Çevremizde Bile Bu Tarz İnsanların Ne Çok Saygın Olduğu ve Ne Denli Sevildiği Akıl Muhasebemizde Yerini Almıştır.  Ama Belki De En Büyük Sıkıntı Artık Bu Tip İnsanların Nadir Hatta Hiç Denilecek Kadar Az Olması, İnsanları Çaresizliğe, Umutsuzluğa Düşürmektedir. Doğruluğun Örneği; Yok Olmaya Gittikçe, Yanlışın; Koşar Adım İnsanlığa Yaklaştığı Unutulmamalıdır.

 

Hal Böyle İken, Gönlü İle Yaşayan İnsanın Diğer İnsanlardan Kendini Soyutlaması Diye Bir Şey Düşünülemez. Çünkü Diğer Dediğimiz İnsanların Varlığı Manevi Yaşayanların Gübresi Gibidir. Onlarla Beslenir ve Güzelliklerini Gene Onlarla Paylaşır. Bu Harman İçerisinde Nefes; Bir Olur ve Rahmaniyet Dediğimiz İnsanların Olmazsa Olmazı Varlığını Gösterir. Bu Sayede İnsanlar Biraz Olsun Keyiften Öte Huzuru, Düzenli Yaşantıyı Kendi Hayatında Tatbik Etme Fırsatı Bulur.

 

Sonuç Olarak Her İnsan Kendi Yaptığından ve Yapacaklarından Sorumludur. Mutsuzluğunun ve Sıkılganlığının Temelini Ortaya Çıkartamadığı Sürece Varolan Yaşantısından Kurtulamayacaktır. Aklın; Onun En Büyük Düşmanı, Şeytanı Olduğunu İdrak Ettiği An Belki De Gönlüne Fırsat Verip Onunla Bir Olacak ve Mutluluğu Ebedi Kalacaktır. Ölmeden Ölmeyi Başarabilen Nice İnsanlar Gibi O Da Adını Tarih Sayfalarında Kalın Çizgilerle Belirtecektir. İnşallah Farkedilir Hatalar Olur Tüm Yaptıklarımız. Vesselam.

 

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.