Başlık Parası

Türk  Ve İslam Kültüründe Başlık Yoktur. Bu Adet Şöyle Yerleşmiştir.
Fakir Bir Ahbabın Kızını İyi Kız Diye Zengin Ahbabı Oğluna Almak İstemiş. Fakir Adam Kızı Vermemiş. Zengin, Vermemenin Sebebini Araştırmış. Meğer Kızın Çeyizi Yok, Yapıp Tamamlayamamışlarmış. Eksik Tarafını Belli Etmemek İçin Kızı Vermiyormuş. Mesele Anlaşılmış. O Öyle Gitmiş. Zengin, Oğluna Başka Bir Kız Almış.
Başka Bir Zaman; yine Aynı Biçimde, Bir Başka Zengin, İyi Bir Fakirin Kızını Oğluna Almak İstemiş. Araştırıp, Soruştururken, Önceki Fakirin Kızını Alamayan Zenginle Konuşmuş. O Da, Demişki, ‘Eğer Bu Adam Kızını Çeyizini Tam Yapmamış İse, Başa Kakan Olur Diye Kızını Sana Vermez.’ ‘ Bunlar Haysiyetine Düşkün Adamlardır. Çocuklarına Eksiklik Gelmesini İstemezler’

Böyle Böyle, Maddeten Zayıf Kimselerin Kızları Çok İyi, Pişkin Yetişiyor Diye O Zamanın Zenginleri Oğullarına Daha Ziyade Fakir Kızı Ararlarmış.
Çeyizini Tamamlayamayan Fakirler De Vermezmiş. Para Teklif Edenler Daha Ters Karşılanırlarmış.’ Vay.. Zenginsin Dye Benim Kızımı Sen Parayla Satın Mı Alacaksın, Vermiyorum. Hadi Kalk Defol’ Diyenler Çok Olmuş.

Yıllarca Sürüp Giden Bu Olaylar, Ardarda Çalkalanıp Giderken O Devirde, Bunun Gibi İstediği Kızı, İstediği Oğlanı Alamayanlardan Bazıları, Çeşitli Arızlara Yakalanmışlar. Sevdalananlardan, Kara Sevda, Yani Akıl Hastası, Bugün Tüberkiloz Denilen Verem Hastalığına -O Zaman İnce Ağrı Deniyormuş- Yakalananlar Olmuş.

İnce, Ağır,Kara Sevda Gibi Kastalıklar, Nihayet Kızı İstemeye Gidenler; Temkinli Olmakla Beraber, ‘Aksi Halde Falanın oğlu Gibi Olur, Günaha Girersin. Filanın Kızı da Şöyle Oldu. Olmaz Böyle,Yazıktır Gençlere’ Gibi Örnekler Vererek, Çeyiz İşini Kolaylaştırmak İstmeişler ve Yakın Akrabalar, Yakın Dostlar Arasında Kızın Babasına Şöyle Demişler:

‘Benim Sana Nazım Geçer. Kız Da Benim, Oğlan Da Benim. Sen Kızı Veririm De, Başka Bir Şeye Karışma. Çeyiz Meyiz ne Lazımsa Biz Yapacağız. Dosta-Düşmana Karşı, Sen Yapmış Görüneceksin, Ona Göre Ha..’Böylece Kızın Çeyizini Yapmak Adeti Yayılmaya Başlamış. Oradan Buradan bu İş Meydana Çıkmış Ki, Çeyizi Erkek Tarafı Yapıyor.

Bu Defa Da, Başa Kakmayacak Gibi Tanımlar, Çeyiz Parasını Kızın Babasına Vermiş. ‘ Aramızda Bu Bir Sır Kalsın.’ Demiş. Bir zaman Da Böyle İki Baba Arasında Yürütülmüş.

Nihayet O Da El Alemin Ağzına Sızmış. İki Baba Arasında Olan Da Ortya Çıkınca, İş Doğrudan Doğruya, Başlık Adı Altında, Çeyiz Parası Olmuş Ve Düpedüz Zengin-Fakir  Aynı Adeti Yapmış.

Daha Sonra Da, İş Pazarlığa Kadar, Alçak Bir Adet Olup Çıkmış. Başlık, Alçakca Bir Adettir. Dostluğun, Yardımın, Sırrın Farz Olmasından Doğmuş ‘Piç’ Bir Adettir.

Abdulkadir Duru

Başlık Parası” için 2 yorum

  1. Yazı çok güzel olmuş, bu “piç” adetin bedelini bizler yıllar boyu çektik ve hatta yıl olmuş 2018/9 halaa çekiyoruz. Benim paha biçemediğim kıza ailesi 30 bin paha biçiyor.. Hayırlısı olsun…

    Beğen

  2. Erkek degilmisin git çalış biriktir.bedavaya cennet dahi kimseye yok dostum.ama büyük ihtimalle kızı sana vermek istemiyorlar.kiz seni seviyor olabilir.kizin ailesi başlığı fazla söyleyerek kızı istememenizi istiyorlar.sen parayı versende bu sefer yeni büyük bahanelerle karşına çıkacaklardır.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.