Aşk-ı Tarif

Karşı Cins İlişkilerimizin Verimli Hale Gelmesi ve Günümüzün En Büyük Sorunu Olan İlişkilerimizin Düzeni İçin Sanırım Herkesin Kendisine Şu Soruyu Sorması Lazım!

 

–       Onca İnsan Varken Neden Ben? Neden Beni Seçsin, İstesin, Arzulasın, Sevsin…??

 

Bu Sorunun Yanıtını Ağzımız Dolu Dolu Verebiliyorsak Belki Biraz Olsun Adım Atabiliriz Huzur Denen Gizemli Yolculuğa. Aksi Halde Sadece İstemekle Kalırız. Çünkü Çoğu Zaman Sadece İsteriz. Şöyle Olsun, Böyle Olsun, Şusu Olsun, Busu Olsun! İsteklerimiz Rengarenk Gökkuşağı Gibidir. Lakin Gökkuşağı Şirin, Sevimli Gibi Gözükür Ama Tutmak İstesek Hayalden Öteye Geçmez. Hayak Kırıklığı Yaşarız Biraz Olsun Ucundan Yakalamak İstersek!

 

Demek Oluyor Ki, Mutsuzluğumuzun Temeli; Sürekli Olarak İstemekten Geçiyor. Tam Tersi Verme Konusunda İse Cimriliğimiz Ağır Basıyor. Belki De, Şahsi İsteklerimiz O Kadar Çok Ki, Karşımızdakinin Arzularını, İsteklerini Dahi Unutuyor, Görmezden Geliyor, Gelebiliyoruz.

 

O Zaman Tartışılması Gereken Konu İstemek Yerine Ne Vereceğimiz Olmalıdır. Oysa  Bu Konuda Ki, Fakirliğimiz İçler Acısı Bir Seviyede. Çoğu Zaman Elimiz Boş; Kadınların Kıçı Başı, Erkeklerin İse Parası, Çenesi Yeterli Görülüyor. Bunlar Da, İnsanları Yeterince Mutsuz Etmeye Yetiyor. Çünkü Maddeye Abandıkça Maneviyatın Etkisi Azalıyor. Oysa Aşk Dediğimiz Mutlak Gerçek Maneviyattan Geçen Kalın Çizgilerden İbarettir. Hal Böyle İken İstemekle Vermek Arasında Sıkışan İnsan Ya Verici Tarafta Oluyor Ya Da Bitmek Bilmeyen İstekli, Dominat Bir Karakter. Her İki Şekil De De Tek Taraflı İstekler Sıkıntı Yaratıyor. Bunu Ne Kadar Tecrübe Etsekte Bir Türlü Somut İsteklerimizden Vazgeçemiyoruz.

 

İnsanın Bedeni; Mahluksal Varlıkların Özetinden İnşa Edildiği İçin Arzu ve İstekleri Ahlak ve Sıfatları İle İnsana Bitmek Bilmeyen İçgüdülerle Baskı Yapıyor. Eğer İnsan Kendini Ve Dolayısı İle Bedenini Tanımadığı Sürece Daha Doğrusu Kendisini Bedeni Sandığı Sürece Bu İstek Dolu Arzularına Gem Vuramayıp, İslah Etme Yolunu Seçmiyor, Seçemiyor. Işte Tüm Bu Bocalama Burada Başlıyor. Kendini Tanımayan, Veyahut Tanıtılmayan İnsan Sadece Mahluksal Yapısı İle Nefes Alıyor. Hangi Mahlukun Esiri İse De Hayatını Öyle İdame Ettirip, Yaşamı Öyle Son Buluyor. Durum Böyle İken, Tüm Mutlak Kavramların Manasında Pusula Şaşıyor. Sevgi, Tutku, Ego, Kibir, Takıntı, Saplantı, Sapkınlık, Aşk, Nefret, vs. Tüm Bu Duygular Biribirine Karışık Halde İnsan Yaşamında Hamurlaşıp Şekil Alıyor. Ortaya Çıkan Tablo Da Nasıl Bir Ürün Çıktığı İse Herkesin Takdirinde Yer Alıyor. Mutsuzluk, Bunalım, Can Sıkıntısı, İsyan..

 

Asırlar Boyunca Herkesin Kendince Yorum Kattığı Daha Doğrusu Anlamaya Çalıştığı ve Tarif Ettiği Aşk İse; Halen Gizemini Koruyor. Her Ne Kadar Çok Değerli Alimlerin Sözleri Ortalıkta Gezinsede İnsanlar Gene De Ögüt Almayı Değil Yaşayıp Görmeyi Tercih Ediyor. Bu Sebeple Aşkın Tarifi Şekilden Şekile Girip, Hayallerde Ancak Yaşıyor.

 

İnsanlık Tarihinin Dönem Dönem İnişli Çıkışlı Yollarında Bazen Maddenin Bazense Mananın Değer Kazandığı Biliniyor. Oysa Ki, Her İkisininde Eşit Oranda İlerlemesi Makbul İken İnsanlık Genelde Tek Taraflı Gelişimi Kendisine Reva Görüyor. Maddede Güçlenen İnsanın Şımarıklığı Belki De Kendi Sonunu Hazırlıyor. Manen Yükselen İnsanların İse Maddeyi Ters Eli İle İtercesine Olan Yaşantısı Da Farklı Algılanıp Diğerlerini Yanıltıyor. Geçmişe Şöyle İtinalı Bir Bakıldığında İse İnsanlığın Ciddi Anlamda Teknolojik Alanda Kendisini Aştığı Hatta Durdurak Bilmeyen Hızla Da İlerlediği Görülüyor. Lakin Bu Hızlı İlerleyiş Ne Acı Ki, Maneviyatından Ödün Vermesini Sağlıyor. İkisini Dengeli Götüreceğine Birisinden Feragat Etmesi Ciddi Sorunları Yanında Getiriyor. Dünyanın Önde Gelen Ülkelerinde Ki Mutsuzluk Hatta İntihar İstatistikleri İse Bu İddiayı Güçlendiriyor. Demek Oluyor Ki, Tek Başına Hiç Bir Şey Değerli Olmuyor, Olamıyor. Ne Maneviyat Ne Maddiyat Birbirinden Ayrılamayacak Kadar Değerli Oluyor. İnsanlığın Belkide Anlayamadığı Sorun Da Burada Yatıyor. Önceliğini Maddeye Yönelten İnsanın Maneviyatta Güçlenmesi İse Sıkıntılı Oluyor. Oysa Maneviyatın Güçlenmesi Zaten Maddiyatı Yanında Taşıyor. Bu Bir Bakıma Eşşeği Bırakıp Yükü Omuzlamaya Benziyor.

 

İnsanın Yaşam Yolculuğunda Bu Yükü Onu Yeterince Yorduğu İçin De, Tüm Dengesi Bozuluyor ve Mahluksal Tarafı İsyan Ediyor. İşte Bu İsyan Neticesinde Arzularına Gem Vuramayan İnsan, İnsanlıktan Çıkıp Mahluksal Yapının İçgüdüsel Ahlak ve Sıfatına Bürünüyor. Gerisini Siz Düşünün. Çevrenizde Her Tür İnsan Görünümlü Hayvan Görmek Mümkün Oluyor.

 

Aşk Dediğimiz Aslında Ölümsüzlük İse Maddenin Esiri Olmuş İnsanda Farklı Şekiller Alıp Bedene Yükleniyor. Kaşı, Gözü, Eli, Ayağı Değerli Oluyor. Bazense Parası, Evi, Katı, Şöhreti Aynı Değerde İlgi Görüyor. Sonuç Aynı. Geçici Keyifler.

 

İnsanın Öz-İçgüdüsünden Gelen Dürtüleri Arasında Yer Alan Sevme, Sevilme, Sayma Sayılma Gibi Değerler İse Gene İnsanın Hallerine Göre Şekil Alıyor. Maddenin Esiri Olan Da; Sevilmek ve Sayılmak Ancak Maddede Güçlenince Huzur Buluyorken, Maneviyat Aleminde Yaşayan İçinse Karşısında Ki İnsanın Önce Kişiliği ve Karakteri Değerli Oluyor.

 

Herşeyin Ölümlü Olduğu Düşünülürse Maddeye Olan Aşkın Akibeti Sizlerin Takdirindedir. Oysa Ki, Ölümsüz Olan Yüce Yaratanın Aşkı İnsanı Her Daim Zinde, Mutlu ve Aktif Kılıyor. Bu Sayede Önce İstemek Yerine Ne Vermesi Gerektiğini Düşünüyor ve Ona Göre Kendisini Geliştirme Yollarını Arıyor. Eğer Aşkı Yaratanda Sevdiğini İse O’nun Bir Hediyesi Olarak Görüyorsa; Onu Hak Etmek İçin Elinden Geldiğince Kendisini Sosyal, Kültürel, Ekonomik ve İçsel Olarak Geliştiriyor.

 

Her İki Tarafında Arzu ve İstekleri Bu Doğrultu Da Olunca Da İşte Bir Olmak Yani AŞK Doğuyor. Çünkü Aşk Bir Olmaktır. Çünkü Aşk Ölümsüz Olmaktır. Çünkü Aşk Sevgi ve Saygıdan Doğan Bir Bebek Misali Nefes Almaktır. Çünkü Aşk Kendini Yok Edip Seni Varedenle Bir Olmaktır. Çünkü Tüm Kainat ve Allah İnsana (insan olana) Aşıkken İnsanın Da O’na Aşkla Bağlanmasıdır. Çünkü İnsan Aşkla Yoğrulmuştur! Vesselam.

 

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.