Affımı (özür) Dilerim!

Affımı (özür) Dilerim!

Açıkcası İlk Defa Anlatmak İstediğimi, Nereden Başlasan Diye Kara Kara Düşünüyorum. Çünkü Yazılarım İle Alakalı Bir Öz-eleştiri Yapma Kararı Aldım. Gerçi Anlamlarından Çok, Yazım Hataları Üzerinde Duracağım. Bu Yazımı Da, Bir Özür Metni Olarak Kabul Görmesini Çok Arzu Ederim.

Şahsımı Çok Sev-mey-en Okurlarımın Sürekli Olarak İthamlarına Maruz Kaldığım İçin Bu Satırları Yazıyorum. Arzu Ederdim Ki, Yazılarımda Ki, Yazım Hataları Pozitif Olarak Bildirilsin Ve Bu Konuda Düzeltmeleri Anlık Olarak Yapabileyim. Ancak Her Arzu Edilen Ne Yazık Ki, Yapılamıyor. Hele Ki, Bir Şeyler Üreten Bir İnsan İseniz, Durumunuz Çok Vahim Olabiliyor. Meyve Veren Ağaç Misali, Sürekli Olarak Taşlanan Üretkenler Sanırım Maruz Kaldıkları Konudan Çok Etkileniyorlar. Herneyse, Sanırım Az Çok Anlatmak İstediğim Anlaşıldı. Anlaşılmayan Kısımları Da, Birazdan Açıklayacağım.

Her Türk Genci Gibi, Benim De Eğitim Sürecimde Sıkıntılar Oldu. Arzu Ettiğim Bölümde Okuyamamış Olmakla Beraber, Bu Boşluğu Farklı Üniversite Eğitimimden Sonra Alaylı Yolla Eğitmeye Çalıştım. Gerçi Bu Eğitim; Deneme Yanılma Yolu İle Oldu Da Diyebiliriz. (en kolay yol) Gene De Bahane Olarak Kabul Görünmemelidir. Lise Yaşamımdan Sonra Yurt Dışı Eğitim Sürecim Farklı Bakış Açılarını Doğal Yollarla Kazandırdı. Üniversite Hayatım Bitip, Ülkeme Döndüğümde İse Her Türk Genci Gibi Yaşam Zorluklarını Birebir Gördüm ve Yaşadım. Ancak Yapım Gereği Karşılaştığım Sorunların Arkasından Söylenmek Yerine Neden-Niçinleri Sorguladım. Bazı Yanıtlara Ulaşmış Olsamda, Hiç Bir Zaman Yeterli Gelmemişti. Bu Sebeple Ülkemin Bariz Olan Sorunlarını Temelden Araştırma Yoluna Koyuldum. Bunu Yapmak İçinse Ciddi Bir Araştırma, Mesai Harcamak Gerektiğini Farkettim. Evet Ne Bir Tarihçi, Ne Bir Sosyolog, Ne De Sorunları Yazıya Dökebilmek İçin Edebiyatçıydım. Lakin İçimde Ki, Vatan Sevgisi Belkide Bunların Üzerini Sebepsizce Örtmüştü. Yani Kısacası Konuların Alaylısı Oluyordum. Ama Burada Çok Önemli Bir Detayı Açıklamakta Yarar Görüyorum. Tüm Bunları Durup Dururken Veyahut Sırf Hassas Konular Ve Bu Durumdan Da, Bir Pay Çıkartırım Edası İle Asla Ve Asla Hareket Etmedim. Düşünmedim Bile.

Dünya Tarihinin Özellikle De, Türk Tarihinin KASITLI Olarak Değiştirildiğini Kafası Çalışan ve Birazcık Olsun Araştırma Yapan Herkes Bu Gerçeğe Vakıf Olabilir. Özel Bir Yeteneğe Tabii Değildir. Kayıtlı Tarih Dediğimiz ve Hepimizin Okullarda Öğrendiği Tarih Bilgisi İle Kayıt Dışı Olan Yani Kulaktan Kulağa Yayılan Bilgiler Arasında Ciddi Kontrastlar Olduğu Aşikardır.

Kendisine Tarihçi Diyen Şahışların Gerçek Tarihi Yazmadıklarını, Hatta Daha İleri Giderek; KONULARA TARAF OLDUKLARINDAN, KASITLI OLARAK KENDİ TARAFIN MENFAATİ DOĞRULTUSUNDA YAZILARINA İMZA ATMIŞLARDIR. BUNDAN DOLAYI SİLBAŞTAN TARİHİ YAZMAK İSTEDİM.

İşte Tüm Bu Sebeplerle Zoraki Olarak Yeni Bir Meslek Edinmiş Oldum. Diplomamın Yanına Araştırmacı Yazar Eklendi. Her Ne Kadar Bu Sıfattan Rahatsız Olsamda Başka Bir İsim Bulamamıştım. Velhasıl, Alaylı Olan Ben ve Araştırmalarım Yol Bulup, Sizlerin Önüne Kadar Geldi.

Evet Araştırmak Bir Meziyet Lakin, Bunları Söze, Kelama Dökmek İse Bambaşka Bir Meziyet Olduğunu Yazdıkça Öğrendim. Yazdıkça Ne Kadar Çok Yazmayı Sevdiğimi Hatırladım. En Büyük Edepsizliğim De, Bu Oldu. En Bariz Örnek; Şu An Okumakta Olduğunuz Yazımdır. Çok Basit Bir Konuyu Bile Bakın, Görün Nasıl Yazıya Döküyorum. İşte Yazımın Ana Fikri Bu Diyebiliriz. Derdimi Anlatırken Ki, Türkçe İmla Hataları.

Yazmanın; Edebi Bir Eser Yerine Araştırma Olduğu İçin, İmla Hatalarından  Çok Manayı Önemseyeceklerini Düşünerek Belki De, Hiçbir Zaman İmla Kurallarına Dikkat Etmedim. Şu An Ki Yazı Gücüm Lise Eğitimimde Ki, Edebiyat Bölümünden Edindiğimdir. Ancak Her Geçen Gün Güçlendiğine İnandığım Yazımdır. Lakin İmla Hataları Başımın Derdidir.

Bir Hatırlama Olarak Kayıtlara Geçmesini Çok Arzu Ederim Ki, Bir Yazar Daha Doğrusu Kendimi Örnek Vereyim; Bir Eser Yazarken Veyahut Bir Yazı Yazarken Geriye Dönüp Neler Yazmışım Diye Hiç Bakmadım. Düşündüklerimi Anında Kaleme Alıyor Olmam Belkide Hataları Peşisıra Getirmektedir. Gene De, Bunların Bahaneler Rafına Kaldırılmamasını İsterim.

Sonuç Olarak, Amacın Sadece Hizmet Olduğu Bir Konuda, Önemli Olanında Formatı Değil, Manası Olduğunu Düşünerek Bir Çok Yazıya İmza Attım. Atıyorumda. Lakin, Beni Çok Sev-mey-en Şahışların Özellikle Bu Konuda Ki, Ağır İthamlarına Maruz Kalmıyor Değilim. Yazdığım Onca Gerçeğin Değeri Sanki Hiç Yokmuşcasına, Yazılarımda Ki, İmla Hatalarını Tek Tek Ayıklayıp, Gözler Önüne Sermeleri Aslında Ne Amacılı ve Ne Halde Olduklarını Net Bir Şekilde Gösteriyor. Lakin Ben Hiç Birine Kızmıyor Hatta Teşekkür Ediyorum. Evet. Belki De, Daha Usturuplu Bir Şekilde Söylenebilirdi. Ama Olsun. Onlar Sayesinde Bir Karar Aldım. Bu Karar İle Birlikte Bu Yazıyı Da, Yazmayı Uygun Gördüm. Her Ne Kadar Yazılarımda Eskisinden Çok Dikkat Etmeye Çalıştığım Halde Heyecanıma ve Hızlı Yazmamın Getirdiği Boşluğa Düşüp Yazım Hataları Yapıyorum.

Herşeye Rağmen İnsan Hangi İşi Yapıyorsa Yapsın Ciddiyet Çok Önemlidir. Yaptığın İşi Ciddiye Almak Zorunda Olduğunu Farkettiği An Da Belkide Büyük Bir Atılım Yapacaktır. İşte Bu Ciddiyeti Duyup Bir Karar Alıyorum.

Onca Diplomamın Yanına, Vaktimin Ciddi Darlığı Sebebi İle De, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih Bölümlerini Çift Ana Dal Olmak Üzere Okuma Kararı Aldım. Her Ne Kadar Çok Detaylı Bilgiye Sahip Olmasamda Yeni Yeni Araştırıyor ve Bu Bölümleri Okuma Yoluna Bakıyorum. Bilgisi Olan ve Yol Göstermek İsteyenleri Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.

Evet Belkide Ciddi Zorlukları Olan Bir Adım Atıyorum Lakin Bunu Yapmakta Kararlıyım ve Elzem Olarak Görüyorum. Düşmana Açık Kapı Sunmamak Adına Ve Keyif Alacağımı Düşünerek İlk Adımı Sizlerin Önünde Atıyorum. (çok atıyorum dedim 🙂 )

Bu Arada Uzun Yazımın İçerisinde Sanırım Çok İmla Hatası Mevcuttur. Lakin, İnşallah En Kısa Zamanda Bunları Telafi Edeceğim. Geriye Dönük Bir Düzeltme Yapmadığım İçin Yazımın Orijinal Halini Sizlerle Paylaşıyorum. Şimdiden Hatalar İçin Özür Dilerim.

Sonuç; Her Şerde Bir Hayır Var Derler. İşte Şer-i Hay-ra Çevirmek Adına Yeni Öğretim Hayatıma Merhaba Diyorum. Bu Arada Beni Sev-mey-enlerin En Büyük Takıntısı Olan Her Kelimeyi Büyük Harfle Yazıyor Olmam, Bazılarını Ciddi Sinir Etmiş Durumda. Çocukça ‘ Her Kelime Büyük Yazılmaz! – Bu Kadar Da Ego Olmaz! – vs..) Diyenlere Sadece Tebessüm Ediyorum. Merak Etmesinler İlkokul Çocuğu Da Biliyor Her Kelime Büyük Harfle Başlanmaz. Ama Sizlere İnat BEN BAŞLIYORUM! Ama Herşeye!

Not: Her Kelimeyi Büyük Harfle Yazma Sırrını Elbet Bir Güç Açıklayacağım.

Her Şeye Rağmen Bozuk Türkçem İçin Affımı – Özür Dilerim.

Saygılar Sevgiler Vesselam.

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.