Adam Gibi Adam

Adamlık Elin Sözü İle Olmaz Kardeş!

 

Yıkıp Dökmekle Mertlik Olmaz. Kaba Kuvvetle Yiğitlik Hiç Olmaz. Malı Mülkü, Parası Pulu Olupta, Ona Buna Yardım Eden Adam Yerine Konulmaz..

 

Adam Dediğin Hiç Bir Şeyi Yokken Bile Sana Çok Şey Verebilendir Evvelallah.

 

Lakin Bizler; Somurtmayı Ciddiyet Görmüş, Adam Saymışız. Parası Olupta Ona Buna Yem Atar Gibi Yardım Edeni İyi Sanmışız. Alınteri Dökmeden, Sebaat Etmeden Kısa Yoldan Para Kazanmayı Uyanıklık Saymışız. Akraba, Eş Dostla Ortalık Etmeyi Bir Akreple Eş Değer Görmüşüz. Üç Kuruşluk Bedenlerin Altında İnlemeyi Kendimize Zevk Bellemişiz.

 

Adam Dediğin Herşeye Sahipken Bile ‘Tek Dayanağım İnancımdır.’ Diyebilendir Evvelallah.

 

Lakin Bizler; Her Sakallıyı Hacı Sanmışız. Üstüne Bir De Üç Beş Doğru Kelam Ettimi Hoca Sanmışız. Birkaç Zavallıyı Çevresine De Topladımı Alim Sanmışız. Bizleri Dünya Hayatından Uyandırayım Derken, En Derin Uykulara Katmış Da Biz Bir An Bile Şüphe Etmemişiz.

 

Adam Dediğin Seni Atıl Eden Değil, İleriye Sırtında Taşıyandır Evvelallah.

 

Lakin Bizler; Üç Beş Kuruş Kazanıp Malk, Mülk Edinmeyi Zenginlik Sanmışız. Mütevazı Yaşamı Kendimize Fakirlik Görmüşüz. Ne Kadar Çok Maddeye Abanırsak O Kadar Saygın Oluruz Sanmışız. Her Şeye Muhalefet Ederek Kendimizi Farklı ve Bir O Kadar Ulaşılmaz Sanmışız.

 

Adam Dediğin Her Şeyi Bildiği Halde, Aslında Hiç Bir Şeyi Bilmediğine İnanandır Evvelallah.

 

Lakin Bizler; Farklı Olayım Diye Şekilden Şekile Girmeyi Moda Sanmışız. Açıldıkça İleri-Değerli, Kapandıkça Geriye-Değersiz Kalmak Sanmışız. Müslümanın Dünyası Fakir, Ahireti Zengin Yalanına Kendimizi Kandırmışız. İnancı Olan Yeniyi, Güzeli Ters Eli İle İtmiş-Heba Etmiş, İnançsız Olansa Eskiyi Çerçöp Etmiş-Tüm Alınterini İsraf Etmiştir. İsraf Edilenin Özlemi Çekildiğini Dahi Unutmuşuzdur.

 

İşte Adam Dediğin; Tüm Bu Gaflet Dünyasında Seni Sana Hatırlatan, Seni Kırmadan Sende Ki Sorunu Kendi Sorunu Gören ve İslahı İçin Tüm Yaşamını Feda Eden Adamdır. Adam Gibi Adamdır. O Yüzden Adam Gibi Adam Ararken Neyi Nerede Aradığını İyi Bilmektir İnsan Olan. Adam Ararken, Softarı İle Muhatab Olmamaktır İnsan Olan. Soytarı İle Olurken De, Adam Gibi Adamları Suçlamamak Lazımdır İnsan Olan! Aradığınla, Bulduğunu Sandığın Şey Adam Değil Hayvan Olduğunu Anlamaktır İdrak Olan! Kendine Gelmektir İnsan Olan! Vesselam.

 

(KBÇ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.