Ön Söz IV

Hayatınızda kimi anlar vardır ki, söylenen bir söz, izlenen bir film, edinilen yeni bir felsefe ya da okunan bir kitap hayata bakışınızı kökünden değiştirmeye yeterli olur.

Şu an elinizde tutmakta olduğunuz ve okumaya başlayacağınız Kod 0 işte tam olarak bu kategoriye giriyor, en azından bana ve şu ana kadar bu kitabı okuyan pek çok okura göre durum böyle.

Görünenin ardına gizlenmiş görünmez olmuş sırlar insanların her daim ilgisini çekmiştir ve insanın doğal yapısı gereği cazibe noktası olmayada devam etmektedir. Kod 0’ı bu denli ilgi çekici kılan yanı da aslında burası, yani gizem perdesini aralayıp, perdenin ardını, buzdağını görünmeyen kısmını gösteriyor olmasından kaynaklanıyor. Üstelik bunu yaparken sıradışı diye tabir edebileceğimiz bir kurgu ile de destekleniyor olması da bir yandan okuyucuya adeta bulmaca çözdürürken, son satıra değin ilginin canlı kalmasını sağlayan bir etmen olmayı başarıyor.

Kod 0’ın merkezinde Ulu önder Atatürk olmasına karşın, bu ilk kitap bizleri adeta yaşayacağımız büyük şoka hazırlamak için tasarlanmış bir ön gösterim niteliğinde. Romanı okurken kendinizi dünyanın birbirinden oldukça uzak ve alakasız gibi gözüken yerlerine sürüklenirken buluyorsunuz ve ansızın her şey mana kazanırken, tüm yollar aynı kavşakta birleşiveriyor ve tüm uçlar bir düğümle düğümleniveriyor!

Artık global bir köy halini alan dünyamızda hiçbir şey eskisi gibi değil ve buna her geçen zaman biraz daha tanıklık ediyoruz. Hayali sınır çizgileri artık milletleri ayıran çizgiler olmaktan çıktı gibi gözükürken, aslında bambaşka çizgilerin yeniden ayırmakta olduğunu yazar Kürşat Burak Çağıl bu roman serisinde gözler önüne sermekle kalmıyor, dünyanın nereye doğru sürüklendiği konusunda da elle tutulur bilgiler verirken, bunu oldukça cesur cümlelerle ve lafı dolandırmadan yapıyor!

Bu roman belki hayatınızı değiştirmeyecek ancak mutlaka hayata bakışınızı, özellikle ülkemizde ve dünyada olup bitenlere bambaşka bir gözle bakmanızı sağlayacak yeni bir pencere açacak. Kitabın son cümlesini okuduğunuzda bu kanıya kapılmadıysanız söylenecek tek şey vardır; lütfen başa dönün ve bir kez daha okuyun! Ancak bu sefer zihninizi tamamen boşaltarak ve ruhunuzu tamamen kitaba adayarak!

Furkan EREN

Senarist

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.