GERÇEK YAŞANMIŞ HİKAYE

GERÇEK YAŞANMIŞ HİKAYE
 
Kafkas cephesinde genç paşalarımızdan biri, Ruslarla savaşın planını kendisi yaptığı, Türk Kuvvetlerinin, Türk kuvvetlerinin kazanmasına can attığı halde; biz ilerlediğimiz zaman içinden bir tessür duyuyor. Rus ilerlediği zaman; bir ferahlık duyuor, adeta sevinir gibi oluyor.
Paşa kendine geliyor. Yokluyor kalbini, inancını tartıyor, düşünüyor. Türklüğünden şüphe etmiyor. Ama yine, Rus ilerlese içi ferahlıyor, biz ilerlesek mütessir gibi oluyor. Nihayet kendisi cepheden ayrılamıyor, anasının çadırına gelmesine karar veriyor.
Anasını incitmeden çadırına getirtiyor. Sıkıştırıyor. Uzun bir emekten sonra, paşanın anası ‘Oğlum, senin tohumunda karışıklık yoktur! Ancak saa hamile iken komşunun hizmetkarı vardı. Şu gavur ne iyi diye ona imrenirdim. Başka bir şüphem yok.’ Diyor.Anacığından bu sözleri işitip çadırından çıkıyor.Paşa ilerleyen ordunun başına giderken bakıyor ki Rus bozguna uğramış kaçıyor, bizmkiler şahlanmış kovalıyor.Savaş, planladığı gibi iyi gidiyor. Zafer bizim ama yine içine sıkıntı düşüyor. Bu haline içerlediğinden, çekip tabancasını intihar ediyor. Masal değil Türk Evladı!

Yorum

Your email address will not be published.